Příznivci Alexeje Pertseva, hlavního přispěvatele do open-source kódu Tornado Cash, nasbírali přes 2500 podpisů pod petici za jeho osvobození. Petice je součástí kampaně za zvýšení povědomí o nedávném zatčení vývojáře a jeho možném dopadu na budoucnost open-source softwaru.

Nizozemská daňová informační a vyšetřovací služba pobouřila kryptokomunitu poté, co Pertseva zatkla 10. srpna v Amsterdamu. Pouhé dva dny předtím uvalilo americké ministerstvo financí sankce na Tornado Cash kvůli podezření z „účasti na zatajování finančních toků z trestné činnosti a napomáhání praní špinavých peněz“.

Navzdory značnému rozhořčení globální kryptografické a open-source komunity nizozemské úřady zatím nezveřejnily, jaké zákony měl Pertsev porušit. Podle prohlášení Fiskální informační a vyšetřovací služby měl být Tornado Cash vytvořen výhradně za účelem praní špinavých peněz. Prohlášení sdílela kryptopolitická a advokační skupina Defi Education Fund.

„Co se týče pochybností, vývoj nástroje není zakázán. Jinak by to bylo při tvorbě nástroje za účelem páchání trestné činnosti, například k zakrytí kriminálních toků peněz. Pak může být uvedení vyvinutého nástroje na internet/zpřístupnění trestné,“ uvedla vyšetřovací služba v e-mailu pro DeFi Education Fund.

Zastánci kryptoměn tvrdí, že zveřejňování open-source kódu by nemělo být trestné. Tornado Cash je podle nich open-source technologie vytvořená primárně pro legitimní případy použití, jako je ochrana soukromí na řetězci. Podle petice na Change.org je vývojář ve vazbě za vytvoření kódu, který po implementaci do blockchainu Etherea nemůže nikdo kontrolovat. „Obvinění proti Alexovi představují hrozbu pro celý segment open-source softwaru,“ tvrdí petice. Nikdo se neodváží psát a publikovat open-source kód. Nikdo nebude do segmentu investovat, pokud by mohl nést odpovědnost za zneužití jím vytvořeného nástroje jinými stranami.“

Protestující se sešli v Amsterdamu

Ve snaze podpořit Pertseva a zvýšit povědomí o jeho případu v mainstreamových médiích se 20. srpna na náměstí Dam v nizozemském hlavním městě sešlo asi 50 lidí, aby protestovali proti jeho zatčení. Kromě toho některé z nejvlivnějších osobností kryptoprůmyslu vyjádřily Pertsevovi podporu na Twitteru. Tam také vyzvaly své příznivce, aby podepsali petici a přispěli na jeho případ na platformě Gitcoin. Stani Kulechov, zakladatel společnosti Aave, v komentáři uvedl, že zatýkání někoho za psaní kódu chránícího soukromí je „přes čáru“. Dodal, že tento případ „dělá ze všech vývojářů zabývajících se ochranou soukromí/šifrováním terč“, a poté argumentoval, že internet by byl bez šifrování nebezpečným místem.

Podle webových stránek kampaně nebyl Pertsev obviněn z žádného trestného činu. V současné době je zatčen pouze pro podezření ze spáchání trestného činu. Podle nizozemských předpisů může být držen ve vězení až 110 bez obvinění.

5 1 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x