Autor: Lyn Alden
Odkaz na původní článek na Swan Bitcoin

Původně zveřejněno: 06.08.2022

Tento článek se zabývá vztahem mezi tím, zda je peněžní aktivum uchovatelem hodnoty nebo prostředkem směny.

Konkrétně se zaměřuje na způsob škálování sítě Bitcoinu jako na hlavní příklad, ale také se široce zabývá historií kompromisů v oblasti kryptoměn, aby zjistil, proč je vrstvený přístup nejrozumnější.

Hlavním cílem tohoto článku je prozkoumat téma, jak se bitcoin vyvíjel jako prostředek směny, a v širším smyslu analyzovat pořadí, v jakém mohou být nová peněžní aktiva přijímána jako uchovatel hodnoty a prostředek směny.

Jako velkou součást tohoto úkolu zahrnu rozbor Lightning Network, což je malá, ale rychle rostoucí platební vrstva, která je provázána se sítí bitcoinu.

Arcane Research, The State of Lightning Volume 2

Souhrnné body

Tento článek je dlouhý, takže zde shrnu hlavní body a ve zbytku článku se budu věnovat podrobnostem.

  • Skutečně decentralizovaná platební síť bez oprávnění vyžaduje vlastní podkladové digitální aktivum na doručitele. Pokud místo toho běží nad systémem fiat měny nebo se ve svém základu spoléhá na externí depozitářská ujednání, pak není ani decentralizovaná, ani bez oprávnění.
  • Aby vzniklo skutečně nové digitální aktivum na doručitele, které bude dlouhodobě použitelné pro platby, musí být také atraktivním uchovatelem hodnoty, aby jej významné procento populace začalo trvale držet jako určité procento svého likvidního čistého jmění a bylo ochotno jej přijímat za zboží a služby.
  • Jinými slovy, abyste vytvořili decentralizovanou verzi Visa, musíte pod tím nejprve vytvořit decentralizovanou verzi Fedwire a spolu s tím musíte nejprve vytvořit decentralizovanou verzi digitálního zlata. Je těžké si představit, že by jiná cesta byla úspěšná.
  • Bitcoin od začátku začínal s chytrým designem. Vytvořil základní síť digitálního zlata a vypořádání s důvěryhodnou mírou decentralizace, auditovatelnosti, vzácnosti a neměnnosti, které v současnosti žádná jiná síť nemůže konkurovat. Na tomto základu se rozvíjí Lightning jako platební síť, která dosáhla kritického množství likvidity a použitelnosti.
  • Mnoho kryptoměn, které následovaly po Bitcoinu, upřednostnilo vůz před koněm. Optimalizovaly propustnost a rychlost své základní vrstvy na úkor slabší decentralizace, auditovatelnosti, vzácnosti a/nebo neměnnosti podkladového aktiva na doručitele. Proto se jim nepodařilo získat strukturální přijetí jako peníze a jejich vysoká propustnost se stala irelevantní, zejména proto, že vznikly ve stínu většího síťového efektu Bitcoinu.
  • Volatilita je na cestě monetizace nevyhnutelná. Nové peníze se z definice nemohou dostat z nuly na biliony bez volatility směrem nahoru a s volatilitou směrem nahoru přicházejí spekulanti, pákový efekt a období volatility směrem dolů. Prvních několik desetiletí monetizace sítě, kdy prochází otevřeným zjišťováním cen, aby dosáhla většiny svého celkového adresovatelného trhu, by mělo být jiných než „ustálený stav“ sítě poté, co dosáhne většiny svého celkového adresovatelného trhu, za předpokladu, že se jí to podaří.
  • Zdanění kryptoměnových transakcí, stejně jako nižší míra inflace nabídky bitcoinů ve srovnání s fiat měnami, vede k tomu, že zde platí Greshamův zákon. Většina lidí ve vyspělých zemích má motivaci utrácet své fiat měny a své bitcoiny hromadit jako investici, alespoň v této fázi procesu monetizace. Výjimkou je podmnožina lidí, kteří z toho či onoho důvodu specificky potřebují bezbariérovost Bitcoinu/Lightningu, nebo u nichž je v něm uložena většina jejich likvidního čistého jmění.
  • Lidé v rozvojových zemích s vyšší inflací a obecně slabšími platebními a bankovními systémy mají větší přirozenou motivaci používat Lightning jako prostředek směny na počátku procesu jeho monetizace. Míra přijetí je v mnoha těchto regionech skutečně poměrně slibná. To není překvapivé, vezmeme-li v úvahu, že v rozvojových zemích má chytré telefony celkově více lidí než bankovní účty.
  • Přehled toho, jak Lightning network v základním smyslu funguje a proč mají transakční systémy založené na kanálech větší smysl než transakční systémy vysílání jednotlivých plateb.
  • Pohled na další případy využití Lightning Network, včetně jejího využití jako rychlého vypořádacího systému pro globální pohyb dolarů a dalších fiat měn prostřednictvím základní likvidity bitcoinové sítě.
  • Reakce na různé kritiky Lightning Network, včetně vysvětlení, proč je srovnávání její malé velikosti s různými většími projekty DeFi kategorickou chybou, a analýza jejího škálovacího potenciálu.
  • Závěrečné úvahy o regulačních a donucovacích překážkách, kterým nyní vlády čelí, když existuje open-source technologie peer-to-peer plateb.

Uchovatel hodnoty vs. prostředek směny

Lidé v malých skupinách nepotřebují peníze, mohou si zdroje mezi sebou organizovat ručně.

Skupiny, které dosáhnou Dunbarova čísla nebo většího, však obvykle začnou identifikovat a používat nějakou formu peněz, která jim poskytuje likvidnější, dělitelnou, frikčně minimalizovanou a široce akceptovanou účetní jednotku pro uchovávání a směnu hodnot s lidmi, které neznají.

Co dělá dobré peníze? A jak si nové peníze osvojí uživatelé? Historii této otázky jsem popsala z různých úhlů pohledu ve svém článku „Co jsou to vlastně peníze?“.

Krátká odpověď z tisícileté historie napříč mnoha kontinenty zní, že komoditní peníze, které jsou přijímány organicky, musí mít přiměřeně vysoký poměr zásob k toku, musí být dostatečně dělitelné, přenosné, trvanlivé, zaměnitelné a ověřitelné a zároveň musí být z nějakého důvodu žádoucí je držet.

Když se různé komoditní peníze dostanou do vzájemného kontaktu, často v důsledku kontaktu mezi kulturami s různou úrovní technologie, vítězí peníze, které se hůře vyrábějí (tj. jsou schopny udržet trvale vyšší poměr zásob a toku i při zlepšující se lidské technologii). Peníze ve společnosti se obecně konsolidují směrem k jednomu nebo dvěma, spíše než k mnoha z nich, které spolu koexistují po neomezenou dobu. V soutěži komoditních peněz v průběhu tisíců let zvítězily drahé kovy, konkrétně zlato.

Systémy založené pouze na účetních knihách, které odkazují na papírové a bankovní měnové systémy s flexibilní zásobou peněz, které nejsou ničím kryté a jejichž výroba nic nestojí, byly v historii vyzkoušeny již několikrát. Každá z těchto fiat měn v dostatečně dlouhém časovém horizontu nevyhnutelně selhala. Pokušení centrálních plánovačů tisknout více, zejména v době krize, je tu vždy. Předpokládat, že takový systém může trvat věčně bez nějakého zhroucení nebo resetu, znamená předpokládat, že bude existovat nepřerušený řetězec kompetentních a nezištných centralizovaných provozovatelů tohoto měnového systému.

S rozvojem telekomunikačních technologií a globálních bankovních knih však fiat měny nakonec nabídly ve srovnání s drahými kovy skutečné zlepšení rychlosti transakcí a ověřování na dlouhou vzdálenost, což spolu se zdaněním nebo někdy přímo zákazem drahých kovů a jiných peněz vedlo k jejich širokému přijetí poprvé v historii. Drahé kovy jako aktiva na doručitele nebyly dostatečně dělitelné nebo přenosné, aby mohly držet krok s globálním obchodem rychlostí telekomunikačních kanálů, a proto musely být abstrahovány pomocí fixací, pohledávek a rizika protistrany. Kvůli tomuto nesouladu v rychlosti a následné abstrakci se tvůrcům politiky podařilo drahé kovy z procesu zcela vypustit, kromě jejich ponechání jako neprůhledných státních rezerv, a mohli vytvořit po celém světě systém založený pouze na účetních knihách, který v současné době funguje již šesté desetiletí.

Dolar má sice nižší poměr zásob a toku než zlato, ale má vyšší průměrný poměr zásob a toku než většina ostatních komodit a má tu vlastnost, že jej lze relativně rychle posílat po celém světě, zatímco většina jeho vzácnější konkurence (např. zlato) je pomalá i zdaněná. Dolar není něco, v čem byste chtěli nějak zvlášť uchovávat hodnotu po desetiletí, ale vzhledem k tomu, jak byl zkonstruován globální finanční systém, má zjevně své možnosti využití, pokud jde o platby a krátkodobé úspory.

Domnívám se však, že tento fiat systém, který funguje od 70. let 20. století, je postupem času stále nestabilnější a nakonec projde nějakým typem dlouhodobější devalvace a přenastavení, aby se ze systému odstranil přebytečný dluh. Tento proces již v USA probíhá více než deset let a očekávám, že bude pokračovat jak u nás, tak i jinde ve světě:

Modrá - úrokové sazby očištěné o inflaci; Červená - Celkový poměr dluhu k HDP

Když se podíváme na svět, zjistíme, že existují desítky zemí se současnou nebo nedávnou mírou inflace vyšší než 25 % a/nebo zemí, které během našeho života prodělaly reset měny nebo hyperinflaci.

Síť bitcoinů zavádí rychlost plateb a vypořádání, která je vyšší než u fiat měn, ale její jednotky mají také vyšší poměr zásob a toku než zlato a lze je používat samospádem a peer-to-peer prostřednictvím decentralizované sítě.

Je však nová a volatilní, špatně pochopená a rozhodně ne bez rizika, a proto jsou bitcoiny často kritizovány za to, že jsou příliš volatilní na to, aby mohly být používány jako prostředek směny. A mimo specifické okolnosti se bitcoiny v současné rané fázi své monetizace skutečně používají jako prostředek směny jen málo.

Blockchainové kompromisy

Řada kryptoměn se prezentuje jako rychlejší konkurenti sítě Bitcoin, a proto se údajně lépe hodí jako prostředek směny. Ponecháme-li pro tuto chvíli stranou platformy chytrých kontraktů a proof-of-stake coiny, můžeme provést zběžný přehled některých pozoruhodných proof-of-work peněz, které vznikly v návaznosti na síť Bitcoin.

