Adopce bitcoinu roste napříč celým světem, aktivum však neustále čelí kritice ohledně své uhlíkové stopy. Kritici se možná brzy utiší, neboť těžaři se stále častěji rozhodují pro obnovitelné zdroje energie ve snaze snížit emise uhlíku.

Konkrétně bitcoin má do prosince 2024 dosáhnout nulových emisí uhlíku. Současně má jít o první peněžní systém, který tohoto úspěchu dosáhne, jak uvádí nová studie společnosti BatCoinz.

Při započtení uhlíkově negativní těžby je bitcoinová síť uhlíkově neutrální z 62,4 procent. Do března 2023 se očekává, že tato hodnota vzroste na 72,7 % kvůli nově oznámeným uhlíkově negativním projektům.

Uhlíková neutralita bitcoinu
Zdroj: https://batcoinz.com/50-landfills-mining-bitcoin-a-zero-emission-bitcoin-network/

Vědci vypočítali množství energie pocházející ze zdrojů emisí a poté odvodili množství uhlíku. Kromě toho zpětnou metodou vypočítali, kolik methanu by bylo třeba odstranit ze vzduchu spalováním, aby se vyvážilo záporné množství uhlíku.

Cesta bitcoinu k uhlíkové neutralitě

Závěr studie se opírá o využití jinak spalovaného plynu flérami k napájení těžby bitcoinu. Využití tohoto plynu roste od května 2021 asi o 8,3 MW měsíčně.

„Předpokládáme, že těžba poháněná energií z uvolněného methanu bude zpočátku růst pouze 83% tempem růstu těžby spalovaného plynu (6,9 MW/měsíc). Na základě tohoto skromnějšího tempa růstu předpokládáme, že síť bitcoinu bude ve 4. kvartálu roku 2024 zcela uhlíkově neutrální,“ uvádí se ve studii.

Analýza dále připustila, že s růstem bitcoinu se pravděpodobně bude spolu se spotřebou energie zvyšovat i hash rate. Studie však poukázala na to, že využití obnovitelných zdrojů sítě a efektivita těžařů také rostou a nabídnou k problému protiváhu.

Kritika uhlíkové stopy bitcoinu

Obecně se uhlíková stopa bitcoinu stala předmětem průzkumů ze strany různých jurisdikcí, přičemž se téma stalo předmětem zájmu regulačních orgánů. Například Bílý dům zadal studii, která měla určit spotřebu energie bitcoinu a kryptoměn. Výsledek studie měl pak ovlivnit regulační politiku země.

Zároveň se různí provozovatelé těžby stále častěji obracejí k obnovitelným zdrojům, aby dopad své uhlíkové stopy omezili.

Poptávka po elektřině u bitcoinu klesla od začátku roku o 21 %. Je pozoruhodné, že tento pokles se shodoval s probíhajícím kolapsem na trhu s kryptoměnami.

Bude zajímavé sledovat, jak uhlíková neutralita bitcoinu ovlivní regulační politiku světa. Zejména pak v době, kdy jurisdikce jako New York zakazují zřizování nových těžebních lokalit založených na mechanismu proof-of-work.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x