Íránské ministerstvo průmyslu, dolů a obchodu schválilo používání kryptoměn při dovozu do země. Děje se tak na pozadí probíhajících mezinárodních obchodních sankcí.

Ministr obchodu Reza Fatemi Amin potvrdil, že byly schváleny podrobné předpisy pro používání kryptoměn pro obchod. Předpisy se budou týkat i dodávky paliva a elektřiny pro těžaře bitcoinu a jiných kryptoměn v zemi.

Amin nastínil regulační změnu v neděli na výstavě automobilového průmyslu. Jen o týden dříve zadala země objednávku na dovoz vozidel v hodnotě 10 milionů dolarů, přičemž jako platidlo použila kryptoměnu. Íránské ministerstvo obchodu již dříve uvedlo, že do září 2022 budou v zahraničním obchodě široce využívány kryptoměny a smart kontrakty.

Po zmíněné objednávce požadovala íránská asociace dovozců jasné regulační parametry, aby místní podniky a dovozci nebyli omezováni měnícími se směrnicemi.

Amin poznamenal, že nové předpisy upřesňují všechny aspekty související s kryptoměnami včetně procesu udělování licencí či poskytování pohonných hmot a energie těžařům v zemi.

Má se za to, že místní podniky budou moci do Íránu dovážet vozidla a řadu různého dováženého zboží. Platit přitom budou moci pomocí kryptoměn namísto amerických dolarů nebo eur.

Írán pod tíhou sankcí

Mezinárodní obchodní sankce proti Íránu byly do značné míry způsobeny odporem k jeho jadernému programu. To zemi v podstatě vyřadilo z globálního bankovního systému.

Pozornost Íránu se od té doby přesunula k přijetí kryptoměn jako prostředku k řešení a potenciálnímu obcházení sankcí na dovoz. Decentralizované blockchainy, jako jsou Bitcoin a Ethereum, totiž nejsou kontrolovány žádnými globálními autoritami.

Íránské ministerstvo průmyslu, dolů a obchodu udělilo v červnu 2021 provozní licence 30 střediskům pro těžbu kryptoměn v zemi. Vydáno bylo více než 2 500 povolení ke zřízení nových těžebních provozů. V následujících měsících vláda rovněž zasáhla proti nelegálním těžebním operacím, a dokonce zavedla tříměsíční zákaz těžby, aby zmírnila tlak na elektrickou distribuční síť.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x