Myslím, že je přirozené, že trh zkoumá více špatných odpovědí, aby v praxi zjistil, jaké jsou správné odpovědi, a součástí toho, co mi umožňuje analyzovat tyto koncepty, je historická stopa toho, proč a jak se různým projektům nepodařilo nabýt hodnoty.

Litecoin byl vynalezen v roce 2011 na základě koncepce bitcoinu, ale s několika změnami týkajícími se způsobu těžby a délky block time, a prodáván jako „stříbro ke zlatu bitcoinu“. Konkrétně používá rychlejší 2,5minutový block time ve srovnání s 10minutovým block timem Bitcoinu. V roce 2013 dosáhl velkých maxim a v roce 2017 pak ještě mnohem větších maxim, načež tvůrce prodal svou pozici na vrcholu trhu. V roce 2021 během altcoinové sezóny se Litecoinu podařilo zhruba vyrovnat těmto maximům z roku 2017, ale nebyl schopen získat trakci, aby se z těchto maxim dostal násobně výše. Po velmi dlouhém období, kdy se nacházel v první desítce mincí podle tržní kapitalizace, začíná stagnovat a klesat v žebříčku tržní kapitalizace kryptoměn a v první desítce již není.

Jako jedna z nejstarších mincí, která nadále funguje podle svého návrhu, je cenový graf Litecoinu denominovaný v bitcoinech kvintesencí toho, jak většina mincí po zažití počátečního cenového vzestupu časem vytrvale v bitcoinech degraduje:

Dogecoin, který vznikl v roce 2013 jako vtip na základě designu Litecoinu, se v roce 2017 dostal na pozoruhodně vysoké hodnoty a v roce 2021 zažil díky pumpování Elona Muska masivní meme spike, po kterém následoval pád o více než 90 %. Má minutový block time a žádný supply cap. V jeho stopách se objevily četné další meme mince se psí tématikou, přičemž každá z nich měla krátký spike, než se zhroutila. Jedná se o žertovné mince, které nicméně svedly spoustu drobných investorů k jejich nákupu na vrcholu. Řada kryptoburz je bohužel právě na vrcholu agresivně prodávala drobným investorům, aby na nich rychle vydělala, a přispěla tak k bublině, která spoustu lidí vtáhla do velkých kapitálových ztrát.

Monero, vytvořené v roce 2014 jako mince s tématem ochrany soukromí, nedokázalo rozhodujícím způsobem překonat svá maxima z roku 2017 a v žebříčku tržní kapitalizace kryptoměn se propadlo velmi hluboko. Monero používá některé zajímavé mechanismy ochrany soukromí, ale při kontrole nabídky se spoléhá na nepřímé důkazy, což znamená, že existuje nenulová šance, že se v daném okamžiku objeví neodhalená chyba inflace. Monero má dvouminutový block time a způsob, jakým je navrženo, v současné době neumožňuje, aby nad ním existovala síť platebních kanálů podobná Lightningu. Ráda bych viděla větší rozvoj ochrany soukromí v rámci ekosystému Bitcoinu, aby se techniky ochrany soukromí více zautomatizovaly a usnadnilo se jejich používání.

Hard forky Bitcoinu, jako je Bitcoin Cash „BCH“ a Bitcoin Satoshi Vision „BSV“, dopadly hůře. Některé zanikly, zatímco jiné, jako například tyto dva, přežívají v oslabeném stavu. Společné mají to, že zvětšují velikost bloku, aby se do každého bloku vešlo více transakcí. Obě se v bitcoinové měně výrazně propadly. Bitcoin Cash, který byl v roce 2017 odštěpen od primární sítě Bitcoinu, se v dolarovém vyjádření zatím nedokázal dotknout svých maxim z roku 2017. Bitcoin Satoshi Vision, forknutý z Bitcoinu Cash v roce 2018, se od svého vzniku pohybuje v rozkolísaném bočním trendu, v současné době je pod cenou, za kterou se odštěpil, a kvůli nízkému hash rate je předmětem 51% útoků. Pokud chce asi 1 % těžařů bitcoinu provést 51% útok na kterýkoli z těchto blockchainů, mohou tak učinit, protože hash rate bitcoinu je řádově vyšší a všechny sdílejí stejný hashovací algoritmus.

Hlavním problémem rychlejších block times a/nebo větších block sizes je, že pokud je síť silně využívána, požadavky na šířku pásma a úložiště pro provoz plného uzlu se stávají poměrně vysokými, což typickému uživateli ztěžuje provoz plného uzlu pro audit sítě, a v důsledku toho se pravidla sítě stávají méně důvěryhodně neměnnými, protože počet plných uzlů je nepatrný. Příliš rychlý postup může také způsobit problémy se stabilitou.

Když se podíváme na způsob přijetí sítě Bitcoin a některé její neúspěšné forky a konkurenty, můžeme rychle vidět základní problém, na který mnoho z těchto forků/konkurentů narazilo a proč selhali. Snažili se vytvořit široký prostředek směny z něčeho, co nebylo uchovatelem hodnoty, a bez vládní moci fiatu. A co byl navíc velký problém – že existovaly ve stínu mnohem dominantnějšího síťového efektu Bitcoinu.

Dokonce šli tak daleko, že obětovali svou decentralizaci a neměnnost a auditovatelnost (což je velká část toho, co by potenciálně mohlo z něčeho, jako jsou bitcoiny, udělat uchovatele hodnoty), aby prosadili svůj cíl být prostředkem směny. Tato cesta však vede k neúspěchu a bezvýznamnosti.

Jinými slovy, aby bylo možné vymyslet úspěšnou decentralizovanou peer-to-peer síť typu Visa (vrstva rychlých transakcí), je třeba nejprve vymyslet podkladovou decentralizovanou peer-to-peer síť typu Fedwire (vrstva vypořádání) spolu s důvodem, proč by měla být podkladová jednotka držena dlouhodobě ve srovnání s jinými aktivy (digitální zlato).

Dlouhá cesta k monetizaci

Fascinující je, že sledování kambrijské exploze nových soukromých peněz nebo „kryptoměn“ od roku 2009, založené na vytvoření sítě Bitcoin Satoshi Nakamotem, představuje nový test pro ekonomické teorie na téma, co dělá dobré peníze a co ne.

Každý má teorii o tom, co dělá některé peníze lepšími než jiné, ale v dlouhém časovém úseku je to trh, kdo rozhoduje. Dokonce i v případě měn kontrolovaných vládou mezi nimi rozhoduje mezinárodní trh. Každá kryptoměna může mít úspěch ve střednědobém horizontu, ale skutečným testem je, které z nich, pokud vůbec nějaké, se dokáží udržet a získat strukturální přijetí v průběhu mnoha let a desetiletí přes býčí i medvědí trhy.

Síť Bitcoin se zatím dostala přes čtyři obrovské býčí/medvědí cykly (býčí cykly 2011, 2013, 2017, 2021) a zároveň exponenciálně získávala hodnotu a uživatele. Každý býčí cyklus dosáhl úrovně, která byla z hlediska tržní kapitalizace a počtu uživatelů výrazně větší než předchozí býčí cyklus.

Nyní je v několika regionech světa zákonným platidlem a řada velkých institucí ji různými způsoby drží ve svých rozvahách.

Jednoduché „bubliny“ nepřežijí několik více než 70% propadů v období trvajícím třináct let a déle; v tuto chvíli to vypadá spíše na Metcalfeho zákon přijetí sítě. To neznamená, že je bez rizik, ale znamená to, že by se měla spíše studovat a chápat než odmítat, aby se zjistilo, co je na této síti takového, že jí umožňuje přes odpor stále růst.

Zdroj: YCharts

A co je nejpozoruhodnější, bitcoin to dokázal bez jakékoli centrální organizace, která by ho podporovala. Vynálezce zmizel do roku 2011 a v následujících letech odešel i jeho následný hlavní vývojář a řada dalších prvních vývojářů v rámci různých technických sporů týkajících se velikosti bloků. Byla to spíše decentralizovaná, open-source, soběstačná síť s průběžnou účastí odjakživa.

Z ostatních tisíců kryptoměn se naprosté většině nepodařilo úspěšně projít jedním cyklem. Mají velký bublinový nárůst během býčího trhu, pak se zhroutí a pak už nikdy nedosáhnou těchto bublinových maxim. Zakladatelé, insideři a další, kteří nakoupili super brzy, mohou mít velkolepé zisky na zádech investorů, kteří přišli pozdě, ale jejich mince nevedou ke strukturálnímu přijetí a růstu. Jen malá hrstka z nich se dokázala dostat přes dva nebo tři cykly vyšší hodnoty sítě v dolarech.

Uchovávání hodnoty předchází hromadnému prostředku směny

V případě sítě BItcoinu se nejprve jednalo o specifický prostředek směny odolný vůči cenzuře, poté se začal používat jako širší úložiště hodnoty, což se stalo mnohem častějším případem použití. Odtud se odvíjí, že čím více se bude používat jako úložiště hodnoty a čím lepší budou jeho škálovací řešení, tím více se bude moci široce používat jako masové směnné médium.

Uvažujme o vzorcích přijetí. Předpokládejme, že jste vlastnili nějaké bitcoiny a další kryptoměny někdy v letech 2011-2017, kdy všechny ty různé blockchainové peníze a forky byly v zápalu své konkurence proti síti Bitcoin jako prostředku směny a byly jako takové prodávány.

Před spuštěním Lightning Network, pokud jste byli člověk se snadným přístupem k bankovním a platebním službám a nebyli jste z ničeho konkrétního deplatformováni, proč byste bitcoiny za něco utráceli? Pokud se počet dolarů každoročně neustále zvyšuje, ale bitcoiny mají pevný limit nabídky na 21 milionů mincí, proč byste chtěli své bitcoiny dávat ostatním? Pokud nedržíte bitcoiny tak dlouho, že se staly významnou částí vašeho čistého jmění, nebo pokud aktivně nepracujete v tomto odvětví a případně dokonce nedostáváte výplatu v bitcoinech, pravděpodobně byste to neudělali.

Tento problém je pak umocněn tím, že bitcoiny mají průměrnou dobu potvrzení deset minut, mince bitcoin cash mají průměrnou dobu potvrzení deset minut a dokonce i litecoiny a dogecoiny, které mají být rychlejší, mají průměrnou dobu potvrzení 2,5 minuty, resp. 1 minutu, což je pro pohodlné osobní transakce stále příliš pomalé. Proces je delší, pokud chcete čekat na několik potvrzovacích period, abyste snížili pravděpodobnost, že transakce bude zrušena. V této podobě jsou to mizerné věci na nákup kávy. Je to jako snažit se koupit kávu bankovním převodem. Ne, díky. Od toho je tu Mastercard.

