Bitcoin se může zdát nevyhnutelný, ale i tak se můžete podílet na jeho prosazení.

Toto je názorový komentář projevu Stephana Livery, moderátora „Stephan Livera Podcast“ a výkonného ředitele společnosti Swan Bitcoin International. Jedná se o adaptaci jeho projevu pro konferenci BitBlockBoom 2022 v texaském Austinu.

 

Peníze jsou pokažené

Prožíváme éru obrovských změn a peníze jsou „pokažené“. Ale na druhou stranu máme tuto peněžní technologii, Bitcoin. Negativní ovšem je to, že spousta lidí nechápe smysl Bitcoinu, protože jsou uvězněni ve fiat myšlení.

Podívejte se na tento krátký GIF. Jsou bitcoináři jako tento muž? Zbytečně “ tlačí vlak“? Děje se to všechno bez ohledu na to, co děláme?

Je Bitcoin nevyhnutelný?

Někdy se na Twitteru o Bitcoinu mluví tak, že „Bitcoin je nevyhnutelný“, což vyvolává zajímavou otázku. Je to tak? V jakém smyslu? Mohli bychom všichni jen sedět a nic nedělat?

Ne tak docela. Bitcoin stále potřebuje různé věci, aby se jako systém udržel: revizi a údržbu kódu, těžaře, kteří systém zabezpečují, uživatele a HODLery, kteří mu dávají hodnotu. Možná, že v určitém souhrnném smyslu není Bitcoin zcela nevyhnutelný, ale je velmi pravděpodobné, že zvítězí na základě určitých vlastností, např. vzácnosti, neutrality, otevřenosti atd. Ale ať už je Bitcoin nevyhnutelný, nebo ne, je velmi závislý na skutečných lidech, kteří dělají věci, které udržují systém.

Takže co pro něj můžete dělat?

Můžete podpořit přijetí nebo technologický pokrok v oblasti bitcoinu a jeho okolí. Nemusíte být vývojářem, abyste mohli přispět. Můžete:

  • testovat, recenzovat a poskytovat zpětnou vazbu k aplikacím pro bitcoiny. Mnohé z nich mají komunitu vývojářů a uživatelů na Telegramu, nebo na serverech Mattermost.
  • Zorganizovat místní setkání okolo Bitcoinu, nebo se na něm podílet.
  • Investovat do bitcoinových společností, nebo v nich pracovat
  • Překlad cizojazyčného obsahu o Bitcoinu
  • financovat vývoj a recenze bitcoinů
  • Publikujte v nebitcoinových médiích, abyste rozšířili informace mimo bitcoinové kruhy.

 

Normalizujte bitcoin

Nepodceňujte sílu normalizace používání bitcoinů mezi svými přáteli. Jako rychlý příklad, pokud jste na večeři s přáteli/rodinou a jedna osoba vyzvedne účet platící fiatem, můžete jí nabídnout, že ji nastavíte na peněženku Muun, Breez nebo Phoenix a splatíte ji přes Lightning. Existuje šance, že časem toto hromadění satů pomůže u dané osoby vyvolat „bitcoinovou chtivost“. V nejlepším případě můžete vytvořit nového bitcoinového HODLera/stackera.

Nebo máte přátele a rodinu v zahraničí, kterým posíláte peníze? Nebojte se k tomu použít bitcoin a nechte je, aby tento bitcoin prodali za hotovost na svých místních trzích, pokud ji potřebují. Je velká šance, že na svých místních trzích mohou bitcoin prodat s mírnou přirážkou. Nebo by mohli použít stránky s poukázkami, jako je Bitrefill.com, a nepřímo tak utratit bitcoiny za to, co potřebují.

Dalším nápadem je najít místní kavárnu nebo bar, kde pravidelně pořádáte setkání s bitcoinovými nadšenci, a nabídnout majteli, že bude platit pomocí bitcoinů. Nezapomeňte, že Breez má vestavěný pokladní režim, který si majitelé obchodů mohou snadno nainstalovat a používat jako aplikaci ve svém telefonu nebo tabletu. Nebo samozřejmě pro větší sestavy mohou využít řešení typu OpenNode nebo IBEX Lightning pay.

Otevřeně mluvte o tom jak na tom jsme

Na globální používání bitcoinů je ještě velmi brzy. Chápu, že to říkám jako ohraná písnička, ale je to opravdu pravda, pokud jde o počet uživatelů na celém světě.

Zejména pokud se bavíme o bězných uživatelích, počet UTXO (Unspent transaction output) v době, kdy toto píšu, tedy v srpnu 2022, je někde kolem 85 milionů. To je fakticky horní hranice počtu uživatelů Bitcoinu, kteří nejsou svěřeni do správcovství. Samozřejmě, že budou existovat nějací custodial uživatelé, jejichž IOU-coiny jsou zastoupeny nějakou platformou, a budou existovat uživatelé, kteří mají mnoho UTXO, takže skutečný počet unikátních uživatelů Bitcoinu v řetězci bude mnohem menší než 85 milionů ve světě s téměř 8 miliardami lidí.

Z tohoto důvodu může být obtížné prosadit se v bitcoinových platbách, protože jen velmi málo lidí na světě má bitcoiny, s nimiž může provádět platby. To je však také příležitost k růstu scény a budování peer-to-peer ekonomiky uživatelů bitcoinů.

Přijetí technologie a postoje veřejnosti

Když se vrátíme k myšlence nevyhnutelnosti bitcoinu, postoj veřejnosti k bitcoinu je pro bitcoináře důležitý. Zatímco projekt Bitcoin může žít dál, jednotliví lidé mohou trpět, pokud je vláda vyčlení. Navíc mnoho lidí, kteří dnes trpí vysokou inflací nebo finanční cenzurou, by trpělo i nadále, pokud by Bitcoin nebyl rozumně dostupný.

Zajímavou historickou paralelou může být způsob, jakým myšlenky změnily dějiny a umožnily průmyslovou revoluci. Deirdre McCloskeyová ve svém seriálu „Buržoazní rovnost“ tvrdí, že to byly právě ideje – a liberální pojetí rovnosti a důstojnosti. Kulturní postoje k obchodníkům a obchodu se změnily, což následně umožnilo masivní nárůst lidské prosperity a životní úrovně v posledních několika stech letech. Velké myšlenky mohou skutečně pohnout s děním a myšlenka komunity Bitcoin, digitální zdravé peníze, je jednou z největších.

Nebo zvažte jinou analogii – pokud je technologie jaderné energie kriminalizována, pak má lidstvo menší možnost získat výhody jaderné energie. A nezapomeňte, že jaderná energie vyžaduje ekosystém inženýrských talentů, aby ji také udržel. Stejně tak Bitcoin vyžaduje lidi, aby jej udržovali a rozvíjeli.

Myšlenky a kultura tedy skutečně mění svět a k Bitcoinu můžete přispět, aniž byste nutně museli být vývojáři.

Pojďme tedy všichni vpřed a tlačme vlak!

Tento příspěvek napsal Stephan Livera. Vyjádřené názory jsou výhradně jeho vlastní a nemusí nutně odrážet názory společnosti BTC Inc nebo časopisu Bitcoin.

Zdroj: https://bitcoinmagazine.com/culture/what-can-you-do-for-bitcoin

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x