Vyšlo najevo, že anonymní zakladatel Bitcoinu Satoshi Nakamoto měl možná jinou představu o názvu vlajkové kryptoměny.

Z historických údajů o registraci domén vyplývá, že webová stránka Bitcoin.org, registrovaná 18. srpna 2008, se mohla jmenovat Netcoin.org. Zajímavé je, že Netcoin.org byl zaregistrován den před vytvořením domény Bitcoin.org, jak uvádí kryptografický „zámečník“ Or Weinberger.

Obě domény byly zaregistrovány v rámci služby AnonymousSpeech, která uživatelům umožňovala anonymní nákup doménových jmen. Další průzkum ukázal, že na doméně Netcoin.org nebyl nikdy zveřejněn žádný obsah, než ji odkoupil jiný uživatel.

Doména Netcoin.org byla navíc později smazána, než ji v roce 2010 převzala odnož společnosti Web.com.

Úspěch Bitcoinu

Rozhodnutí ponechat si název Bitcoin mohlo být pro úspěch kryptoměny klíčové. Mohl tak být minimalizován počet osob, které se prohlašovaly za Satoshiho Nakamota.

Jedním z těchto „Nakamotů“ je i australský informatik Craig Wright, který již léta přísahá, že je zakladatelem Bitcoinu. Wrightovým tvrzením se zabýval londýnský soud, což informatikovi umožnilo podat žalobu na vydavatele white paperu o Bitcoinu za účelem ochrany autorských práv.

Mezi obžalované patřil i vydavatel webu Bitcoin.org, známý pod pseudonymem Cøbra. Vydavatel s trvalým pobytem ve Spojeném království poznamenal, že je ochoten odhalit svou identitu, aby ochránil „nejdůležitější paper 21. století“.

Wright mezitím pokračuje v dokazování své falešné identity. Nedávno například trval na tom, že existují lidé, kteří ho znají a mohou potvrdit, že je skutečně Satoshi.

Wrighta označili za podvodníka ústřední osobnosti kryptosvěta, včetně spoluzakladatele Etherea Vitalika Buterina. Podle Buterina byl Wright vyloučen jako Satoshi poté, co začal sdílet technicky nesprávné věci o Bitcoinu a základních principech kryptoměn.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x