Pokud jste doposud považovali běžný, nebo spořící účet v bance za bezpečné úložiště pro vaše peníze, budete muset svou důvěru přehodnotit. V posledních měsících se totiž stále častěji objevují zprávy o tom, že banky lidem znepřístupnily jejich peníze, znemožnily výběry, či převody prostředků a to pod různými záminkami nedostatku prostředků, či vlivem politických rozhodnutí.

 

Jsi neposlušný občan? Zmrazíme ti účet!

Kdo by čekal, že takto bude proti svým občanům postupovat vláda Čínské lidové republiky, kde je to jaksi zvykem, ten letos v únoru nevycházel z údivu nad tím, že něco podobného se může dít i v Kanadě. Vláda tam totiž zmrazila účty účastníkům protestů, proti covidovým opatřením (informace například zde), kdy se občané, zejména řidiči kamionů, organizovali a svými vozy blokovali města a hlavní silniční tahy. 

 

Čína už nepřekvapí

Poslední měsíce se i přes obří cenzuru dostávají informace z Číny o statisících podvedených, kdy jim banky odmítly přístupy ke svým penězům. Účty jsou vykradeny a lidem je znemožněn nejen výběr, nebo převod prostředků ale také fyzický pohyb a nemohou se dostat ani na místa probíhajících demonstrací (více například zde). Pod záminkou pandemie, se každý musí prokazovat certifikátem bezinfekčnosti, což je ze strany Čínské vlády zneužíváno a lidem se hromadně objevují v jejich aplikacích, že jsou pozitivní na virus, což jim znemožňuje nejen cestování ale jsou doslova zamykáni v domácích izolacích a nesmějí opustit práh svého bydliště.

Ti, kterým se přecejen podaří  dostavit se na shromáždění, jsou fyzicky napadáni státními orgány, které najímají čím dál více tzv. ochránců pořádku. Vznikají nebezpečné uliční potyčky a stovky protestujících utrpí mnohdy i vážná zranění.

Své peníze již nikdy neuvidí a v zoufalství tak někteří páchají i sebevraždy. 

Podobné scénáře se dějí i v Evropě, kdy byly použity palné zbraně proti protestujícím na Slovensku (například zde), nebo i ostrá munice proti nespokojeným farmářům v Nizozemsku (další informace).

 Vlády mají několik nástrojů, jak potlačit, umlčet, či znemožnit svým lidem vyjádřit nesouhlas. Jedním z nástrojů, je odříznout jednotlivce od jejich peněz. Dříve nemyslitelné v demokratických zemích, se stává realitou dnešních dní.

 

Přece existují nějaké zákony na ochranu věřitelů

Zákony sice existují ale jejich vymahatelnost je věc jiná. Ve fungujícím právním státě, bychom mohli uplatnit svůj nárok, jenže v turbulentní době, jakou zažíváme i tyto jistoty padají. Stačí se podívat do smluv pojišťoven, kde se různými formulacemi zříkají jakýchkoliv závazků vůči klientovi v případě válečného stavu, změnou politického zřízení, nebo zásahem „vyšší moci“. Málo pravděpodobné scénáře už tak nepravděpodobně nevypadají, pokud si poslechneme některou ze zpravodajských relací. Nelze než konstatovat, že vložit důvěru komukoliv, je hazard a to včetně dříve solidních institucí, jakou banky a pojišťovny po většinou představovaly.

 

Co si nezařídíš sám, to nemáš, to neohlídáš

Smutná realita přináší i svá pozitiva. Lidé totiž čím dál častěji hledají řešení, která by jim pomohla uchránit svůj majetek a jedním z takových řešení mohou být například kryptoměny. O jednom takovém případu jsme zde již před několika měsíci psali.

A jak chráníte svůj majetek vy? Napište nám své tipy do komentářů.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x