Podezřelí v Izraeli údajně nakoupili kryptoměny ve snaze vyprat finanční prostředky z programu COVID-19, které nelegálně získali od francouzské vlády.

Tajná operace v Izraeli rozbila skupinu, která se zabývala praním špinavých peněz pomocí kryptoměn a byla podezřelá z toho, že francouzskou vládu připravila o miliony eur.

V Izraeli byli zatčeni tři údajní podvodníci kvůli tvrzení, že prali finanční prostředky pocházející z trestných činů spáchaných v zahraničí, uvedla v pondělí ve společném prohlášení místní policie a daňový úřad .

Klíčovým prvkem zločinného schématu byly pobídky, které francouzská vláda poskytla během pandemie COVID-19, uvedl deník The Times of Israel.

Trojice údajně tento program zneužila tím, že založila falešné podniky, které žádaly o podporu související s pandemií. Mohli tak snadno požádat o pomoc, protože vláda urychleně poskytovala finanční prostředky.

Poté se obrátili na nyní zatčené podezřelé v Izraeli, kteří podle úřadů použili nelegální finanční prostředky k nákupu digitálních aktiv a poté je převedli na různé kryptoměny ve snaze zakrýt své stopy.

Nakonec byly údajně kryptoměny převedeny na fiat hotovost a odeslány zpět podvodníkům do Francie.

Vyšetřování tohoto schématu začalo v loňském roce, přičemž vedení se ujaly francouzské orgány. Začátkem letošního roku je prostřednictvím tajné operace následovala policie v Izraeli. K výslechu byl zadržen i neznámý počet dalších podezřelých.

Vyšetřování vedou zvláštní kriminální jednotka Lahav 433 – izraelská obdoba FBI – a oddělení daňového úřadu Yahalom. Spolupracují s evropskými orgány, včetně francouzských orgánů činných v trestním řízení a Europolu.

Zatím není jasná celková výše finančních prostředků zapojených do systému ani to, kolik podvodníci v Izraeli za údajné praní špinavých peněz dostali. Tři podezřelí zůstanou ve vazbě „tak dlouho, jak bude nutné“, uvedly úřady.

Praní špinavých peněz je prozatím jen nepatrnou částí kryptoaktivity

Praní nelegálních finančních prostředků pomocí kryptoměn je žhavým tématem, vzhledem k nedávnému rozruchu kolem kryptomícháče Tornado Cash.

Začátkem tohoto roku blockchainová analytická jednotka Chainanalysis uvedla, že kyberzločinci loni vyprali 8,6 miliardy dolarů v digitálních aktivech, což představuje 0,05 % veškerého objemu kryptografických transakcí za celé období.

Pachatelé praní kryptoměn se většinou spoléhají na centralizované burzy s laxní politikou. Mimo ekosystém digitálních aktiv se podle odhadů OSN každoročně vypere 800 až 2 biliony dolarů ve fiat měně, což představuje přibližně 5 % celosvětového HDP, poznamenala firma.

„… Praní špinavých peněz je morem prakticky všech forem převodu ekonomických hodnot,“ napsala Chainalysis. „Odborníci na vymáhání práva a dodržování předpisů by si měli uvědomit, jak velká část aktivit spojených s praním špinavých peněz by se teoreticky mohla přesunout na kryptoměny, jak se bude rozšiřovat přijetí této technologie.“

Zdroj: https://blockworks.co/israel-busts-crypto-laundering-op-over-french-covid-relief-fraud/

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x