Doma hrdina, v zahraničí padouch. Salvadorský prezident Nayib Bukele, učinil možná jedno z nejodvážnějších rozhodnutí v moderní ekonomice: přijal rozporuplné kryptoaktivum jako zákonné platidlo.

Ačkoli je toto rozhodnutí ve světě kryptoměn vykládáno jako pokrokové, na hospodářské bilanci země se jeho zásluhy teprve projeví.

Salvadoru rostou ztráty

Bukele chtěl vybudovat Bitcoin City, bezcelní daňový ráj fungující výhradně na bázi bitcoinu. Jak nové město, tak pravidelné nákupy bitcoinu pro stát byly deklarací záměru. Myšlenka stále existuje, ačkoli se na výstavbě města událo jen velmi málo.

Plánovaný bitcoinový dluhopis v hodnotě 1 miliardy dolarů na financování energetické a těžební infrastruktury uvázl na mrtvém bodě. Dluhopis, zaměřený rovněž na nákup ještě více bitcoinu, byl představen v listopadu a původně byl plánován na březen.

Podle Nayib Trackeru, webové stránky monitorující prezidentovy nákupy bitcoinu, El Salvador přišel o 57 % nákupní hodnoty. Od září 2021, kdy Bukele zahájil nákupy kryptoměny, země získala 2 381 bitcoinů za průměrnou cenu 45 000 dolarů.

To je celkem 107,2 milionu dolarů, ale portfolio má v současné době hodnotu jen 46,27 milionu dolarů. Nákupy zatím neospravedlňují rozhodnutí Nayiba Bukeleho jít proti varování Mezinárodního měnového fondu (MMF).

MMF v lednu napsal, že „s používáním bitcoinu jsou spojena velká rizika pro finanční stabilitu, finanční integritu a ochranu spotřebitelů, jakož i související podmíněné fiskální závazky“.

Na dně, ale ne mimo hru

Navzdory varováním Bukele trval na tom, že svou zemi vede správnou cestou. Nutno připustit, že například v oblasti cestovního ruchu si nevede tak špatně.

Salvadorské příjmy z cestovního ruchu patří k nejlepším v postpandemické éře. Podle údajů ministerstva cestovního ruchu vzrostly výdaje na cestovní ruch od ústupu koronaviru o 81 %.

Podle statistik Světové banky vzrostl počet příjezdů zahraničních turistů vzrostl ze 707 000 v roce 2020 na více než 1,2 milionu v letošním roce.

Navzdory růstu jsou ratingové agentury přesvědčeny, že rizikový profil země se bude dále zhoršovat, pokud bude pokračovat v kryptoměnovém dobrodružství.

Agentura Fitch Ratings 15. září snížila rating El Salvadoru z CCC na CC. Uvedla také, že země pravděpodobně nebude schopna splácet zahraniční dluhopisy splatné počátkem příštího roku. Nejnovější rating je devětkrát nižší než BBB, minimální rating potřebný k tomu, aby bylo možné získat rating investičního stupně.

Napjatá fiskální a zahraniční likvidita El Salvadoru a extrémně omezený přístup na trh při vysokých potřebách fiskálního financování a vysoké splatnosti zahraničních dluhopisů ve výši 800 milionů USD v lednu 2023 činí určitý druh platební neschopnosti pravděpodobným,“ uvedla ratingová společnost ve zprávě.

Další ratingová společnost Moody’s obvinila z možného selhání přijetí bitcoinu. V lednu uvedla, že „rozdíly v hospodářské politice související s přijetím bitcoinu vládou snížily pravděpodobnost“, že MMF poskytne Salvadoru půjčku ve výši 1,3 miliardy dolarů.

Prezident Bukele doufal, že tyto peníze použije na splacení dluhopisů s blížící se splatností. Salvador vyjednává o dohodě s MMF od března 2021.

Bukele usiluje o druhé funkční období

Navzdory celosvětovým pochybnostem o jeho stylu vlády a ekonomických rozhodnutích zůstává 40letý Bukele ve středoamerické zemi velmi populární.

Od svého nástupu do funkce 1. června 2019 neklesla Bukeleho popularita pod 75 %. Nedávný průzkum hodnocení veřejnosti provedený společností Cid Gallup ukázal, že jeho hodnocení stoupá a v současné době dosahuje 86 %. To z něj činí nejoblíbenějšího prezidenta v Latinské Americe.

Současné funkční období skončí Bukelemu v roce 2024. Prezident „bitcoinového ráje“ vyjádřil zájem ucházet se o druhé funkční období.

Bukele doufá, že sentiment veřejnosti zůstane na jeho straně a že se bitcoinový trh vzpamatuje.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x