Existují okolnosti, kdy jsou platební možnosti základní vrstvy sítě Bitcoin jako prostředek směny ideální, ale snažit se je vnutit v situaci, kdy ideální nejsou, nedává smysl. Jak jsem popsala ve svém článku „Co jsou to vlastně peníze?“, platby v základní vrstvě bitcoinu jsou platby odolné proti cenzuře jako tank. Vlastnictví bitcoinu představuje uloženou schopnost provádět v budoucnu globální platby odolné vůči cenzuře a/nebo přenosně přinášet bohatství po celém světě, a to i pouhým zapamatováním si dvanácti slov nebo držením soukromého klíče někde fyzicky u sebe nebo v digitálních souborech.

Tento transakční problém je pak ještě umocněn tím, že každá kryptoměnová transakce je zdanitelnou událostí. Vlády nechtějí, aby jiné peníze konkurovaly těm jejich, pokud tomu mohou pomoci, a tak se na vaše bitcoiny dívají jako na zboží, a pokud je za něco vyměníte, uzamkli jste si nyní kapitálový zisk, který podléhá zdanění. Za předpokladu, že nechcete porušit daňové zákony, musíte technicky sledovat každou transakci s bitcoiny/kryptoměnami, kterou provedete pro daňové období.

Navíc počet lidí, kteří mají v bitcoinech nebo jiných mincích nějakou významnou část svého čistého jmění, zůstává velmi nízký. Jaká je bezprostřední motivace pro obchodníka, aby přijímal bitcoiny nebo jiné mince, pokud náhodou neslouží ve specializovaném odvětví, kde je procento uživatelů bitcoinů nebo kryptoměn v jeho zákaznické základně vyšší než obvykle?

Tento problém s akceptací u obchodníků jsem popsala v předchozích výzkumných pracích, když jsem hovořila o oligopolu kreditních karet. V USA existují čtyři smysluplné sítě platebních karet, které se rozšiřují i globálně: Visa, Mastercard, American Express a Discover. Tyto sítě existují již desítky let. Obchodníci je přijímají k placení, protože je mají všichni jejich zákazníci v peněženkách. Zákazníci je mají ve svých peněženkách, protože je obchodníci široce přijímají. Setrvačníky těchto sítí byly nastartovány před desítkami let.

Vytvořit pátou kreditní kartu v USA by bylo téměř nemožné. Museli byste přesvědčit obchodníky, aby ji přijímali, přestože ji uživatelé ještě nemají, a museli byste přesvědčit uživatele, aby si ji pořídili, přestože ji obchodníci ještě nepřijímají. Je opravdu těžké začít od nuly a konkurovat stávajícím síťovým efektům.

Na stejný problém narazily bitcoiny a různé kryptoměny. Některá místa je přijímala jako novinku a někteří lidé je chtěli tu a tam utratit, ale z větší části bylo téma kryptoměn jako každodenních plateb během celé té éry 2011-2017 fiaskem, stejně jako by byla snaha o zavedení páté kreditní karty, jen pomalejší a zdanitelnější.

Primárními uživateli bitcoinu pro účely směnného prostředku byli v prvních letech lidé, kteří byli různými způsoby de-platformováni. Cypherpunkery přirozeně přitahovaly platby bitcoinu odolné vůči cenzuře. Wikileaks se obrátily na přijímání bitcoinů, když byly v roce 2010 de-platformovány ze služby PayPal. Podskupina prvních uživatelů nakupovala na internetu drogy za bitcoiny, dokud tato centralizovaná tržiště nebyla uzavřena. Obhájci lidských práv začali používat bitcoiny v autoritářských režimech s nízkým přístupem k bankovnictví nebo zranitelností vůči svévolnému zmrazení bank. V těchto případech použití nešlo o efektivitu, ale o peer-to-peer odpor proti cenzuře.

Pro masové použití jako prostředku směny, tedy daleko za hranicemi niche případů použití odolných vůči cenzuře, se nové peníze pravděpodobně musí nejprve stát úložištěm hodnoty, pokud mají vzniknout organicky, a ne prostřednictvím vládních nařízení. A platební zkušenosti musí konkurovat různým téměř okamžitým fiat platebním metodám. Každý z mnoha lidí musí mít hodně těchto peněz a pak se začít ptát obchodníků: „Proč to ještě nepřijímáte?“.

Jakmile se stane dostatečně velkým nebo bude vnímán jako ten, který nabízí lepší platební řešení než starší systémy, může na něj řada jurisdikcí dokonce zrušit daň z každé transakce.

Kde většina kryptoměn pochybila

Protože použití jako uchovatele hodnoty předchází masovému použití jako prostředku směny, je fatální chybou Litecoinu, Dogecoinu, Bitcoinu Cash, Bitcoinu Satoshi Vision a většiny těchto typů pokusů o kryptoměny jako prostředku směny to, že staví vůz před koně.

Jak již bylo popsáno výše, tyto typy projektů chtěly obětovat určitou míru stability nebo decentralizace nebo neměnnosti nebo auditovatelnosti, aby se optimalizovaly jako směnná média s vyšší propustností, přestože je zatím téměř nikdo jako uchovatele hodnoty nepoužíval a jejich přijetí bylo zanedbatelné. V podstatě jen budovaly fintechové platební společnosti s malými týmy lidí a očekávaly, že budou konkurovat společnosti Visa, přestože měly mnohem horší uživatelskou zkušenost, mnohem nižší rychlost a mnohem menší propustnost transakcí.

A přesto, pokud oceňujeme jejich pozici, je do jisté míry pochopitelné, proč se o to někteří z nich pokoušeli: Satoshi Nakamoto popsal svůj původní návrh jako systém elektronické hotovosti peer-to-peer a to, co přesně je „hotovost“, může mít několik různých významů. V roce 2010 Satoshi krátce napsal o tom, že síť může v průběhu času postupně škálovat, pokud jde o velikost bloků, i když to byl také on, kdo do kódu vložil omezení velikosti bloků. Po jeho odchodu však někteří lidé chtěli škálovat příliš mnoho a příliš brzy a bez širokého konsenzu provést tak sporný hard fork. Tím, že se hard forky zasekly a vydaly se vlastním směrem pryč od sítě Bitcoinu, museli uživatelé těchto ostatních protokolů projít těžkou zkušeností, když viděli, jak mocnou se stala široce distribuovaná síť uživatelů uzlů a jak je prosazení nechtěných aktualizací nemožné.

Myslím, že příliš mnoho lidí si v těch prvních letech vykládalo „e-cash“ jako rychlé a snadné platby za každodenní zboží pomocí základní vrstvy, zatímco lepší způsob, jak dnes přemýšlet o hotovosti, je jako o soukromém způsobu konečného vypořádání transakcí odolném vůči cenzuře. Fyzická hotovost koneckonců není nutně nejjednodušším typem platby ani prostředkem směny, který musíme používat na všechno, ale je nejprivátnější a je nejtěžší zabránit jejímu vzniku.

Proto když přemýšlíme o „elektronické hotovosti“, pravděpodobně bychom o ní neměli přemýšlet jako o optimalizaci pro rychlost a efektivitu přímo na základní vrstvě pro každou transakci, kterou provádíme, ale spíše bychom o ní měli přemýšlet jako o optimalizaci pro tytéž věci, pro které je skvělá fyzická hotovost: soukromé a cenzuře odolné platby s konečným vypořádáním, které lze použít, když to má smysl.

Navíc bitcoin byl již v té době dobře optimalizován pro první osvojitele, kteří jej skutečně chtěli používat jako soukromý prostředek směny online. Někteří z nich považovali soukromí za základní lidské právo a byli si vědomi represivních režimů, kde by tento typ technologie mohl být užitečný pro ochranu lidí. Jiní se potýkali s reálnými omezeními jiných platebních prostředků, jako například Roya Mahboob, která ji používala k placení ženám a dívkám v Afghánistánu, kde je přístup žen k bankovním účtům omezenější. Bitcoin byl také velmi brzy používán lidmi, kteří využívali také online černé trhy, podobně jako byli zločinci prvními uživateli pagerů jako technologie (což neznamená, že technologie sama o sobě je špatná).

Existovaly různé skupiny lidí, kde byl bitcoin skutečně od počátku ideálním prostředkem směny, a bitcoin se pro tyto skupiny dostatečně dobře škáloval. Satoshi své proměnné vybíral velmi pečlivě, aby zajistil, že cypherpunkeři jako on budou mít na začátku k dispozici funkční anonymní peer-to-peer prostředek směny online odolný vůči cenzuře. Byla to tedy a stále je velmi užitečná elektronická hotovost.

Tito lidé mohli a chtěli čekat 30 minut na zpracování online transakce s několika potvrzeními. Mohli by a chtěli by provozovat svůj vlastní uzel. Mohli by používat a používali by techniky ochrany soukromí k získávání a nakládání se svými coiny. Jednalo se o užitkovou síť s mírnou peněžní přirážkou. Nabízela peníze, které by v té době chtěla používat relativně malá skupina lidí, a byla uznávána pro svou hodnotu uživateli a spekulanty. Jako téměř každá komodita, která je přijata jako peníze, měla v první řadě užitek a v druhé řadě získala v důsledku tohoto užitku peněžní prémii. Jeho užitečnost spočívala v tom, že poskytoval přístup k síti směnných prostředků podobné tanku, která umožňovala globální směnu hodnot bez centralizovaných zprostředkovatelů, kteří by ji zastavili, a s lepší kombinací peněžní neměnnosti, odolnosti vůči cenzuře a likvidity než nesčetné napodobeniny, které následovaly po něm.

Po uplynutí dostatečně dlouhé doby tato kolísavé monetární prémium ceny bitcoinu přilákalao spekulanty a investory, kteří neměli v úmyslu jej v dohledné době používat jako prostředek směny, podobně jako mnoho lidí kupuje zlato. Například část ekonomů Rakouské ekonomické školy začala bitcoiny uznávat jako zajímavé peněžní zboží; konkrétně u některých z nich vynikla konečnost nabídky mincí na úrovni 21 milionů. Když se začalo šířeji chápat, jak neměnný je soubor pravidel sítě bitcoin a jak její bezpečnost a likvidita a decentralizace převyšují všechny ostatní proof-of-work kryptoměny, mnoho lidí ji začalo považovat za tvrdé peníze. Řada aktivistů za lidská práva jej začala uznávat jako ideální antiautoritářskou technologii pro jeho aspekty odolné vůči cenzuře a jako takovou ji používat.

