7 km čtverečních svobody na břehu Dunaje, mezi Srbskem a Chorvatskem, tak by se dal velmi jednoduše popsat „nově“ vznikající stát. 

Co do rozlohy, jde o třetí nejmenší zemi, hned po Vatikánu a Monaku. Za myšlenkou a vznikem tohoto zatím oficiálně neuznaného státu stojí Vít Jedlička. Rodák z Hradce Králové, který po zkušenostech z české politiky prohlásil, že náš stát je systémově nereformovatelný a tak šel hledat tzv. „terra nullius“, neboli zemi nikoho. Téměř nedostižný cíl se skutečně začal naplňovat a již 13. dubna 2015 vzniká Liberland – Svobodná republika.

Mikrostáty lákají své občany a nabízejí různé výhody

Velmi raritní a nikým nenárokované území, navíc s přístupem k mezinárodním vodám (kam patří právě i tok Dunaje), které je nyní v hledáčku všech příznivců svobodomyslných jedinců, nabízí svým občanům doposud unikátní, téměř utopistický přístup v otázkách řešení správy a politiky státu.

Mnohé daňové ráje, nebo mikrostáty lákají k občanství zejména ekonomicky ale států, které vám nabízejí skutečnou přímou účast na jeho řízení mnoho není. Dovoli bych si říct, že Liberland je zatím jediný. Díky implementaci blockchain technologií a myšlenkové premisy, která zní: Žít a nechat žít, právě možná zažíváme zrod prvního skutečně svobodného a demokratického státního zřízení.

Liberland

Skeptici jsou zatím v naprostém klidu

Jakou má Liberland šanci na úspěch, tedy na mezinárodní uznání? Skeptici možná budou tvrdit, že téměř žádnou ale pravdou je, že k dnešnímu dni má Liberland miliony příznivců po celém světě, kteří jej podporují jak finančně, tak v mnohých případech i politicky. Své zatupitelské kanceláře má v současnosti ve více než 100 zemích světa a neustále probíhají nejrůznější diplomatická setkání představitelů.

 

Využití blockchain technologie ve státní správě

Kdo z vás by si nepřál žít ve státě, který má minimální náklady na vykonávání základních funkcí, jeho fungování je pružné a transparentní? Navíc se vám tzv. neplete do vašeho života, pokud se vy sami nepletete do života jiných? Pro některé je toto možná až příliš „svobodomyslná káva“ ale tato myšlenka není nic nového, ovšem příležitost takový stát vytvořit využil zatím jen Vít Jedlička. Cílem je podle Jedličky:

"Vytvořit společnost, kde mohou spravedliví lidé prosperovat s minimálními státními regulacemi a daněmi."

Pro dosažení těchto cílů chce využít blockchain technologie, kdy je možné elektronicky halsovat pro své zástupce, nebo přímo pro konkrétní projekty a to vše bez možnosti manipulací, podovdů a navíc v reálném čase. Jak je vidět, když se chce, tak to jde a né, že ne.

Vít Jedlička a návštěníci Liberlandu

Liberland v Metaversu

Liberland má svou digitální verzi, která je využívána pro různé konference ale i k setkávání občanů, příznivců a vůbec všech, koho zajímají témata „libertariánství“. I tento prostor je právě tou technologickou inovací, která napomáhá k utváření a budování Liberlandu ve fyzickém světě. Podobu virtuálního Liberlandu navrhlo a vyprojektovalo známé architektonické studio Zaha Hadid Architects.

Čím je definován stát?

Podle článku 1 Úmluvy o právech a povinnostech států z Montevidea z roku 1933 je kanonickou definicí v mezinárodním právu: „Stát jako osoba mezinárodního práva by měl mít tyto vlastnosti:

 • a) stálé obyvatelstvo;
 • b) vymezené území;
 • c) vládu 
 • d) schopnost vstupovat do vztahů s ostatními státy.“

Svobodná republika Liberland splňuje všechna tato kritéria a zásady stanovené v Úmluvě z Montevidea již od svého vzniku. 

 

Další mezinárodně právní úvahy ve prospěch Liberlandu:

 • Vznik Liberlandu jako státu je založen na samosprávě vlastního lidu, tj. občanů.
 • Liberland byl vyhlášen s tichým souhlasem mateřského státu Srbska, které se vzdalo nároků na území.
 • Liberland nenarušuje územní celistvost žádné jiné země
 • Liberland nebyl vyhlášen za použití síly
 • Liberland není separatistické, nebo odštěpenecké hnutí
 • Liberland není státním převratem ani převzetím moci existujícího státu
 • Na uvedeném území neexistuje žádný protinárok k nároku Liberlandu.

 

Rozhodně stojí za to, mrknout se na stránky www.liberland.org , v dalším pokračování tohoto článku se blíže seznámíme s podrobnostmi o Liberlandské měně zvané Merit a přineseme vám i aktuální informace o plánech a vizích Liberlanďanů.

5 1 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x