Kryptoměnoví nadšenci ve Velké Británii se připravují na rozsáhlé změny v legislativě, které by mohly otřást celým odvětvím. V čele iniciativy na ochranu investorů stojí Úřad pro finanční etiku (FCA).

Zákaz bonusů za doporučení

FCA v pondělí zveřejnil dokument, v němž oznámil svůj záměr omezit částku, kterou mohou jednotlivci investovat na kryptoměnových trzích. Částka by měla činit maximálně 10 % čistých aktiv. Orgán rovněž oznámil, že budou zakázány bonusy pro zákazníky kryptoměnových služeb za doporučení přítele.

Kryptoburzy využívaly bonusy za doporučení ke zvýšení počtu svých zákazníků. Uživatelé, kteří nabídky využili, mohli čerpat z výhod, jako jsou nižší poplatky za obchodování. Cílem navrhovaného kroku FCA je chránit investory před divokými výkyvy cen kryptoměn.

„Chceme, aby lidé mohli investovat s pocitem jistoty a rozuměli souvisejícím rizikům. Měli by mít možnost zvolit si takové investice, které odrážejí jejich ochotu riskovat,“ uvedla Sarah Pritchardová, vedoucí oddělení trhů FCA. „Jakmile na trhu uvidíme produkty, které postrádají správné informace týkající se rizik nebo jsou nejasné, neférové či zavádějící, budeme jednat.“

FCA nemá pravomoc vydávat zákony pro kryptoměnový průmysl. Bude proto spoléhat na parlament, že přijme zákony na základě doporučení úřadu. Jedním z těchto doporučení je, aby poskytovatelé kryptoměnových služeb vydávali „jasnější a výraznější“ varování pro případné kupující před riziky spojenými se spekulativním obchodováním s kryptoměnami.

Ještě za bývalého ministra financí Rishiho Sunaka měla vláda v plánu učinit ze Spojeného království centrum kryptoaktiv. Nesplácení úvěrů společností Three Arrows Capital a ostatní problémy, kterým odvětví v posledních měsících čelilo obnovily hlad celosvětových regulačních orgánů po změně.

Další regulační orgány zrychlují tempo

Britský Úřad pro reklamní standardy (ASA) kráčí stejnou cestou jako FCA. Již v březnu vydal ASA varování sedmi firmám zabývajícím se digitálními aktivy kvůli reklamám, které nevarovaly investory před souvisejícími riziky.

Do budoucna musí všichni inzerenti „jasně uvádět, že kryptoaktiva nejsou regulovány FCA“. Z kryptoinzerátů by měl být odstraněn technický žargon a měly by v nich být uvedeny všechny podstatné informace.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x