Australský informatik Craig Wright již několik let tvrdí, že je bájnou postavou, která vytvořila Bitcoin. Komunita okolo kryptoměn s ním zásadně nesouhlasí, navíc dostala další důvod, proč. Craigova důvěryhodnost totiž dostala ránu u soudního řízení, kterého se účastní.

Opět nedostatek důkazů

Wright se poprvé proslavil v roce 2015. Anonymní tip tehdy vedl k paralelnímu vyšetřování několika médií, která australského informatika považovala za Satoshiho. Několik dalších vyšetřování však zjistilo, že „chatrné podklady“ předložené jako důkazy jsou nedostatečné. Následující rok se Wright vydal na tiskové turné, v němž se prohlásil za samotného zakladatele Bitcoinu.

Wrightova neschopnost podložit svá tvrzení přijatelnými důkazy v současné době ústředním bodem soudního procesu v Norsku. Jednu ze dvou souběžných právních bitev vede Wright s uživatelem Twitteru Hodlonautem (vlastním jménem Magnus Granath). Hodlonaut napsal v březnu 2019 sérii tweetů, v nichž Wrighta označil za „podvodníka“ a „scammera“.

Wright se v minulosti pokusil dokázat, že je Satoshi, a proto předvedl „důkaz“, že ovládá Satoshiho soukromé klíče. Nejprve tak učinil v soukromých „podpisových sezeních s vývojářem Bitcoinu Gavinem Andresenem a bývalým ředitelem Bitcoin Foundation Jonem Matonisem (Andresen následně prohlásil, že byl „obelstěn“, Matonis začal pracovat pro Wrightovu společnost). Později Wright nabídl důkaz o své identitě ve veřejném blogovém příspěvku. Tento důkaz byl vyvrácen několika známými odborníky na kryptografii.

Identita nesouvisí s klíči

V Norsku se však Wright již nesnaží přesvědčit soud o tom, že je Satoshi, pomocí kryptografických důkazů. Tvrdí totiž, že svůj jediný důkaz úmyslně zničil krátce poté, co se v květnu 2016 pokusil o sebevraždu, po podpisové relaci s Andresenem. Wright také tvrdí, že kryptografické důkazy jsou neprůkazné a že „identita nesouvisí s klíči“.

Zničení pevného disku mělo být „jedinou cestou“, jak se vyhnout tomu, aby byl nucen prokázat svou identitu kryptograficky. To prý „odmítl“ udělat, protože by to jeho kritikům „usnadnilo cestu“.

Nechtěl jsem podporovat argumenty, že potřebujete klíče,“ odpověděl Wright na otázku Hodlonautova právníka Ørjana Haukaase, zda pevný disk zničil záměrně. „Ano, dalo by se říct, že je to riziko, ale myslím, že je to nejdůležitější věc, kterou jsem v životě udělal.“
Místo podpisu se Wright snaží využít svých akademických úspěchů (o nichž se stejně jako o mnoha dalších jeho tvrzeních také vedou rozsáhlé debaty), historie kariéry, mnoha patentů a vztahů se „stovkou lidí“ (včetně Andersena). Snaží se potvrdit, že je Satoshi „tradičním způsobem“. „To, co dokazuje, že [jsem Satoshi], je můj čas strávený rozhovory s Gavinem,“ řekl Wright.

Gavin Andresen je jednou z prvních známých osobností, které si se Satoshim Nakamotem dopisovaly prostřednictvím e-mailů.

Soudní příkaz na bitcoin

Soudkyni Helen Engebrigtsen Wright řekl, že jeho konečným motivem je vysvětlit soudcům, že mohou zločincům zabavit Bitcoin prostřednictvím soudního příkazu.

„Existuje spousta dezinformací původem od bitcoinových maximalistů, kteří se chtějí vrátit na drogové trhy, k pornu … Chci, aby se vědělo, že tyto lži, tato urážlivá obvinění o tom, jak orgány činné v trestním řízení nemohou zločincům zabavit bitcoin, jsou nepravdivé,“ řekl Wright zvýšeným hlasem a rukama mávaje.

Wright soudu řekl, že taková maličkost, jako že nemá Satoshiho klíče, mu nezabrání v přístupu k Satoshiho bitcoinu, pokud budou soudci, jako ona, vstřícní.

„Bitcoin je jako papírová účetní kniha. Pokud uděláte chybu v účetní knize, můžete ji vždy aktualizovat ... Můžete udělat jakékoli změny, ale musí být veřejné. Jako například soudní příkaz, kterým zabavíte bitcoin.“

(Logistika fungování bitcoinového blockchainu by způsobila, že takový soudní příkaz by byl nejen nevymahatelný, ale z technologického hlediska i velmi obtížně proveditelný. Jediným dalším způsobem, jak mince přesunout, by bylo použít soukromé klíče, o kterých Wright tvrdí, že je zničil).

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x