V roce 2011 večeřel novinář a podnikatel Mark Hopkins s dlouholetým přítelem. Ten Hopkinsovi nabídl, že za něj zaplatí polovinu jídla bitcoiny, které zrovna vytěžil na svém notebooku. V nedávném telefonickém rozhovoru pro Bitcoin Magazine Hopkins zavtipkoval, že o první peer-to-peer kryptoměně na světě nikdy předtím neslyšel. „Protože je však sám dobrý nerd“, měl s sebou notebook a stáhl si potřebný software, aby nabídku přijal. Šlo o zhruba půl bitcoinu na pokrytí jídla v kavárně, tedy „13 nebo 14 dolarů“ magických internetových peněz.

Tato transakce začala několikaletou cestu po bitcoinové stezce. Hopkins se měl stát jedním z „OGs“. Jeho cesta zahrnovala přijetí přezdívky Doctor Bitcoin při online výuce kryptoměn. Stal se viceprezidentem Geosyn Mining (se sídlem ve Fort Worth, Texas) a prodával jím osobně vytěžený bitcoin tváří v tvář za hotovost nebo prostřednictvím bankovních převodů.

Hopkins uvedl, že předmětem jeho zájmu o prodej bitcoinu bylo „hlavně setkávání s lidmi“ za účelem navazování kontaktů. Málokdy se obtěžoval vydělávat, místo toho se soustředil na to, aby se z kupců vyššími zisky stali dlouhodobí klienti jeho marketingové společnosti.

Hopkins poznamenal, že v té době neexistovaly „absolutně žádné federální regulace“, pokud jde o prodej bitcoinu, takže se často obracel na texaské zákonodárce. Ti ho ujišťovali, že nebudou vyžadovat licence nebo regulovat prodej bitcoinu (zveřejněno v memorandu z roku 2017). Naopak se regulátoři snažili „přinést do Texasu inovace,“ řekl Hopkins.

Přes to vše oznámil Hopkins 5. září, že se bude hlásit ve Federálním nápravném ústavu Beaumont „za zločin prodeje bitcoinu z doby před několika lety“.

Hlava loterijního podvodu

Zatčení vyvolalo otázky, jakého trestného činu se Hopkins přesně dopustil. Zejména pak, zda opravdu získal od texaských zákonodárců ujištění, že se pohybuje v rámci zákona.

V roce 2019 zveřejnila Síť pro vymáhání finanční kriminality (FinCEN), federální úřad amerického ministerstva financí, pokyny 18 USC 1960. Podle těchto pokynů musí všichni, kteří chtějí prodávat kryptoměny veřejnosti, získat dnes dobře známou „licenci pro převodce peněz“. Za prodej bitcoinu bez licence hrozí podle těchto pokynů trest odnětí svobody až na pět let. Hopkins tvrdí, že právě za tento trestný čin si odpykává svůj trest. Do hledáčku federálních orgánů se však Doctor Bitcoin dostal kvůli úplně jiné záležitosti.

Hopkins uvádí, že jeden z jeho dřívějších klientů byl sledován pro podezření z účasti na nigerijském loterijním podvodu. Kupující původně Hopkinsovi řekla, že nakupuje bitcoiny „pro manželovu firmu na opravu elektroniky“ a on jí tehdy uvěřil. Žena měla podle Hopkinse později vyšetřovatelům říct, že byla „oklamána nějakým Nigerijcem“.

Klientce, kterou Hopkins dobrosrdečně označuje jako „nezkušenou uživatelku“, prodal bitcoin asi ve 20 různých případech. Také jí trpělivě pomáhal a vzdělával ji o metodách úschovy. Také ji informoval o použití specifických termínů, které by mohly vést k uzavření jejího bankovního účtu (což je poměrně častý jev a známá obava pro bitcoinové nadšence, tehdy obzvlášť). Podle Hopkinse ho prokurátoři později nepokrytě nařkli z toho, že tuto ženu učil, „jak spáchat bankovní podvod“.

Doctor Bitcoin dopaden

Na základě podezření, že Hopkins je nějakým způsobem „hlavou loterijního podvodu“, protože k němu „proudí“ částky, byl Hopkinsův rodinný dům podroben razii „15 ozbrojených agentů, kteří mávali zbraněmi a příkazy k prohlídce…“ a kteří mu zabavili osobní majetek v hodnotě přes 60 000 dolarů, uvedl Hopkins.

Hopkins během zátahu spolupracoval a byl „plně transparentní“. Řekl, že informoval federální agenty o své personě Doctora Bitcoina a profesním profilu na LinkedIn. Sdílel podrobnosti o své konzultační práci s několika americkými vládními agenturami (včetně Federálního rezervního systému) o technologii bitcoinu a blockchainu. Hopkins tvrdil, že dokonce osobně vysvětlil agentům zátahu některé osvědčené postupy pro používání bitcoinových peněženek (např. automatické náhodné generování nových adres při každém novém použití). Poznamenal, jak ho překvapilo, že agenti zrovna tohoto oddělení se ve zmíněných technologiích ještě dobře neorientují.

