Prezident společnosti StarkWare Eli Ben-Sasson řekl, že událost sloučení, která se odehrála minulý měsíc, byla jako „sledovat vývoj Webbova teleskopu“, a přirovnal historický upgrade Etherea ke spuštění největšího optického teleskopu ve vesmíru.

Bylo „inspirující vidět, jak složitý proces proběhl bez problémů, když se tolik kroků mohlo pokazit“ a „náklady na selhání mohly být obrovské,“ dodal.

Minulý měsíc přešla druhá největší kryptografická síť podle tržní kapitalizace z energeticky náročného konsensuálního mechanismu proof-of-work (PoW) na mechanismus proof-of-stake (PoS).

Modernizace se připravovala několik let.

Kromě vyřazení těžby z Etherea a ekologičtějšího blockchainu přinesla klíčové poselství.

Podle Ben-Sassona nejenže dokázal, že Ethereum je schopno seriózních aktualizací, ale také dodal vývojářům větší důvěru v jejich schopnost provádět další části upgradu a položil důležité základy pro škálovatelná řešení, jako je StarkWare.

"Sloučení vytváří precedens pro další změny na Ethereu," řekl Ben-Sasson pro Decrypt. "To je pro nás vzrušující, protože pracujeme na škálování způsobem, který se některým zdál těžko představitelný. Nyní vidíme, že velké změny jsou možné."

StarkWare, izraelská společnost, která vyvíjí řešení pro škálování Etherea na druhé vrstvě StarkEx a StarkNet, si klade za cíl škálovat síť pomocí zero-knowledge rollupů a nyní se připravuje i na velké aktualizace – na obzoru jsou dva významné milníky.

Za prvé je to Cairo 1.0, nedávno oznámený upgrade nativního jazyka smart kontraktů pro StarkNet.

"Cairo 1.0 je bezpečnější a výkonnější vysokoúrovňový jazyk pro psaní všeho, co se týká Starku," řekl prezident společnosti StarkWare. "Nyní je dokončen a měl by být zaveden do konce tohoto roku."

Poté tým provede opětovné spuštění StarkNetu na mainnetu Etherea s názvem Regensis.

Tyto dvě aktualizace mají zlepšit ochranu sítě proti Denail of Service (DoS) a odolnost proti cenzuře, stejně jako učinit poplatky v síti 2. vrstvy mnohem intuitivnější pro uživatele a vývojáře.

I to je však příprava na ještě větší aktualizaci technologie škálování.

Nejmodernější technologie jsou místem složitého žargonu a u kryptoměn tomu není jinak.

Po mainnetu přišla řešení pro škálování na druhé vrstvě, jako jsou Arbitrum, Optimism a StarkWare. A právě když komunita konečně pochopila tyto nové termíny a firmy, guruové škálování zavádějí další vrstvu.

 

Škálování na 3. vrstvě

Škálování na třetí vrstvě, které by nabídlo řadu výhod, včetně hyperškálovatelnosti, zvýšení rychlosti přidávání nových funkcí a zvýšení ochrany soukromí, poprvé představila společnost StarkWare v prosinci loňského roku a nedávno o něm hovořil Vitalik Buterin.

Spolutvůrce Etherea popsal tuto vizi jako „v zásadě rozumnou“ z hlediska případu použití – i když tvrdí, že těchto cílů by bylo potenciálně možné dosáhnout i jinými prostředky, ne nutně prostřednictvím specializované platformy.

Když Ben-Sasson hovořil o tom, jak by třetí vrstva fungovala v praxi, jak by komunikovala s druhou vrstvou a – což je důležité – jak bezpečná by taková architektura byla, přirovnal Ethereum k počítači, který „je velmi důvěryhodný, velmi bezpečný, ale také velmi pomalý“.

„Způsob, jakým vrstva-2 funguje, je, že máme tuto matematickou technologii nazvanou Starks, kterou jsme vynalezli a zdokonalili, a která umožňuje vzít slabý počítač a nechat jeho integritu a bezpečnost zkontrolovat proti mnohem většímu množství výpočtů,“ řekl. „V podstatě naše vrstva 2 je jako připoutání tohoto mnohem většího ekosystému k Ethereu a tento větší ekosystém má díky matematice Starks stejné zabezpečení jako Ethereum,“ řekl Ben-Sasson.

StarkWare’s layered ecosystem. Image: StarkWare.

"Existuje také malý, velmi bezpečný základ, na kterém podle prezidenta společnosti StarkWare "můžeme pěstovat něco jako strom, ale na každém z listů tohoto stromu můžeme začít pěstovat další strom s využitím stejného matematického zabezpečení. A přesně to je vrstva 3."

Shrneme-li to, Ethereum se používá ke kontrole bezpečnosti celé vrstvy 2, což dává exponenciální měřítko, a vrstva 2, respektive malý zlomek výpočtů na této vrstvě, se pak používá ke kontrole bezpečnosti něčeho mnohem většího, jako je tato třetí vrstva výpočtů.

“ Matematicky to znamená, že jak L2 [vrstva-2], tak L3 [vrstva-3] mají stejné zabezpečení jako Ethereum,“ řekl Ben-Sasson.

Šéf společnosti StarkWare však připustil, že z hlediska UX a specifik aplikací existuje určitý kompromis mezi tímto stále rostoucím koláčem výpočetních vrstev.

"Vrstva 3 bude mnohem rychlejší pro specifické aplikace, jako jsou platby, NFT nebo hry, ale pokud chcete interoperabilitu a složitelnost, pravděpodobně je lepší použít vrstvu 2," řekl. "Pravděpodobně uvidíme určitý mix těchto věcí: některé věci budou pouze na vrstvě 2 a některé věci budou kombinovat vrstvu 2 a vrstvu 3."

Uvedení tokenu společnosti StarkWare na trh
V červenci se společnost StarkWare podělila o plány na spuštění nativního tokenu, které bylo původně naplánováno na září.

Podle Ben-Sassona však bylo spuštění nyní odloženo.

"Původně jsme doufali, že to bude v září, ale chceme to trochu vylepšit z hlediska smlouvy Solidity, takže to bylo skutečně o měsíc odloženo a na blockchainu to bude během tohoto října," řekl Ben-Sasson.

Zpočátku však uživatelé nebudou mít k dispozici žádné tokeny zdarma, protože všechny tokeny budou po spuštění okamžitě uzamčeny, a to “ s rezervou pro týmy, které se chystají na dlouhou cestu,“ poznamenal.

"Hlavní věc, které chceme s tokenem dosáhnout, je, že vývojáři, kteří odvádějí nejvíce práce a zajišťují udržitelnost sítě, budou odměněni," řekl Ben-Sasson. "Chceme, aby se tak dělo na úrovni protokolu, ale také aby se tak dělo prostřednictvím sekvence alokací a distribucí, které většinou provádí nadace. A vznik nadace bude také brzy oznámen."

S odkazem na jiné blockchainové projekty, které mohou přilákat vývojáře pomocí tokenů udělených v podstatě za přenesení stávajícího kódu do sítě, Ben-Sasson zdůraznil, že StarkWare dělá věci výrazně odlišně.

"Rozhodně neposkytujeme granty za pouhé kopírování věcí. Ve skutečnosti je třeba přepsat mnoho částí v Cairo aby to fungovalo," řekl. "A tato síla [vývojářů] velmi rychle a velmi silně roste, je to jako obrovská vlna, která se blíží a v dobrém slova smyslu spláchne svět blockchainu."

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x