Chybou býků Litecoinu a Bitcoin Cash apod. bylo, že chtěli příliš brzy škálovat na větší skupinu lidí, dříve, než pro to existoval trh, a to i za cenu slabší decentralizace. Základní vrstva Bitcoinu stačí desítkám milionů lidí, kteří ho budou používat příležitostně, pro případy, kdy jsou jeho specifické vlastnosti ideální.

Síť Bitcoinu na základní vrstvě je jako 60tunový obrněný tank platebních a spořicích systémů: drží a převádí hodnotu globálně způsobem odolným proti cenzuře. Tank je ideální, pokud se potřebujete dostat z bodu A do bodu B přes nepřátelský terén a prostřelit vše, co vám stojí v cestě. Není ideální pro dojíždění do práce. Snažit se prosadit, aby transakce se základní vrstvou bitcoinu používala široká veřejnost jako každodenní prostředek směny, je jako snažit se prosadit dojíždění v tancích. Nepodaří se to, protože k tomu nejsou určeny. A snažit se, aby se škálovat pro všechny pro všechny platby na této základní vrstvě způsobí, že ztratí většinu vlastností, které jej činí užitečným pro to, co dělá nejlépe. K vytvoření systému základní vrstvy, který by byl schopen podporovat desítky tisíc transakcí za sekundu, by bylo potřeba více než terabajt datového úložiště denně.

První analýzy sítě Bitcoinu, kterou provedl Hal Finney a další, předpovídala, že se síť bude pravděpodobně vyvíjet směrem k vrstvenému přístupu.

Příklad Bitcoin vs. dolary

Odhaduje se, že od letošního roku vlastní bitcoin více než 100 milionů lidí na světě. To je 1-2 % světové populace v závislosti na přesném čísle, protože toto číslo je závislé na údajích z burz, průzkumech a dalších neprůhledných odhadech. V některých zemích se však zdá, že procento přijetí bitcoinu se pohybuje v nízkých dvouciferných číslech.

Většina z nich je však poměrně mělká. Přijetí můžeme kvantifikovat jak podle šíře, tak podle hloubky. Šíře by se týkala toho, kolik lidí má nenulové množství bitcoinů. Hloubka by se vztahovala k tomu, kolik svých likvidních peněz mají v bitcoinech.

Mám tím na mysli například to, že někdo, kdo má na polospícím účtu na kryptoměnové burze bitcoiny v hodnotě 264,34 USD, „nepřijímá“ bitcoin v ekonomicky významné míře.

Jako myšlenkový experiment si představte svět, kde lidé drží bitcoiny a/nebo dolary jako likvidní peníze.

A dále předpokládejme (mějte se mnou trpělivost), že cena bitcoinu v dolarech dlouhodobě nadále roste, i když s velkou volatilitou na této cestě, v důsledku mnohem nižší míry tvorby nových jednotek bitcoinu ve srovnání s mírou tvorby nových jednotek v dolarech a většího počtu lidí, kteří se o bitcoinu dozvědí a chtějí ho držet v nenulovém množství. Pokud si tedy někdo koupí bitcoin, pak se i bez dalších nákupů pravděpodobně stane v průběhu mnoha let poněkud větším podílem jeho likvidních peněz, pokud je tato teze správná.

Nyní předpokládejme, že bitcoin vlastní pouze 1 % lidí a 99 % nikoli. A předpokládejme, že ti, kteří bitcoin vlastní, v něm mají v průměru jen 3 % svých likvidních peněz. Celkové přijetí bitcoinu je tedy 0,03 % ve srovnání s 99,97 % hotovosti v tomto systému. Přijetí bitcoinu je v tomto kontextu zanedbatelné. Obchodníci mají jen málo důvodů, proč by ho měli přijímat, kromě toho, že jde o novinku, nebo pokud se speciálně zaměřují na cypherpunky.

Pokud 10 % lidí vlastní bitcoin a má v něm v průměru 5 % svých likvidních peněz, pak je to 0,5 % celkového přijetí ve srovnání s 99,5 % hotovosti. Stále se jedná o zaokrouhlovací chybu, nicméně jde o mezeru na trhu s miliony lidí.

Pokud 30 % lidí vlastní bitcoin a má v něm uloženo 10 % svých likvidních peněz, pak je to 3 % celkového přijetí ve srovnání s 97 % hotovosti. To je hlasitá menšina, která představuje poměrně velkou kupní sílu.

Pokud 50 % lidí vlastní bitcoin a má v něm 20 % svých likvidních peněz, pak je to 10 % celkového přijetí ve srovnání s 90 % hotovosti. To je obrovský trh.

Pokud 70 % lidí vlastní bitcoin a má v něm 30 % svých likvidních peněz, pak je to 21 % celkového přijetí ve srovnání se 79 % hotovosti. To je obrovský podíl.

Aby mnoho lidí chtělo utrácet bitcoiny, je pravděpodobnější, že by si už dávno nějaké koupili a možná je kupovali dál, věnovali čas tomu, aby se je naučili sami opatrovat, a ne je držet na burze, a po letech růstu ceny je to slušná část jejich likvidní peněžní hodnoty. Buď chtějí část prodat za hotovost, aby si za ni něco koupili, nebo ještě jednodušeji, prostě si za ni něco přímo koupí.

Ve skutečnosti je to samozřejmě krkolomnější. Někteří raní osvojitelé v tomto scénáři dosáhnou velmi vysoké úrovně svého čistého jmění v bitcoinech a stanou se bohatou kohortou, kterou budou brzy obsluhovat niché obchodníci. Takže masové přijetí obchodníků může chvíli trvat, ale samozřejmě by se našli první obchodníci, kteří by chtěli uspokojit tuto ranou skupinu, nebo kteří prodávají produkty, které by mnoho držitelů bitcoinů chtělo konkrétně koupit.

Myslete především na rozvojové země

Pokud se vám čísla z výše uvedeného příkladu zdají extrémní („jak by mohl bitcoin dosáhnout více než 20% podílu na dolarovém trhu?“), proveďte je znovu pro rozvojovou zemi.

Nahraďte ve výše uvedeném příkladu USA Nigérií a dolar nairou. Nigérie má jednu z nejvyšších úrovní přijetí bitcoinu na světě, a to navzdory skutečnosti, že její vláda odřízla fiat bankovní onramps na bitcoinové/krypto burzy, aby se pokusila ochránit nairu.

Když měna vypadá takto, lidé se mohou a budou snažit najít jinou, kterou by mohli používat, a to i přes odpor:

Peněžní zásoba "M2" Nigérie

V rozvojových zemích s vyšší průměrnou inflací a slabšími platebními systémy se bitcoiny prostřednictvím Lightning Network mohou jako prostředek směny skutečně rychle rozšířit. Protože pro mnohé z nich by skutečně mohl vyřešit problém každodenních plateb poměrně brzy v procesu jejich zpeněžení.

Proto často dochází k obrovskému nesouladu ve vnímání bitcoinu mezi privilegovanými komentátory a skutečnými uživateli.

V míře, v jaké se síť Bitcoinu nadále mononetizuje a roste, to není proto, že by nejdříve sežrala americký dolar nebo švýcarský frank. Nejdříve požírá periferní měny s vysokou inflací, slabými vlastnickými právy a/nebo špatnými platebními systémy, a pak se od nich přesouvá dovnitř. Bitcoin je již nyní větší než široká peněžní zásoba všech rozvojových zemí a je přijímán na více místech po celém světě než mnoho měn rozvojových zemí (které jsou obecně přijímány pouze v rámci země, která je vydala, nebo na malém počtu konkrétních směnných míst na mezinárodní úrovni). Akceptace bitcoinů obchodníky samozřejmě nemá takovou hustotu jako jakákoli konkrétní měna v rámci země, která ji vydává, ale má širší mezinárodní dosah než většina měn.

Čím větší bude síť Bitcoinu a v delším časovém období, tím racionálnější bude pro obchodníky jeho akceptace. Čím více obchodníků jej přijímá, tím je síť silnější, protože pak není nutné bitcoiny převádět zpět na fiat měnu na jedné z několika centralizovaných burz napojených na banky pro lidi, kteří je chtějí využít. V tomto smyslu je široká akceptace ze strany obchodníků formou odporu proti cenzuře. Když o tom přemýšlíte, myslete spíše na obchodníky v rozvojových zemích než jen na obchodníky v rozvinutých zemích.

A postupem času vznikla řada společností, které obchodníkovi umožňují snadnou akceptaci, a pak bitcoiny buď drží, nebo je okamžitě směňují za fiat měnu, takže s bitcoiny přímo neobchodují. Technické adhezní plochy pro přijímání bitcoinů jako platby se stále snižují.

Lekce Greshamova zákona

Greshamův zákon je princip, podle kterého „špatné peníze vytlačují dobré“. Pokud mají lidé dobré a špatné peníze, raději utratí ty špatné a dobré si nechají. Ironií osudu je pak to, že špatné peníze mají tendenci obíhat vysokou rychlostí, zatímco dobré peníze se hromadí s nízkou rychlostí.

Tato tendence se projevila několikrát za bimetalických standardů. Když byly zlato a stříbro vůči sobě fixovány vládním nařízením, ale tato „fixace“ byla mírně mimo globální rovnováhu poměru nabídky a poptávky, která se mohla v průběhu času měnit, pak jeden z kovů začal mizet z oběhu.

Například:

„Spojené státy začaly s bimetalickým standardem, v němž byl dolar definován jak ve zlatě, tak ve stříbře v takové váze a ryzosti, že hodnota zlata a stříbra byla stanovena ve vzájemném poměru 15:1. Protože je světové trhy oceňovaly v poměru 15,5:1, velká část zlata opustila zemi a de facto se standardem stalo stříbro. V roce 1834 byl obsah zlata v dolaru snížen tak, aby byl poměr 16:1. V důsledku toho stříbro opustilo zemi a faktickým standardem se stalo zlato.“


Stručná historie zlatého standardu v USA
Congressional Research Service, 2011

Existuje několik postupů, jak k tomu dojde.

První proces spočívá v tom, že lepší (podhodnocené) peníze se jednoduše shromažďují, a tak zůstávají v zemi, ale jsou vyřazeny z každodenního oběhu. Lidé se obvykle nerozloučí s tím, co považují za podhodnocené.

