Legendární investor, fyzik a manažer investičního fondu Michael Burry predikuje další ekonomický kolaps a globální finanční krizi.

Big Short

Píše se rok 2005 a Michael začíná mít podezření, že vzkvétající americký trh s nemovitostmi je prakticky bublina nafouknutá vysoce rizikovými úvěry. V té době bylo běžné, že i lidé s nízkými příjmy nebo dokonce bez nich dostali půjčku na koupi nemovitostí.

Většina si ani neuměla představit, že by se trh s nemovitostmi mohl propadnout. Investoři a bankéři vnímali tento trh jako velice stabilní a nad myšlenkou propadu jen pohrdavě mávli rukou, i proto mu banky na jeho sázku napůjčovaly stovky milionu dolarů. 

Michael měl ale důvod myslet si opak, jeho hluboká analýza trhu vynesla na povrch skutečnost, že velký počet úvěrů bylo špatně označeno za kvalitní tudíž málo rizikové. 

Michael tehdy pomocí obchodního nástroje zvaného „swapy úvěrového selhání“ ( toho zaměřeného na trh nemovitostí) sázel na propad trhu nemovitostí a později vyhlásí moratorium (odklad splatnosti nějakého závazku) na výběry z fondu Scion Capital, který v té době spravoval. Tím rozzlobil mnoho klientů a někteří ho dokonce i žalovali.

Burry nakonec po kolapsu trhu s nemovitostmi přinesl investorům, kteří s ním zůstali téměř 500-ti % výnosy ( v celkové hodnotě asi 700 milionů dolarů).

Přítomnost

Před několika dny vyšla zpráva v níž stojí, že Michael sází na další globální ekonomický kolaps. Nedávno se zbavil všech „pozic“ v akciích jako jsou AAPL ( Apple), GOOGL ( Google), Facebook ( META) a dalších ( více v tabulce dole). Věří, že se nacházíme v býčím trhu a momentální pohyb trhu nahoru je jen bear market relly. V jeho oku nás ještě čeká propad či více propadů směrem dolů.

Portfolio Michaela Burryho po nedávném výprodeji

Jediné akcie, které naopak do svého portfolia přidal jsou akcie společnosti Geo Group Inc. ( GEO)

Geo Group Inc.

Společnost Geo Group působí na třech kontinentech a provozuje přes 100 privátních věznic a psychiatrických zařízení. Největším trhem společnosti jsou Spojené státy, ty zajišťují přibližně 90% jejích příjmů. Kromě toho se tržby společnosti Geo v letech 2018 a 2021 snižují složenou roční mírou růstu ( CAGR) o přibližně 2%.

Výrazné prodeje Burryho během 2.čtvrtletí jsou odrazem jeho medvědího postoje. Na konci prvního čtvrtletí spravovala společnost Scion aktiva 13F v hodnotě 165 milionů dolarů, zatímco na konci druhého čtvrtletí to bylo přibližně 3,3 milionu dolarů.

V již smazaném tweetu Burry minulou neděli napsal: “ Nemůžu se zbavit toho špatného pocitu z doby před Enronem, před 11. zářím a před WorldComem“. Tyto tři události přispěly k 75% poklesu Nasdaqu v letech 2000 až 2002.

Na konec, Burry může mít ve svém portfoliu i jiné akcie, protože 13F nevyžaduje zveřejnění zahraničních akcií nebo „short“ pozic.

 

5 1 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x