Na základě jeho kvalifikací a povahy jeho práce (a zejména jeho přiznané neviny v loterijním podvodu, který byl ve skutečnosti vyšetřován) si byl Hopkins jistý, že tito agenti brzy pochopí, že „rozhodně chytli toho špatného“, a dokonce se omluví.

„Pravděpodobně se stalo to, že vynaložili tolik prostředků, že vyslali 15 agentů k jednomu člověku domů, aby vyřešili závažný trestný čin. Vyšli naprázdno, takže museli najít něco, čím jsem se provinil. Jmenovaným trestným činem se stalo provozování obchodu s peněžními převody bez licence na základě nějakého nejasného pokynu FinCEN ... asi o rok dříve.“

Jak případ postupoval, „rozhodli se jít nejen po mně, ale i po mé ženě, protože byla na mém bankovním účtu“, pokračuje Hopkins. Vyhrožují oběma „nejen za trestný čin převodce peněz“, ale i za rady týkající se bank, které poskytl svému klientovi. To by mohlo mít za následek 35 let odnětí svobody pro pana i paní Hopkinsovy.

Vláda se brání zuby nehty

Hopkins se nyní domnívá, že agenti se provinili „nesprávným postupem státního zástupce nebo vydíráním, podle toho, jak se na to chcete dívat“. Nabídli mu totiž, že jeho manželku a tři děti vynechají z řízení, pokud přizná vinu za prodej bitcoinu bez licence. Dodal, že navzdory obhajobě toho, co je správné nebo špatné, „nemůže opustit svou rodinu (nebo) přijmout takovýto gambit; moje rodina je na prvním místě bez ohledu na to, jaké jsou mé zásady“. A tak dohodu o přiznání viny přijal.

Po vynesení rozsudku Hopkins varuje ostatní prostřednictvím svého Twitteru a rozhovorů pro média. A před čím?  Jeho slovy před „nastupujícím státním bojem proti soukromí a před celkovou nefunkčností systému trestního soudnictví“.

 „Začněme s Rossem (Ulbrichtem); s (Julianem) Assangem; s (Edwardem) Snowdenem. Podívejte se na to, co se děje s vývojářem Tornado Cash (Alexejem Percevem), na vyřazení Monera z různých burz. Podívejte se na reakci na každý pokus o posílení soukromí – a to nejen v oblasti kryptoměn, ale v kryptografii obecně za posledních 20 až 30 let. Vláda proti tomu bojuje zuby nehty. Upřímně řečeno, už to začíná být ohrané, protože lidé jako my … se dostávají do přestřelek.“

Můžou jít po každém z nás

Hopkins varoval, že blockchain je trvalý záznam, a proto vláda přijde pro mnoho dalších bitcoinerů čistě na základě historie transakcí. Měli by podle něj přimět své zákonodárce k ochraně stávajících principů prvního dodatku americké ústavy a zákonů o ochraně soukromí. Varoval, že 18 USC 1960 (požadavek licence pro převodce peněz) je „existenční hrozbou… Je tu pokaždé, když někdo provádí transakce peer-to-peer … jako je nákup náklaďáku bitcoinem. Když se s vámi rozdělím o večeři a vy mi zaplatíte svou půlku bitcoinem, pácháte federálního trestný čin.“

Je vidět zřetelný nárůst“ ve stíhání trestných činů souvisejících s kryptoměnami na základě 18 USC 1960, řekl. Cílení těch, které obviňují nebo stíhají, se odtahuje od významných trestných činů.

Kromě toho, že Hopkins upozorňuje na svůj vlastní případ, se nyní aktivně angažuje v organizaci FreeRossDAO. Organizace usiluje o osvobození Rosse Ulbrichta, který založil rané bitcoinové darknetové tržiště Silk Road. Hopkins označil Ulbrichta za „mučedníka“, jehož právní situace daleko převyšuje situaci Hopkinsovu: „Prodal jsem nějaké bitcoiny, použil jsem peníze způsobem, který se vládě nelíbil. Můj život je dnes na hovno, ale … za rok bude lepší. Na druhou stranu Ross bude pořád ve vězení.“

„Pokud nebudeme po naší vládě požadovat, aby změnila zákon a jeho uplatňování, časem mohou jít po každém z nás,“ dodal Hopkins.

Hopkinsův syn bude po dobu, kdy si Hopkins odpykává trest, spravovat otcův účet na Twitteru.

Odkaz na původní článek

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x