Druhý proces spočívá v tom, že mezinárodní subjekty mohou tuto skutečnost pozorovat a využít ji jako arbitráž. Pokud je například celosvětový poměr zlata a stříbra 15,5:1, ale Američané jej vládním nařízením stanovili na 15:1 (mírně podhodnocené zlato vůči stříbru), pak může evropský subjekt nadále prodávat stříbro Američanům a nakupovat zlato od Američanů. S přibývajícími roky či desetiletími bude ve Spojených státech mnohem méně zlata a místo něj značné množství stříbra.

Od roku 1970 rostla široká peněžní zásoba v USA ročním tempem více než 7 %. Většina vyspělých zemí má podobné tempo a rozvíjející se trhy mají tendenci mít v průměru mnohem vyšší tempo.

Modrá = M2 (široká peněžní zásoba - levá škála); Červená = % meziroční změna M2 (pravá škála)

Nabídka bitcoinů mezitím roste tempem méně než 1,8 % ročně, které za pár let klesne pod 0,9 % a čtyři roky poté na zhruba 0,4 %. Síť Bitcoinu je naprogramována tak, aby se asymptoticky přiblížila celkovému počtu 21 milionů bitcoinů tím, že každé čtyři roky sníží míru inflace nabídky na polovinu, dokud nedosáhne 0 % inflace nabídky. A na rozdíl od většiny ostatních blockchainových peněz pomáhá široká síť uzlů zajistit, že žádná centralizující síla nemůže tento distribuční vzorec změnit, a má dominantní síťový efekt mezi proof-of-work blockchainovými penězi, díky čemuž je více chráněn proti 51% útokům nebo cenzuře transakcí.

Zásoba BTC (černá, levá škála) vs. Odměna za "vytěžení" bloku (žlutá, pravá škála)

Je přirozené, že lidé chtějí hromadit něco jako zlato nebo bitcoin a utrácet své dolary, libry, jeny, eura, jüany, pesa, nairy a rupie. Peníze, jejichž hodnota klesá, mají tendenci obíhat, zatímco vzácné peníze, jejichž hodnota spíše stoupá, se hromadí a rychlost jejich utrácení je mnohem nižší.

To se stává obzvláště pravdivým, pokud jurisdikce zachází s tvrdšími penězi jako s majetkem a každou transakci zdaňuje, což většina jurisdikcí dělá. Pokud se snažíte používat věci, jako je zlato nebo bitcoiny, jako prostředek směny, je každá transakce zdanitelnou událostí ve srovnání s vaší počáteční cenovou základnou, když jste dané aktivum původně koupili. Motivací je tedy hromadit zdanitelné zlato nebo zdanitelné bitcoiny s jejich nižší mírou inflace nabídky a utrácet nezdanitelnou fiat měnu na spotřebu, pokud někdo silně netouží po platebních vlastnostech bitcoinu odolných vůči cenzuře.

Bitcoin jako prostředek směny používají například dívky v Afghánistánu, ruská politická opozice, když jsou jí zmrazeny bankovní účty, nigerijští obchodníci a protestující, lidé, kteří se snaží dostat kapitál z Číny, lidé, kteří posílají své peníze z Venezuely, Íránu, Palestiny a dalších zemí, lidé s nedostatečným přístupem k bankovnictví v Salvadoru a další. Na vyspělých trzích se používá také pro některé nativně-online služby, jako je Substack nebo nákup VPN, a mnoho dalších. A ano, ve svých raných letech i pro lidi, kteří si přes internet kupují drogy, a občas i pro takové věci, jako jsou útoky ransomwaru.

S řadou těchto obhájců lidských práv jsem se setkala osobně. Jedním z nejsilnějších okamžiků bylo, když jsem na začátku tohoto roku v budově norského parlamentu slyšela Ire Aderinokun, spoluzakladatelku nigerijské Feministické koalice, mluvit o tom, jak jim při protestech proti policejnímu násilí v Nigérii zmrazili bankovní účty a místo toho se uchýlili k používání bitcoinů, které si sami spravují a jsou odolné vůči cenzuře. Tento příběh jsem znala ze zpráv, ale vždy je zajímavější a jasnější slyšet o něm vyprávění z první ruky od nich osobně.

V tomto smyslu se Greshamův zákon sice původně vztahoval na fixní směnné kurzy, ale myslím, že platí šířeji, kdykoli dochází k nějakému druhu transakční adheze, včetně daně. Slabší měna s nižší frikcí bude utracena jako první, pokud neexistuje silný praktický důvod pro opak, což znamená případ použití, který specificky potřebuje jedinečné vlastnosti Bitcoinu.

Samostatně fungující úložiště hodnoty a platební systém, jako je síť Bitcoinu, je tedy pro mnoho lidí skvělý, ale jeho přesný způsob použití závisí na kontextu. Jako prostředek směny jej budou mít tendenci přijímat lidé, kteří jej potřebují, mnohem rychleji než lidé, kteří jej ve skutečnosti nepotřebují.

Volatilní proces monetizace

Aktivum nelze monetizovat bez volatility. Z definice nemůže aktivum přejít z nulové hodnoty na tržní kapitalizaci milion dolarů, miliardu dolarů, bilion dolarů až několik bilionů dolarů bez volatility směrem nahoru. Tento pohyb ceny směrem nahoru v důsledku přijetí uživateli je volatilita.

Vzhledem k tomu bude každá takováto volatilita směrem nahoru přitahovat spekulanty, pákový efekt a prudký nárůst poptávky a tito spekulanti se nakonec nechají nachytat a budou nuceni z toho či onoho důvodu prodávat, což povede k obdobím prudké volatility směrem dolů.

Když Bitcoin drželo 0,001 % lidí, byl extrémně volatilní a rizikový, protože budoucnost byla velmi neznámá a několik jednotlivců mohlo masivně ovlivnit cenu rozhodnutími o nákupu/prodeji. Když jej začalo držet 0,1 % lidí, jeho volatilita a riziko se poněkud snížily, ale stále zůstávaly vysoké. Nyní, když ji pravděpodobně nějakým způsobem vlastní více než 1 % lidí, se riziko a volatilita v čase stále snižují, i když stále jsou obě na značné úrovni. Pokud se dostane do fáze, kdy ji bude vlastnit 10 % nebo více lidí, pak by se volatilita a riziko dále snižovaly.

Začínající uživatelé si ho tedy kupují hlavně proto, že analyzují jeho kvality a považují ho za užitečnou síť, ke které mají přístup. Jsou ochotni akceptovat volatilitu kvůli dlouhodobému potenciálnímu zisku a samosprávnému peer-to-peer přístupu, který poskytuje. S přibývajícím počtem lidí se aktivum stále více monetizuje.

Někteří lidé se ptají: „Co se stane, až síti dojdou noví kupující? Nestane se pak z ní Ponziho schéma?“

Srovnáním s Ponziho schématem jsem se zabývala v tomto článku a ukázala jsem, proč neodpovídá jeho charakteristikám. V širším měřítku je však třeba se ptát: „V jakém okamžiku by někdo chtěl trvale vyměnit své vzácné samosprávné peníze (Bitcoin), které mají 1,8% roční míru inflace nabídky, jež se exponenciálně snižuje, za měkké peníze (fiat měnu), které mají obvykle 7% roční míru inflace nabídky nebo vyšší?“.

Odpověď pro mnoho lidí zní: nikdy, dokud bude síť Bitcoinu fungovat.

Místo toho chtějí bitcoiny držet a hromadit, dokud je nebude přijímat dostatečný počet obchodníků, a v tu chvíli by mohli část z nich utratit, zejména pokud do té doby bude existovat dostatečné kritické množství, aby se staly zákonným platidlem ve více jurisdikcích. V míře, v jaké v budoucnu vydělají více, raději budou i nadále spořit alespoň část tohoto příjmu v něčem, co má pevnou nabídku, než v jiných věcech, jako je fiat měna, která má neomezenou nabídku a roste o novou nabídku mnohem rychleji.

Jinými slovy, pokud bude síť úspěšná, stane se soběstačnou globální ekonomikou lidí, kteří v ní budou chtít spořit a pak utrácet a vydělávat další peníze, spořit další peníze a pak je utrácet. Jako, no… peníze.

Proto je tohle meme jedním z nejdéle užívaných v ekosystému:

"Co se mi snažíš říct, že jednou budu moci vyměnit své bitcoiny za miliony?" - "Ne, Neo, snažím se Ti říct, že až budeš připravený... nebudeš muset."

Takto chápaná analýza rizik týkajících se sítě Bitcoinu by se měla zaměřit na otázky typu: „Jaké události by mohly potenciálně zmařit proces její monetizace? Jaké události by mohly způsobit, že většina uživatelů bude chtít nebo muset prodat své bitcoiny, přestane je považovat za dobré dlouhodobé úspory a místo toho bude držet něco jiného? Jaké hrozby by mohly cenzurovat síť, vyřadit ji z provozu nebo jinak narušit její schopnost sloužit jako prostředek směny podobný tanku a samospasitelné přenosné úspory?“. To jsou podle mého názoru správné otázky, které je třeba si položit.

Bitcoin a Lightning: Škálování ve vrstvách

Vynalezením Bitcoinu spojil Satoshi Nakamoto řadu existujících technologií a přidal k nim několik vlastních prvků, aby vytvořil poměrně zásadní inovaci.

Například síť slouží jako decentralizovaný převodní agent a registrátor. Transakce zpracovávají těžaři, kteří pracují na principu proof-of-work (aniž by se spoléhali na kruhovou logiku jako systémy proof-of-stake), a síť uzlů prosazuje její pravidla. Výsledkem je možnost rychlého a globálního převodu hodnoty bez povolení jakékoli centralizované třetí strany, pokud žádný jednotlivý subjekt nebo koordinující skupina subjektů nemůže trvale ovládat většinu těžební kapacity v síti a tuto většinu využívat k cenzuře.

Za druhé, díky velkému počtu ověřovacích uzlů provozovaných jednotlivými uživateli nabízí síť důvěryhodně neměnnou množinu 21 milionů jednotek (každá dělitelná na 100 milionů dílčích jednotek běžně označovaných jako „saty“), protože neexistuje žádná centrální autorita, která by mohla měnit počet mincí v síti. Na rozdíl od většiny forem softwaru nemohou být aktualizace uživatelům „vnuceny“ vývojáři; mohou být přijaty pouze dobrovolně. Výsledkem je poměrně zajímavý (i když v současné době volatilní) typ peněz.

Kompromisy a žádný oběd zdarma

Často se říká, že blockchain je v podstatě jen neefektivní databáze. Uživatelé jsou v tomto smyslu ochotni akceptovat neefektivitu, aby zajistili decentralizaci. Musí vysílat každou změnu do sítě a sledovat vysílání z jiných částí sítě.

