Australská centrální banka (Reserve Bank of Australia, RBA) zveřejnila 26. září oficiální whitepaper pro svou digitální měnu centrální banky (CBDC), jejíž pilotní program se očekává v polovině roku 2023. V tiskové zprávě zveřejněné spolu s whitepaperem centrální banka uvedla, že bude zkoumat případy použití. Na projekt hodlá pohlížet jako na „příležitost k dalšímu pochopení některých technologických, právních a regulačních aspektů spojených s CBDC.

RBA bude na této iniciativě spolupracovat s výzkumným centrem Digital Finance Cooperative Research Centre (DFCRC). Výzkumné centrum je financováno partnery z průmyslu, univerzitami a australskou vládou.

Stojí za zmínku, že whitepaper výslovně nezaručuje vydání CBDC, ale že celé úsilí zůstává experimentem. Centrální banka očekává zpětnou vazbu a podněty od zástupců odvětví, kteří také pomohou s realizací projektu.

Zkušební projekt CBDC bude trvat jeden rok. RBA a DFCRC mají možnost vybrat případy použití, které budou do pilotního projektu zapojeny. Whitepaper přichází v době, kdy v zemi probíhá bouřlivá diskuse na téma regulace kryptoměn.

Snahy o regulaci kryptoměn se stupňují

Regulace kryptoměn se stala důležitou součástí agendy mnoha vlád a Austrálie není výjimkou. Australská komise pro cenné papíry a investice nedávno zvýšila své úsilí o regulaci této třídy aktiv. To vše v souvislosti se očekávaným vstupem 1 milionu Australanů na trh s kryptoměnami v příštích 12 měsících.

Při takovém přijetí není snaha o regulaci kryptoaktiv překvapivá. Australský senátor Andrew Bragg nedávno představil návrh zákona o kryptoměnách, ale nejen senátoři mají napilno. Australské trestní orgány využívají své forenzní jednotky, aby zajistily, že trestných činů zůstane minimum. Podvodníkům se totiž podařilo během roku 2022 odcizit kryptoaktiva v celkové hodnotě 250 milionů dolarů.

Austrálie na seznamu zemí s CBDC

Seznam zemí, které uvažují o CBDC, je dlouhý a stále se rozrůstá. Vládám je jasné, že by měly tuto technologii využívat co nejvíce, navíc nechtějí zaostávat za Čínou. Senátorský návrh zákona skutečně odkazuje na čínský digitální jüan a pojednává o požadavcích na zveřejňování informací pro zahraniční CBDC.

Mezi další země, které se v poslední době dostaly na titulní strany novin kvůli vývoji souvisejícímu s CBDC, patří Saúdská Arábie, Thajsko, Francie, Tchaj-wan a Izrael. Jde jen o nedávné přírůstky – celý seznam je pochopitelně obsáhlejší.

5 1 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x