Norská společnost zabývající se těžbou bitcoinů Kryptovault AS údajně plánuje přesunout své aktivity za polární kruh. Důvodem přesunu jsou rostoucí náklady na elektřinu v zemi, přičemž severní regiony jsou zatím krizí relativně nezasaženy.

V posledních několika letech se Norsko stalo evropským centrem těžby kryptoměn. Podle odhadů pochází 98 % výroby energie v zemi z obnovitelných zdrojů, těžaři tak využívají zelenou energii.

Kryptovault hledá levnější oblast

Kryptovault AS chce většinu svých těžebních zařízení přesunout do nejchladnější části Norska. Generální ředitel společnosti Kjetil Hove Pettersen uvedl, že ceny elektřiny jsou tam 160krát levnější než na jihu.

Kryptovault AS těží bitcoiny téměř výhradně z obnovitelných zdrojů energie, neboť 98 % energie pochází z vodních elektráren. To lze považovat za další důvod, proč se firma rozhodla přestěhovat na sever. Poblíž polárního kruhu je totiž dostatek vodních zdrojů.

Navzdory těmto výhodám má přechod i své mínusy. Pettersen vysvětlil, že zpočátku bude muset podnik zaplatit značné náklady, včetně přepravy strojů:

„Projekt přemístění samozřejmě přinese další výdaje a komplikace, nicméně za současných podmínek je to existenční nutnost.“

V současné době Kryptovault AS provozuje datová centra na dvou místech v jižním Norsku. Region se v poslední době potýká s nedostatkem vody. Vláda proto začíná uvažovat nad omezením dodávek, aby se situace nedotkla domácností.

Ceny elektřiny v Oslu v posledních dvou letech prudce vzrostly, v severním městě Tromso za stejné však ceny poklesly.

Nedávná studie provedená společností Arcane Research odhalila, že Norsko přispívá téměř 1 % k celkové globální hash rate a je zcela napájeno z obnovitelných zdrojů energie. Mezi přední místní hráče na tomto poli patří společnosti Northern Data, Bitdeer, Bitzero a COWA.

Bývalý ministr pro klima je HODLer

V průběhu let se bitcoin stal atraktivním investičním prostředkem pro řadu politiků po celém světě. Příkladem je norský exministr pro klima a životní prostředí Sveinung Rotevatn.

V loňském roce prozradil, že drží neznámé množství BTC, přičemž toto aktivum klasifikoval jako „vhodný prostředek k uchování hodnoty“. Když hovořil o jeho hlavních přednostech, Rotevatn tvrdil:

„Bitcoin je tak vzrušující, protože má některé pro nás už známé vlastnosti. Nemůžete najednou někde objevit tunu bitcoinu, čímž by jedna země získala obrovské rezervy. Je rovnoměrně rozložen, přibývá ho pomalu, ale stabilně, a má konečnou zásobu… Proto se jedná o teoreticky dobrý uchovatel hodnoty.“

5 1 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x