Blockchain, zejména jeho skutečně decentralizovaná varianta, je databáze, která je dostatečně malá a těsná, aby ji tisíce subjektů po celém světě mohly ukládat na svých lokálních zařízeních a neustále ji aktualizovat peer-to-peer pomocí zavedeného souboru pravidel. Každý uzel zajišťuje ověření, zda nový blok odpovídá pravidlům protokolu, a přijme a rozšíří nový blok do ostatních uzlů pouze v případě, že nový blok odpovídá pravidlům. Velmi velký počet uzlů řízených uživateli pomáhá zajistit neměnnost sady pravidel, zatímco pokud je uzlů jen několik, stačí k přepsání pravidel sítě malé kvórum lidí.

Navíc čím snadněji se uzel spouští, tím lépe je síť pro běžného uživatele kontrolovatelná. Přesněji řečeno, uzly jednoduše dávají každému uživateli finanční soběstačnost, aby si soukromě ověřoval své vlastní transakce, a nespoléhal se na žádnou důvěryhodnou třetí stranu.

Plně centralizovaná databáze má méně omezení, protože nemusí být malá a těsná. Velký poskytovatel služeb může mít naprosto masivní databázi obsaženou v serverové farmě. Díky tomu mohou věci fungovat velmi efektivně, ale na rozdíl od blockchainu ji externí subjekty nemohou přímo kontrolovat z hlediska obsahu a změn a nemají možnost zabránit vlastníkům této centralizované databáze, aby si s ní dělali, co chtějí.

Takže každá blockchainová síť, která tvrdí, že ve srovnání se sítí Bitcoinu na své základní vrstvě něco zlepšuje, kvůli tomu dělá několik kompromisů:

  • Aby se zvýšil počet transakcí, které mohou proběhnout za určitý časový úsek na základní vrstvě, je třeba zvýšit buď velikost bloku, nebo rychlost bloku. Tím se však zvyšují nároky na šířku pásma a úložiště pro provoz uzlu a často se dostávají mimo dosah běžného člověka. A zejména pokud požadavky na provoz uzlu rostou rychleji než tempo technologického růstu z hlediska šířky pásma a úložného prostoru, vede to k tomu, že se množina uzlů v čase zmenšuje, což síť centralizuje. Snaha škálovat síť tak, aby prováděla tolik transakcí jako Visa, v podstatě jen mění síť ve Visa, což je centralizovaný subjekt.

  • Aby se zvýšila ochrana soukromí, je třeba obětovat určitý stupeň auditovatelnosti. Jednou z klíčových věcí v síti Bitcoin je, že vám každý uzel může říci přesnou zásobu bitcoinů a má k dispozici celou historii transakcí a úplný stav účetní knihy. To v systému založeném na ochraně soukromí není ve stejné míře možné. Kromě toho, pokud systém založený na soukromí nemá vážný síťový efekt, nemusí být soukromí nutně tak dokonalé, jak je inzerováno, protože množina anonymity je velmi malá, a je tedy do jisté míry sledovatelná. Soukromí je z velké části funkcí likvidity, a pokud v různých ekosystémech zaměřených na soukromí likvidita chybí, pak je jejich potenciál v oblasti soukromí omezený.

  • Aby bylo možné zvýšit expresivitu kódu (např. provádět složité chytré kontrakty přímo na základní vrstvě), musí síť také zvýšit nároky na šířku pásma a úložiště plných uzlů, což ztěžuje provoz plného uzlu, a tím se síť časem centralizuje, jak bylo popsáno dříve. Kromě toho zvyšuje složitost a počet možných ploch pro útoky. A konečně to ze sítě dělá spíše prostředek k dosažení cíle než cíl sám o sobě, což znamená, že mnoho uživatelů přejde k jakémukoli blockchainu s chytrými kontrakty, který je nejlevnější.

  • Aby bylo možné nahradit proof-of-work proof-of-stake, je třeba přijmout kruhový proces validace. V systému proof-of-stake jsou držitelé mincí určováni stavem účetní knihy a stav účetní knihy je určován držiteli mincí, což je perpetuum mobile založené na kruhové logice, a které proto nemá vysokou odolnost proti chybám. Vytvořit nekonečný počet kopií blockchainu s různou transakční historií je téměř bez nákladů, a pokud síť vypadne, neexistuje kromě rozhodnutí správy a centralizovaných kontrolních bodů žádný způsob, jak určit, která účetní kniha je ta „pravá“. Bylo by to podobné, jako kdyby korporace sloužila jako vlastní převodní agent a registrátor svých akcií, což je ze své podstaty kruhové. Systém proof-of-work využívá energii jako tohoto externího arbitra pravdy, což z něj dělá necirkulární systém, a to z něj dělá skutečný timechain, nikoliv pouze blockchain.

  • Bitcoin byl úspěšný z velké části díky své široce distribuované síti uzlů a s ní spojenému konceptu „peněžní samosprávy“. Každý, kdo má starý notebook nebo Raspberry Pi a základní připojení k internetu, může spustit uzel a ověřit celý systém od jeho zrodu. Tak tomu bude i za několik desetiletí. Požadavky na provoz uzlu se zvyšují pomaleji než technologický nárůst šířky pásma a úložišť, což znamená, že provoz uzlu je časem stále snazší a dostupnější. V důsledku toho je Bitcoin ze své podstaty navržen tak, aby se postupem času stával decentralizovanějším, na rozdíl od většiny ostatních kryptoměn, které se postupem času ze své podstaty stávají centralizovanějšími.

Pokud chtějí vývojáři něco v síti Bitcoin změnit, nelze jejich změny vnutit uživatelským uzlům. Soubor pravidel Bitcoinu je určen sítí existujících uzlů. Jakékoli změny v síti Bitcoin v praxi musí být zpětně kompatibilní aktualizace, na které mohou uživatelé uzlů časem dobrovolně přejít, pokud chtějí, a zároveň musí být stále kompatibilní se staršími uzly. Jakékoli pokusy o upgrade, které nejsou zpětně kompatibilní se stávající sítí uzlů, jsou pouze hard forky – vytvářejí samostatné nové mince, jako je Bitcoin Cash, které postrádají síťový efekt a postrádají seriózní zabezpečení.

Pokus o hard fork ze sítě Bitcoin je jako zkopírovat všechna data z Wikipedie (ve skutečnosti jich není tolik) a umístit je na vlastní webové stránky a pak získat velmi malou návštěvnost, protože nemáte miliony zpětných odkazů, které odkazují na skutečnou Wikipedii, ani armádu dobrovolníků, kteří skutečnou Wikipedii neustále aktualizují. Vaše rozdělená verze Wikipedie by byla ze své podstaty horší než ta skutečná od okamžiku, kdy ji zkopírujete.

Pokud by uzly měly mnohem větší požadavky na provoz, pak by uzel mohly provozovat pouze velké subjekty a množina uzlů by byla mnohem menší. Konsorcium těžařů, burz, správců a dalších velkých subjektů by se mohlo dohodnout na změnách v síti. A pokud by tomu tak bylo, pak by se pro síť ztratila neměnnost a decentralizace. Zejména by se mohla změnit konečná zásoba 21 milionů a byly by ohroženy vlastnosti odolné vůči cenzuře.

To, co dává bitcoinu jako penězům „tvrdost“, je neměnnost jeho souboru pravidel, vynucovaná rozsáhlou sítí uzlů jednotlivých uživatelů. V podstatě neexistuje způsob, jak provést zpětně nekompatibilní změny, pokud k tomu neexistuje jednomyslný konsenzus (např. pro něco jako případný problém 2038). Některé upgrady soft-forků, jako Segwit a Taproot, přinášejí postupná vylepšení, jsou zpětně kompatibilní a uživatelé uzlů mohou časem dobrovolně upgradovat, pokud chtějí tyto nové funkce používat.

Zdá se, že tuto softwarovou samosprávnost a peněžní neměnnost ostatní tvůrci kryptoměn ztratili. Na základě některých jeho činů a textů je možné, že ani sám Satoshi Nakamoto si téměř neměnnost své vlastní sítě plně neuvědomoval a místo toho se jedná o vlastnost sítě, která se mohla objevit a uvědomit až v průběhu času, během jeho odchodu z projektu a zejména po něm. Rozhodně je to něco, co jsem musela několikrát zažít a prozkoumat, než jsem to pochopila.

Adam Back, jehož vývoj v 90. letech týkající se proof-of-work citoval Satoshi Nakamoto v Bitcoinovém Whitepaperu, k tomu řekl následující:

„Na Bitcoinu je něco neobvyklého. V roce 2013 jsem strávil asi čtyři měsíce svého volného času tím, že jsem se snažil najít nějaký způsob, jak Bitcoin znatelně vylepšit, víte, v oblasti škálovatelnosti, decentralizace, soukromí, zaměnitelnosti, usnadnit lidem těžbu na malých zařízeních, což je spousta ukazatelů, které jsem považoval za ukazatele zlepšení. A tak jsem se zabýval spoustou různých změn parametrů, změnami designu, změnami sítě, změnami kryptografie a přišel jsem s mnoha různými nápady, z nichž některé od té doby navrhli jiní lidé. Ale v podstatě k mému překvapení se zdálo, že téměř cokoli, co jste udělali a co to pravděpodobně v jednom směru zlepšilo, to v mnoha jiných směrech zhoršilo. Zkomplikovalo to systém, spotřebovalo to větší šířku pásma, objektivně to zhoršilo nějaký jiný aspekt systému. A tak jsem o tom začal přemýšlet tak, že Bitcoin tak trochu existuje v úzké kapse návrhového prostoru. Víte, návrhový prostor všech možných návrhů je obrovský prostor pro hledání, že ano, a protichůdně se zdá, že ho nemůžete výrazně zlepšit. A mějte na paměti, že pocházím z prostředí, kde mám doktorát z distribuovaných systémů, a většinu své kariéry jsem strávil prací na rozsáhlých internetových systémech pro startupy a velké společnosti, bezpečnostních protokolech a podobných věcech, takže mám pocit, že mám rozumnou šanci, pokud někdo má, něco takového postupně zlepšovat. A v podstatě jsem to zkusil a došel jsem k závěru: „Páni, není tam doslova, v podstatě nic. Doslova všechno, co uděláte, to zhorší.“ Což jsem nečekal.“


Adam Back
Generální ředitel společnosti Blockstream

Pokud je tedy každé zlepšení nepřijatelným kompromisem, jak může dál růst? Jak se může Bitcoin potenciálně rozšířit na miliardu uživatelů, když je možné provést jen několik desítek milionů plateb měsíčně?

Odpovědí jsou vrstvy. Každý úspěšný finanční systém používá vrstevnatý přístup, přičemž každá vrstva je optimální pro určitý účel.

