„I člověk, který nemá přístup k internetu, může získat bitcoiny, a pak je může utrácet,“ vysvětluje Kgothatso Ngako.

Inovace využívající mobilní síť (GSM) by mohla zapojit miliony uživatelů Bitcoinu (BTC), kteří byli dosud mimo kvůli protokolu závislém na internetu. Nová služba založená na SMS, kterou vytvořil jihoafrický vývojář Kgothatso Ngako, se jmenuje Machankura, což je slangový jihoafrický výraz pro peníze.

KG, jak ho znají jeho přátelé, hovořil s Cointelegraph z Pretorie v Jihoafrické republice o své fascinaci Bitcoinem a naději, že jeho posílání jako textové zprávy přinese BTC milionům Afričanů.

Když se poprvé dozvěděl o Bitcoinu, jako anglicky mluvící člověk poslouchal cestou do práce audioknihy a podcasty. Cesta do práce mu trvala stále delší dobu, aby se co nejvíce vzdělával o Bitcoinu. Z dvacetiminutového cyklu se stalo dvouhodinové dojíždění do Rady pro vědecký a průmyslový výzkum (CSIR) v Jihoafrické republice, kde pracoval jako softwarový vývojář. KG během práce v CRIS také nakódoval Manchakuru.

Mistr Guantai, zakladatel společnosti Bitcoin Mtaani, v samostatném rozhovoru pro Cointelegraph uvedl: „Počet mobilních telefonů v Africe je dvojnásobný oproti počtu lidí.“ Nicméně penetrace chytrých telefonů s připojením k internetu zůstává nízká.

V Keni, Guantaiově domovské zemi, je dobíjení kreditu telefonu stejně běžné jako platby kreditní kartou na Západě. Zpráva společnosti Caribou to potvrzuje: 94 % finančních transakcí v Africe probíhá prostřednictvím protokolu USSD, který se používá zasílaním textových zpráv, zatímco pouze 6 % těchto transakcí se provádí prostřednictvím mobilních aplikací.

Souhrnně řečeno, v Africe sice existují miliony telefonů, ale většinou se používají k posílání textových zpráv. KG narazil na něco, co by mohlo mít obrovský význam pro přijetí Bitcoinu v Africe.

"Letos se v této oblasti hodně mluvilo o USSD nebo o zpřístupnění bitcoinů na běžných telefonech - to by mohl být projekt na částečný úvazek - nechte mě to zařídit. A tak v podstatě vznikla Machankura!"

KG začal budováním projektu překladů z afrických jazyků Exonumia. Nyní poskytuje vzdělání související s Bitcoinem v desítkách jazyků a vysvětlil Cointelegraphu, že pokud zpřístupníme Bitcoin Afričanům, pak se v důsledku toho naučí o penězích a najdou způsob, jak zlepšit kvalitu svého života.

Jakmile Exonumia nabrala na obrátkách, položil si otázku: „Jaké jsou další překážky pro přijímání Bitcoinu? Jednou z nich je jazyk – druhou je přístup k internetu.“ Internet v Africe shrnul jako prostor, kterému dominují velké aplikace, jako je Instagram a Facebook. Problémy, které mají uživatelé chytrých telefonů, jsou dostatek místa v telefonech, připojení k internetu a cena.

KG vysvětluje: „Hlavní důraz je kladen na utrácení a přijímání bitcoinů.“ KG vysvětluje, jak to funguje. Uživatelé vytočí číslo a poté se dostanou do nabídky, kde se mohou dozvědět více o Bitcoinu nebo si zaregistrovat účet. „K registraci účtu potřebujete pouze pětimístný pin a dále se vám zobrazí jiná nabídka: posílání a přijímání Bitcoinů.“

Zde je Paco, cestovatel za Bitcoinem, který po celém světě učí lidi o Bitcoinu – na žádost Cointelegraphu předvádí Machankura učiteli v Nigérii.

Aplikace kompatibilní s Lightning peněženkou v telefonech nebo počítačích tak mohou posílat bitcoiny přes Lightning Network na číslo telefonu – to se fakticky stalo lightning adresou. Machankura se integrovala se službou Bitrefill, která je v Africe stále populárnější. Jde o předplacené karty pro Bitcoin. Jihoafričané budou moci brzy dobíjet své Lightning Wallets kreditem z obchodů s potravinami v rámci partnerství s poskytovatelem poukázek „One for you“.

Mistr Guantai se také svěřil, že již dobře funguje v šesti afrických zemích. Guantai navíc vysvětluje, že populární směnárna Paxful již projevila zájem, protože snadnost, s jakou lze lidi připojit na palubu Bitcoinu pomocí GSM, je podceňována.

KG upozorňuje ale i na potenciální obavy z vládních omezení, nebo legislativních zákazů používání Bitcoinu. Dále by mohly provizní poplatky za nákup voucheru některé lidi odradit i z důvodu centralizované společnosti která nabízí předplacené karty.

Navíc, služba je správcovská, což je bod, který působí proti étosu Bitcoinu. Proto hledá způsob, jak používat SIM karty jako soukromé klíče.

Zdroj: https://cointelegraph.com/news/bitcoin-without-internet-sms-service-allows-sending-btc-with-a-text

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x