Layah Heilpernová se domnívá, že CBDC povedou ke vzniku vládou vynucené cenzury, která bude lidem bránit v transakcích podle vlastního uvážení.
Vládou kontrolované „programovatelné peníze by vás měly děsit,“ říká influencerka sociálních médií a televizní moderátorka Layah Heilpernová, která vidí digitální měny centrálních bank (CBDC) jako způsob, jakým mohou banky a vlády ovládat své občany.
V pátečním rozhovoru pro britský zpravodajský server GB News Heilpern, který v září 2021 vydal také knihu Undressing Bitcoin: A Revealing Guide To The World’s Most Revolutionary Asset (Svlékání bitcoinu: Odhalující průvodce nejrevolučnějším aktivem na světě), uvedl, že plošné zavedení CBDC ze strany národních států je na cestě a že by v budoucnu mohlo vést k finanční cenzuře občanů.
Heilpernová uvedla, že vzhledem k tomu, že CBDC jsou v podstatě programovatelné kryptoměny, které běží na blockchainu, mohly by být potenciálně „naprogramovány proti vám“ podle rozmaru centralizované autority, která za nimi stojí:
"Pokud z jakéhokoli důvodu řeknete nějakou nepřípustnou myšlenku, protože víte, že cenzura roste, pak mohou být tyto peníze v podstatě naprogramovány tak, aby byly použity proti vám."
Heilpernová dodala, že ačkoli se mnohým lidem může zdát tento koncept „docela bizarní“, je velmi realistický vzhledem k omezením, která na neočkované lidi uvalily vlády:
"V případě CBDC stačí, když vláda tyto peníze naprogramuje tak, abyste je nemohli utratit za určité věci."
V návaznosti na rozhovor prostřednictvím příspěvku na Twitteru Heilpernová nešetřila slovy, když uvedla, že „digitální měny centrální banky budou prodávány jako lepší pro životní prostředí a jako řešení pro inflaci. Je to lež. Peníze jsou energií, která pohání váš život, takže programovatelné peníze by vás měly děsit.“
Obavy z finanční cenzury se však v poslední době objevují zejména v souvislosti s kryptoměnami obecně, a to v souvislosti s nedávnou kauzou Tornado Cash, kdy ministerstvo financí Spojených států amerických sankcionovalo adresy Ether (ETH) a USD Coin (USDC) spojené s nástrojem pro ochranu soukromí založeným na Ethereu.
Podle zprávy z října 2021 je 110 zemí „v určité fázi“ vývoje CBDC, přičemž bahamský Sand Dollar CBDC byl prvním svého druhu, který byl spuštěn v říjnu 2020.
Snad nejkontroverznějším CBDC je však čínský jüan (e-CNY) vydávaný Čínskou lidovou bankou, jehož pilotní verze byla spuštěna v dubnu 2020, přičemž někteří naznačují, že zákaz kryptopeněz byl proveden proto, aby uvolnil místo digitálnímu jüanu.
Ruská centrální banka rovněž zahájila testování CBDC a usiluje o jeho spuštění před svými prezidentskými volbami v roce 2024.
Podle výkonné ředitelky MMF Kristaliny Georgievové mohou CBDC i přes velkou kritiku nabídnout rozvojovým zemím větší makroekonomickou stabilitu ve srovnání s decentralizovanými měnami, protože CBDC by měly „podporu státu“ a samozřejmě by byly v souladu s regulacemi.
Další články k tématu:
- Centralizované bankovní digitální měny ( CBDC) Vs. Kryptoměny
- Rizika bezhotovostní společnosti prostřednictvím CBDC’s a proč jsou pro Bitcoin pozitivní
- 90 % centrálních bank zvažuje zavedení CBDC
Zdroj: https://cointelegraph.com/news/programmable-money-should-terrify-you-layah-heilpern