Pokud se jedna vrstva snaží být použita pro všechny účely, přináší příliš mnoho obětí na to, aby byla dlouhodobě užitečná téměř pro cokoli. Pokud je však každá vrstva systému optimalizována podle určitých proměnných tak, aby sloužila určitému účelu (propustnost, bezpečnost, rychlost, soukromí atd.), pak se celý síťový stack může optimalizovat pro více případů použití současně, aniž by docházelo k nepřijatelným kompromisům.

Například v USA máme Fedwire jako systém hrubého zúčtování mezi bankami. V současné době se v něm provádí méně než 20 milionů transakcí měsíčně (~200 milionů ročně), ale měsíčně se v něm vypořádává hodnota přes 80 bilionů dolarů (téměř 1 kvadrilion dolarů ročně), protože průměrná velikost transakce je obrovská a každé z těchto zúčtování představuje dávku mnoha menších platebních transakcí.

Roční statisktiky služby FedWire

My jako spotřebitelé tento systém přímo nepoužíváme. Místo toho používáme platební metody, jako jsou kreditní karty, debetní karty, PayPal, elektronické šeky a podobně, a naše banky tyto transakce zaznamenávají do své účetní knihy a později je vzájemně vypořádávají. Každá transakce Fedwire představuje dávku tun menších transakcí z vyšších vrstev.

Jinými slovy, existuje základní jádro zúčtovacího systému a pak vrstvy nad ním pro větší propustnost, které jsou schopny vypořádat miliardy transakcí měsíčně.

Ekosystém bitcoinu se vyvíjel podobným způsobem, jenže otevřeně a peer-to-peer.

Základní vrstva Bitcoinu má kapacitu zpracovat možná až 400 000 transakcí denně, ačkoli každá transakce může mít více výstupů, což vede až k 1 milionu nebo více jednotlivým platbám denně. To je několik desítek milionů plateb měsíčně nebo několik set milionů plateb ročně, což je přibližně stejný počet, jaký v současnosti zpracovává systém Fedwire.

Odtud je možné na něj vytvářet vrstvy, které mu poskytnou větší propustnost nebo více schopností.

Například síť Liquid je federací desítek subjektů, které balí bitcoiny do tokenů zvaných L-BTC, a z tohoto pohledu se L-BTC pohybuje rychleji, má o něco lepší soukromí a může podporovat chytré kontrakty včetně různých dalších typů bezpečnostních tokenů, které běží nad ním. Velké množství transakcí L-BTC tak může být obsaženo ve dvou transakcích BTC (jedna pro peg in a jedna pro peg out). Kompromisem je, že uživatel musí důvěřovat federaci, což je decentralizovanější než důvěřovat jedinému subjektu, ale méně decentralizované než důvěřovat surové základní vrstvě Bitcoinu. Většina funkčních entit federace Liquid by se musela spolčit proti systému, aby porušila důvěru uživatele.

Dalším příkladem, na který se zaměříme ve zbytku tohoto článku, je síť Lightning, což je série smart kontraktů s 2-of-2 multisigem, které běží nad základní vrstvou Bitcoinu. Tyto kanály jsou peer-to-peer nebo peer-hub-peer a mohou podporovat mnoho transakcí v průběhu času pro každou transakci základní vrstvy. Kompromisem je, že kanál musí být udržován online, aby chránil prostředky a přijímal platby. Navíc trvalo několik let, než se síť vybudovala na použitelnou úroveň likvidity kanálů.

A odtud mohou správci fungovat ve vyšších vrstvách pro lidi, kteří o to stojí. Burzy, platební aplikace, banky, chaumianské mincovny atd. mohou poskytovat služby uživatelům, kteří jsou ochotni jim svěřit část svých prostředků. To může škálovat využití bitcoinu na libovolnou úroveň, včetně propojení s Lightning Network. Každý uzel v Lightning Network nemusí být nutně jedna osoba; může to být správce s tisíci nebo miliony uživatelů.

V tomto smyslu každý uživatel komunikuje se sítí ve vrstvě (vrstvách), která dává největší smysl pro jeho konkrétní potřeby.

Jak funguje Lightning Network

Lightning Network se skládá z řady smart kontrakt kanálů, které běží nad základní vrstvou bitcoinu.

A když se nad tím zamyslíte, jednotlivé spotřebitelské platby dávají mnohem větší smysl díky kanálům, než když jsou vysílány všem. Pokud provedeme osobní fyzickou hotovostní transakci, je to přímo peer-to-peer. Nevykřikujeme naši transakci do celého světa. Lightning tento koncept hotovosti replikuje na základní vrstvě Bitcoinu.

Výsledkem je mnohem rychlejší, škálovatelnější, levnější a soukromější globální platební systém, i když s určitými kompromisy a omezeními ve srovnání s přímým použitím transakcí základní vrstvy.

Platby založené na kanálech pro síť Bitcoin se zkoumají již od počátků sítě. Lightning Network whitepaper byl sepsán v roce 2015 a první implementace pro něj vyšly počátkem roku 2018. Vývojáři na počátku záměrně omezili velikost kanálů, aby v těchto prvních letech rostly opatrně a vše se bezpečně otestovalo (konkrétně proto, aby se předešlo běžnému problému zneužití prostředků uživatelů, který často vidíme v DeFi).

Od té doby síť fungovala a rostla a koncem roku 2020 dosáhla úrovně likvidity, použitelnosti a kritické masy, která se pro mě stala z makroekonomického hlediska docela zajímavou.

Omezení broadcastových sítí

Používat broadcastovou síť ke každodennímu nákupu kávy cestou do práce je špatný nápad. Blockchain má být neměnnou veřejnou účetní knihou. Opravdu potřebuji vysílat své transakce s kávou do desítek tisíc uzlů po celém světě, aby byly v dohledné budoucnosti uchovávány v distribuované databázi?

Co když si budu chtít koupit něco osobně nebo politicky citlivějšího než kávu? Neměl bych místo toho použít peer-to-peer platební kanály?

Představte si například, že by se každý e-mail odeslaný na internetu musel zkopírovat na server každého z nás a tam se uložit, a ne jen u příjemce. To by bylo hrubě neefektivní. A přesto se právě takto snaží fungovat různé vysoce výkonné blockchainy týkající se peněz.

Místo toho si mohu otevřít kanál nad broadcastovou sítí, zaplatit za věci, o kterých vím jen já a obchodník (s výhradou k některým aspektům ochrany soukromí, které budou zmíněny později), a pak kanál uzavřít, aniž by existoval nezměnitelný veřejný záznam o tom, že k těmto jednotlivým platbám došlo.

Jakákoli síť, která se snaží škálovat propustnost transakcí na broadcast-oriented základní vrstvě radikálním zvýšením velikosti a/nebo rychlosti bloků, nemá smysl. Požadavky na uzly se stávají absurdně vysokými, což mění síť v centralizovanou databázi podobnou Visa v podnikovém měřítku s pouhou hrstkou masivních uzlů. Změny základních pravidel systému lze kdykoli provést se souhlasem hrstky velkých podniků provozujících uzly, a tím se všechny budoucí aspekty systému včetně nabídky mincí nebo toho, pro koho cenzurovat transakce, stávají změnitelnými. Ochrana soukromí se stává velmi obtížnou; různé subjekty by mohly sledovat vaše čisté jmění a historii plateb, což je dost špatné v neškodném prostředí a hrozné v autoritářském prostředí, v němž žije polovina světa.

Kromě toho bude kanálová transakce obecně rychlejší než broadcastová, protože ze své podstaty vyžaduje čas šíření, aby prošla broadcastovou sítí, a to i mezi blockchainy s nejrychlejšími block-times.

Proto je každý blockchain, který se pokouší příliš škálovat propustnost transakcí na základní vrstvě, ze své podstaty chybný. Bitcoin Cash, Bitcoin Satoshi Vision, Litecoin, Dogecoin a další podobné mince obětují příliš mnoho a stávají se příliš centralizovanými, aby udělaly něco, co nedává technický smysl z hlediska škálovatelnosti nebo soukromí. V dlouhém časovém úseku nenabízejí nic hodnotného.

Jediný způsob, jak má škálování smysl a jak se vyhnout obětování decentralizace, je použít vrstvený přístup. Uživatelé si pak mohou vybrat vlastní řešení, vrstvu (vrstvy), která pro ně má smysl, v závislosti na jejich konkrétních potřebách.

Chcete bez povolení převést značné množství hodnoty nebo držet mince po dlouhou dobu ve vlastním chladicím úložišti s nejvyšší možnou bezpečností a neměnností? Použijte základní vrstvu sítě Bitcoin.

Chcete provádět spoustu okamžitých, levných, soukromých plateb bez oprávnění s využitím samosprávného řešení, i když s občasnými transakcemi na řetězci, které otevřou nebo uzavřou kanál? Použijte samosprávnou Lightning Network. Různé technologie, včetně Greenlight od Blockstreamu a mobilních aplikací, to stále více usnadňují tím, že od uživatele abstrahují většinu technických detailů, přičemž si uživatel stále ponechává své vlastní soukromé klíče. Nebo pokud chce být aktivní „manuálně“, také může.

Chcete provádět super snadné platby s povolením zdarma a potenciálně získat další výhody, ale za cenu vzdání se správy? Použijte službu úschovy, jako je Cash App, která sama využívá další dvě vrstvy. A možná se v budoucnu v ekosystému bitcoinové sítě objeví další privátní custodian řešení, jako jsou federativní chaumian mincovny, které využívají slepé podpisy. Možností federativní úschovy bude potenciálně více, což rozloží riziko úschovy.

Každá vrstva navazuje na nižší vrstvu, aniž by snižovala její kvality. Broadcastová síť na základní vrstvě, kanálová síť na střední vrstvě a ekosystém správců na horní vrstvě dává každému typu uživatelů to, co hledají. Pokud se projeví růstové bolesti, mohou v budoucnu přijít ke slovu i další technologie škálování, které dále zvýší počet lidí, kteří mohou se systémem interagovat sami.

Bitcoin vznikl jedinečným způsobem a je záměrně těžké ho změnit, což z něj dělá spíše decentralizovanou digitální komoditu než centralizovaný digitální kapitál. Místo aby se vývojáři snažili vytvořit něco samostatného, mají možnost stavět na něm.

Lightning Network 101

Předpokládejme, že s přáteli trávíte dlouhý večer v baru.

Než abyste si nechávali platit za každou rundu nápojů, je vhodnější otevřít si u barmana účet a ten pak na konci večera vyrovnat. Pokud vás barman nezná, můžete mu předem nabídnout údaje o své kreditní kartě, aby z ní mohl později večer platbu stáhnout.

