Vzhledem k tomu, že trh s kryptoměnami se rozšiřuje nebývalým tempem a digitální aktiva jako Bitcoin (BTC) a Ethereum (ETH) se stávají běžnějšími, protože investoři částečně opouštějí fiat, objevily se mezi hlavními evropskými regulačními orgány obavy, co to znamená pro stabilitu tradičních financí.

Jednou z dotčených stran je Evropský orgán pro cenné papíry a trhy (ESMA), který se domnívá, že kryptoaktivum vzhledem ke své volatilitě a nedostatečné regulaci představuje nesčetná rizika pro finanční stabilitu, což vyjádřil ve své zprávě „Crypto-assets and their risks for financial stability“ zveřejněné 4. října.

Podle orgánu ESMA: „Kryptoměny a kryptoměnové nástroje jsou v současné době ve fázi vývoje:

"Vzhledem ke svým volatilním růstovým cyklům a do doby, než se uplatní příslušná regulační ustanovení, s sebou kryptoaktiva nesou četná rizika, která se v budoucnu mohou stát relevantními pro finanční stabilitu."

Potřeba nepřetržitého dohledu

Ve zprávě regulátor připustil, že v současné době jsou kryptoaktiva stále poměrně malá a jejich propojení s tradičními trhy je omezené, ale tato situace se může změnit, protože růst trhu může nastat náhle a přenos rizika je možný různými kanály.

Regulátor sice připouští, že volatilita na trhu s kryptoměnami se zatím nepřenesla do běžného finančního sektoru, ale že by se tato možnost neměla přehlížet:

"Až dosud se otřesy na trhu s kryptoaktivy nepřenesly na tradiční finanční trhy ani do reálné ekonomiky. K přelévání však může dojít v závislosti na tom, jak se podaří zvládnout současná rizika a jak se bude vyvíjet propojení mezi oběma systémy."

Z těchto důvodů ESMA zdůraznil nutnost průběžného sledování sektoru kryptoměn a jeho propojení s širším finančním systémem.

Obavy ostatních úřadů z kryptoměn

ESMA přitom není jediným finančním orgánem, který se obává vlivu kryptoměn na tradiční finanční systémy.

Shodou okolností sama Christine Lagardeová, prezidentka Evropské centrální banky (ECB), vyjádřila obavy, že růst kryptoměn by mohl představovat hrozbu pro tradiční bankovní systém, jak uvedl Finbold.

Na jiném místě guvernérka Federálního rezervního systému Spojených států Michelle W. Bowmanová rovněž vyjádřila obavy z četných problémů spojených s kryptoměnami, které podle ní představují rizika pro bankovní sektor a otevírají otázky ohledně jejich regulačního výhledu.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x