Kryptoanalytický portál Messari zveřejnil studii, která ukázala, že z 65 % uzlů Etherea umístěných v centralizovaných datových centrech pochází dvě třetiny ze tří hlavních poskytovatelů datových webových služeb. Na společnosti Hetzner, OVH a Amazon Web Services tak připadá 69 % všech uzlů umístěných v datových centrech. Podíl společnosti Amazon zde navíc dohromady činí 53,7 %.

"Kryptoměny se musí decentralizovat. Tři hlavní poskytovatelé cloudu jsou zodpovědní za 69 % z 65 % uzlů @Ethereum umístěných v datových centrech. Z odhadovaných 95 % uzlů Solana hostovaných v datových centrech je 72 % hostováno u stejných poskytovatelů cloudu jako Ethereum."

Podle tohoto zdroje je zhruba 95 % všech uzlů Solany umístěno v datových centrech a je docela zajímavé, že 72 % z nich je také umístěno u tří výše uvedených poskytovatelů webových služeb. Přesto se zdá, že uzly Solany kladou větší důraz na společnost Hetzner, která drží 42 % všech centralizovaných blockchainových uzlů. Amazon Web Services naproti tomu drží méně než 3 % uzlů Solany. Zpráva vyvolává otázku, zda by Amazon mohl Ethereum nějak manipulovat, vzhledem ke koncentraci 1 487 ze 4 653 aktivních uzlů v jeho „rukou“. Zajímavější by bylo zjistit, zda by Jeff Bezos dokázal vyřadit většinu DeFi aplikací na Ethereu, kdyby chtěl.

 

Ethereum má „právo na ochranu“

Stojí za zmínku, že je mimořádně vhodná doba pro vydání takového rozpisu, když dnes Vitalik Buterin, sám zakladatel Etherea, zahájil slovní útok na XRP. Vitalik prohlásil, že tato kryptoměna ztratila „právo na ochranu“, aniž by vysvětlil, kdo by ji měl chránit. Pokud však má takové „právo na ochranu“ samotné Ethereum, pak by se kryptosvět pravděpodobně neměl obávat zdánlivě přílišné koncentrace uzlů v rukou jednoho poskytovatele webových služeb.

Zdroj: https://u.today/ethereum-decentralization-at-great-risk-as-amazon-hosts-52-of-all-nodes-at-data-centers-messari

5 1 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x