První decentralizovaná výměna tokenů Cosmos bez nutnosti povolení.

Co je to tedy Kujira?

Projekt Kujira a její vývojáři se zavázali zvýšením pomyslné laťky na trhu nabízených decentralizovaných finančních ( DeFi) aplikací ( dApps) a to tím, že budují aplikace vhodné pro běžné uživatele.

Tým projektu Kujira je složen z odborníků na finance, blockchain a vývoj softwaru, teď se cíleně zaměřují na oblast DeFi typicky vyhrazené pro technicky nadanější či elity ( lidé s přístupem k velkému kapitálu nebo těm s přístupem k automatizovaným obchodním systémům).

K tématu Vize projeku

je tým přesvědčen, že aby DeFi bylo skutečně revoluční, mělo by být možné generovat příjmy, když trh roste i když klesá. Tým se nechal slyšet, že jsou odhodláni pomáhat drobným investorům překonat burzy, zamykání tokenů ( staking) a ICO ( Prodej tokenů projektu z důvodu shromáždění kapitálů pro financování projektu před jeho zalistováním na burzu a to za zvýhodněnou cenu) a otevřít jím tak dveře, které byly doposud vyhrazeny jen větším hráčům.

Mise

Misí týmu Kujira je vytvářet nástroje, které jsou snadno a nákladově efektivně použitelné pro každého, od začínajícího krypto nadšence až po zkušené retailové investory, bez ohledu na to, jaký blockchain je jimi oblíbený. Zároveň s menším rizikem ztráty kapitálu.

První decentralizovaná aplikace ORCA

Ekonomická, snadno použitelná platforma, která umožňuje nabízet zlevněné, rizikové kolaterály pouhým kliknutím. Žádní boti, žádný kód, žádné komplikace.

Uživatelé již nepotřebují velké množství likvidity ani znalosti kódování chytrých kontraktů, aby se mohli účastnit likvidací. A co je nejdůležitější, už nemusí bojovat prohranou bitvu s boty.

Proč si lidé berou půjčky?

Využití stávajících tokenů k půjčování na blockchainu se stalo velmi populárním s nástupem DeFi. Uživatelé si půjčují proti hodnotě poskytovaného kolaterálu, aby se mohli účastnit předprodejů tokenů ( IDO), „spořit“ v poolech s vysokou likviditou pro pasivní příjem či obchodovat na trzích, aniž by museli likvidovat své stávající aktiva. To platí zejména v býčím trendu, kdy ceny tokenů rostou.

Proč se půjčky likvidují?

Likvidace probíhá pokud poskytovaný kolaterál nedostatečně zajišťuje půjčený obnos. Pro příklad: Uživatel poskytuje tokeny ATOM jako kolaterál, za poskytnuté aktivum má možnost si vypůjčit 60% hodnoty z poskytnutého kolaterálu a to ve formě USK ( „nadměrně zajištěný“ stablecoin platformy KUJIRA)  . Pokud ale cena tokenu ATOM začne klesat a dosáhne hodnoty výpůjčky je provedena likvidace, ( v tomto případě jsou tokeny ATOM nabízený k prodeji za zvýhodněnou cenu, právě uživatelům Kujiry) poskytnutý kolaterál ve formě tokenu ATOM je tedy prodán, aby tak danou půjčku pokryl.

(Tímto způsobem se zároveň poskytovatel tokenů ATOM vyhne nutnosti platit daň z prodeje. Zároveň tak získává další finance na obchodování či jiné aktivity jak potencionálně rozšířit své portfolio.)

Jak ORCA funguje

ORCA je likvidační protokol fungující na platformě KUJIRA. Likvidovaný kolaterál se již neprodává na základě principu „fastest finger first“, což je systém, který v minulosti zvýhodňoval boty s vysokou likviditou. Likvidovaný kolaterál se nyní prodává od nejnižší po nejvyšší zvýhodněnou cenu a rovnoměrně se rozdělují mezi všechny nabízející za stejně zvýhodněné částky. A co je nejdůležitější, boti již nemají výhodu.

 

Zrození USK

USK je stablecoin platformy KUJIRA, ten můžete vytisknout pomocí poskytnutí kolaterálu ve formě tokenu ATOM. Poplatek za „vytištění“ tokenu USK ( přičemž 1USK = 1USD) je 0,5% s tím jde ruku v ruce roční poplatek za vypůjčení ( APR) ve výši 5%. Uživatel může tedy vypůjčené peníze použít například pro vklad do likvidačního protokolu ORCA ke koupi tokenu ATOM za zvýhodněnou cenu.
 
Dalším způsobem jak ORCA generuje pasivní příjem je poplatek 1% za likvidaci a 0,5% za výběr uzamknutého kolaterálu ( v tomto případě výběr tokenů ATOM).
 

Token KUJI

Všechny decentralizované aplikace na platformě KUJIRA těží z používání tokenu KUJI prostřednictvím stakingu. Ten se také jako jediný používá k placení poplatků.

Staking

Stakování tokenu KUJI vám časem vynese koš aktiv. Veškeré poplatky, které jsou vybírány, jsou vypláceny stakerům prostřednictvím validátorů.

Kujira se nespoléhá na strategii inflačních tokenů, aby tak motivovala k stakování. Příjmy z interních decentralizovaných aplikací ve formě poplatků, jako jsou ORCA a FIN, jsou zasílány zpět stakerům, stejně jako část příjmů z každého externího protokolu, který se na protokolu Kujira spustí.

Závěr

Je příjemné vidět DeFi aplikaci jít naproti drobným uživatelům a běžným lidem. Právě díky protokolu ORCA, který umožňuje férové podmínky, ať už jste velryba nebo ne. V mých očích se tedy protokolu Kujira dařit bude a o dalším vývoji vás budu informovat.

Tento článek prosím neberte jako finanční radu, slouží pouze k informačním důvodům.

5 1 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x