Nizozemská kriminální agentura (FIOD) 10. srpna oznámila zatčení 29letého vývojáře služby Tornado Cash, mixéru kryptoměn postaveného na síti Ethereum. Mixér od začátku tohoto měsíce čelí sankcím amerického ministerstva financí.

Spojené státy Tornado Cash přímo zakázaly. Podle tamních úřadů měla platforma potenciál pro rozsáhlé praní špinavých peněz a umožňovala anonymizaci finančních prostředků několika osob spojených s trestnou činností.

Podle FIOD je podezřelý údajně zapojen do trestných činů maskování nezákonných finančních toků a napomáhání praní špinavých peněz.

Tornado Cash a praní špinavých peněz

FIOD poznamenal, že mixéry kryptoměn mají tendenci usnadňovat praní špinavých peněz. Tyto platformy se totiž používají především ke zvýšení anonymity finančních transakcí.

„Tato online služba umožňuje utajit původ nebo určení kryptoměn. (Kriminální) původ kryptoměn tyto mixéry často nekontrolují nebo ho kontrolují jen stěží. Uživatelé mixéru službu většivou využívají proto, aby zvýšili svou anonymitu.“

Tato skutečnost znepokojuje orgány činné v trestním řízení, neboť trestná činnost spojená s mixéry kryptoměn letos dosáhla rekordní úrovně.

Reakce kryptokomunity

Po zatčení údajného vývojáře Tornado Cash se v kryptokomunitě ozvalo několik hlasů volajících po ochraně soukromí dat. Podle nich jde o urážku programátorů, kteří si navzdory vývoji kódu neponechávají nad platformou úplnou kontrolu.

Stephan Livera, podcaster a autor pro Bitcoin Magazine, uvedl, že zatčení této osoby je znepokojivou zprávou. Stejně jako silničáři, kteří staví silnice používané zločinci při jízdě autem, nejsou mixéry kryptoměn vyvíjeny s kriminálním záměrem, i když je zločinci používají,“ dodal Livera.

Livera položil otevřenou otázku, proč vlastně tohoto vývojáře zatkli – zda to bylo za napsání programového kódu Tornado Cash, nebo proto, že se podílel na něčem jiném. Podobné obavy sdílel i Tom Robinson, spoluzakladatel blockchainové forenzní firmy Elliptic. „Byl vývojář Tornado Cash zatčen za psaní kódu, nebo za vědomé působení jako převaděč výnosů z trestné činnosti?“

Jake Chervinsky, právník a vedoucí politického oddělení Blockchain Association, uvedl, že se případem zabýval celý týden. Zatím však „neslyšel uspokojivé zdůvodnění“, které by umožnilo vývojáře zatknout, přičemž úřady pouze uvedly, že platformu ve velkém využívají zločinci.

Tornado Cash je od června 2022 vyšetřována FIOD kvůli možnému napojení na zločinecké organizace, například hackerskou skupinu Lazarus. Jako protokol by však bylo obtížné Tornado Cash sankcionovat. Rozhodnutí o jeho správě jsou totiž přijímána konsensuálně prostřednictvím DAO (decentralizované autonomní organizace), za níž nestojí žádný centrální subjekt.

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x