Svým způsobem si tak s barmanem vzájemně otevřete platební kanál. Při sestavování účtu dochází k určitému okamžiku tření a při uzavírání účtu k druhému okamžiku tření, ale mezi těmito okamžiky nedochází k žádnému tření při platbě za jednotlivá kola nápojů, protože stačí barmanovi říct: „další kolo nápojů, prosím“ a stane se tak.

Takto koncepčně funguje Lightning Network. Mohu otevřít kanál s někým jiným, s transakcí na základní vrstvě bitcoinů. Tento kanál je kanál typu multisig 2 z 2, což znamená, že s ním musíme oba souhlasit, a je navržen tak, že kterýkoli z nás může kanál jednostranně uzavřít, pokud to potřebuje nebo chce (i když je vhodnější, abychom uzavírali společně). Dokud je kanál otevřený, můžeme provádět libovolný počet transakcí, pokud máme v kanálu dostatečnou likviditu, dokud jeden z nás nebo oba nechceme kanál uzavřít další transakcí v bitcoinech základní vrstvy.

Na rozdíl od barového účtu však kanál Lightning není založen na důvěře nebo dluhu. Platby v rámci kanálu jsou aktualizovány okamžitě a probíhající účet může být vynucen tím, že jedna ze stran kanál uzavře a provede odsouhlasení se základní vrstvou, přičemž každá strana obdrží svůj aktuální zůstatek. Neexistuje žádný dluh, žádný příslib pozdější platby od osoby k osobě. Je to jako okamžitý převod peněz na účet barmana prostřednictvím kanálu pokaždé, když požádáte o další rundu drinků.

Nyní předpokládejme, že se posuneme o krok dál. Alice má u barmana v baru otevřený účet a u stejného barmana má otevřený účet i další osoba, Bob. Pokud chce Bob koupit Alici pití, může barmanovi říct, aby Alici dal pití a zapsal ho na jeho účet. Případně, pokud si Bob zapomněl peněženku a potřebuje peníze na cestu domů, může Alice říct barmanovi, aby dal Bobovi 30 dolarů a připsal je na její účet. Alice může zaplatit Bobovi prostřednictvím barmana, přestože Alice a Bob o sobě nic nevědí a nemají mezi sebou otevřený žádný platební kanál.

Lightning Network to dělá také, ale bez dluhu nebo důvěry. Následuje příklad schématu. Pokud chce uživatel A poslat platbu uživateli Q, může to udělat tak, že platbu nasměruje z A do C do F do K do L do Q. Každý uzel uprostřed si může účtovat nepatrný poplatek za směrování, například zlomek haléře, protože to lze snadno automatizovat. Nemusí si zřizovat kanál přímo s uživatelem Q:

Kierish, Wikipedia

Protože využívá technologii onion routing, uzly uprostřed nemusí nutně vědět, odkud platba pochází a kam směřuje. Uzlu K je řečeno „směruj tuto platbu z F do L“, aniž by mu bylo sděleno více, než potřebuje vědět.

Konečným výsledkem této sítě kanálů je, že jedna transakce základní vrstvy poskytuje přístup k velkému množství jednotlivých plateb různým samostatným subjektům, a tak lze síť Bitcoinu poměrně výrazně škálovat.

Představte si globální systém s obrovským počtem vzájemně propojených uzlů. Kdokoli může do sítě vstoupit s novým uzlem a začít vytvářet kanály. Případně mnoho správcovských služeb také poskytuje svým majitelům účtů přístup do sítě prostřednictvím svých uzlů a kanálů.

Zde je vizualizace současné veřejné sítě Lightning. Je to rostoucí síť propojených uzlů propojených platebními kanály, přičemž ty větší tečky představují obzvlášť dobře propojené uzly:

LnRouter

A zde je zvětšený snímek levé dolní oblasti, který ukazuje náhodný vzorek tvaru připojení, který je typický pro celou síť:

Vzhledem k tomu, že síť je poměrně efektivní, poplatky za transakce se často rovnají jednomu centu nebo jsou nižší.

Neexistuje žádný pevný limit pro to, jak velká může síť v průběhu času být a kolik transakcí za sekundu může síť zpracovat, kromě toho, že otevírání a zavírání kanálů vede k transakcím základní vrstvy. Pokud Lightning Network v budoucnu dosáhne velikosti, kdy bude mít miliony otevřených kanálů, může teoreticky zvládnout téměř neomezený počet peer-to-peer transakcí za sekundu, ale existuje horní hranice desítek milionů nových kanálů, které by mohly být otevřeny za rok (v závislosti na tom, jaké procento transakcí základní vrstvy tvoří otevření kanálů).

Přestože má určitá omezení, zejména v této rané fázi vývoje, dává tento typ sítě z hlediska plateb velký smysl. Pro malé individuální transakce jsou kanály typu peer-to-peer lepší než broadcastové sítě. Jsou rychlé, levné a relativně soukromé.

Síť je navíc schopna provádět mikroplatby, které jsou mnohem menší než to, co umí Visa a Mastercard. Pomocí Lightning můžete posílat platby v hodnotě zlomku centu. To otevírá nové případy použití, které nejsou možné například s kreditními kartami, jako jsou platby mezi stroji, streamování mikroplateb nebo využití mikroplateb jako techniky prevence spamu.

To vše je globální a bez oprávnění. Uživatelé to prostě mohou dělat, aniž by žádali o povolení banku nebo jiný centrální subjekt. Aby tomu vlády zabránily, musí svým občanům aktivně říkat, že používání určitých typů svobodného softwaru s otevřeným zdrojovým kódem je nezákonné, a pak vymyslet, jak to skutečně vymáhat.

Přednosti a omezení v oblasti likvidity

Největším omezením sítě, která se spoléhá na jednotlivé směrovací kanály, je likvidita.

Pokud jsou v síti pouze stovky účastníků, pak by mohlo být docela obtížné najít trasu, která spojuje libovolné dva libovolné uzly a má na každém kanálu v cestě dostatek likvidity, aby mohla platba projít. Mnoho pokusů o platební trasy selže. Finanční prostředky se neztratí, ale transakce se nepodaří zahájit. Síť bude omezená a uživatelská zkušenost bude špatná.

Jakmile budou existovat desetitisíce, statisíce nebo miliony účastníků a s většími průměrnými zůstatky na kanálech, pak bude směrování platby z libovolného libovolného bodu do jiného libovolného bodu sítě exponenciálně jednodušší a spolehlivější. Mezi většinou bodů sítě existuje velmi velký počet možných cest.

V Lightning Network platí, že čím větší platbu chcete poslat, tím obtížnější bude najít množinu kanálových cest, které mají dohromady dostatečnou likviditu, aby tuto platbu zvládly. Například poslat ekvivalent 25 dolarů mezi dvěma body v síti je poměrně snadné, protože váš software pouze musí najít sadu propojených uzlů, z nichž každý má nakonec likviditu v hodnotě alespoň 25 dolarů v požadovaném směru. Je však obtížnější poslat ekvivalent 2 500 USD do mnoha cílů, protože kanálů s tak velkou likviditou je méně a místo toho může být nutné vaši platbu poslat paralelně více cestami, a proto musí existovat velký počet možných cest mezi vaším uzlem a cílovým uzlem. Navíc cílový uzel sám o sobě nemusí mít jednoduše dostatek celkové likvidity na ingressu, aby mohl přijmout platbu této velikosti.

Čím více kanálů existuje a čím jsou větší, tím spolehlivější je směrování větších plateb.

Vzhledem k této dynamice není Lightning Network vypínačem, který by stačilo zapnout a fungoval by perfektně od prvního dne. Musela být pečlivě budována, kanál po kanálu, po celá léta. Prvními uživateli byli vývojáři s vysokým přesvědčením a raní osvojitelé, kteří se propracovávali obtížně použitelnou sítí, a teprve poté, co na ní strávili roky práce, se stala relevantní pro typického uživatele, který chce jen levné a rychlé platby. Zpočátku kvůli bezpečnosti uživatelů omezili velikost kanálů a velikost plateb. Představte si je, jako když mačetami pomalu prosekávají nezpracované cesty džunglí, aby tam jednou mohly vzniknout cesty pro civilizaci.

Kromě toho musely být po cestě vybudovány nástroje, které provozovatelům uzlů usnadňují optimální řízení likvidity. Ty se zlepšily, ale stále je to práce na postupu.

Mnoho kritiků tvrdilo, že síť nebude fungovat, a jakmile byla zavedena, mnoho lidí prvních pár let tvrdilo, že je to fiasko. Většina z nich však nerozuměla způsobu, jakým roste. Síť Lightning je jako jeden z těch obřích nákladních vlaků s kilometry vagónů za sebou; dá spoustu práce, než se z klidu rozjede, ale jakmile se rozjede, je prakticky nezastavitelný a má obrovskou dynamiku.

Pixabay

Jakmile se Lightning Network stane použitelnější, mohou společnosti, které pro ni vytvářejí implementace nebo aplikace, získat více kapitálu od zainteresovaných investorů. Například společnost Lightning Labs získala v roce 2022 v kole B kapitál v hodnotě 70 milionů dolarů, aby mohla pokračovat v budování infrastruktury Lightning Network, a společnost Zebedee získala 35 milionů dolarů (mimo jiné od herního giganta Square Enix), aby mohla pokračovat v budování řešení pro hry, která budou zahrnovat mikroplatby Lightning. V posledních několika letech byly získány celkem stovky milionů kapitálu na peněženky, aplikace, infrastrukturu a další.

K ní se pak mohou připojit subjekty s velkým počtem uživatelů. Společnosti Bitfinex a River Financial integrovaly Lightning pro své uživatele v roce 2019. Bull Bitcoin a Okcoin integrovaly Lightning pro své uživatele v roce 2021. Cash App a Kraken integrovaly Lightning pro své uživatele v roce 2022. Desítky milionů lidí mají nyní technicky přístup k Lightning Network, pokud o to stojí. Nyní ji přijímá i mnoho obchodního softwaru.

V lednu 2021 jsem si všimla, že síť začíná dosahovat kritického množství likvidity a použitelnosti. Lightning se stával skutečně použitelným, což znamená, že směrování plateb bylo stále spolehlivější. Počáteční kapacita sítě byla zaváděcí likviditou a nebyla efektivně alokována. Nějakou dobu se síť zvenčí tvářila, jako by nerostla, zatímco ve skutečnosti se tato likvidita pomalu rozšiřovala a stávala se použitelnější a efektivnější. A pak bum, likvidita a platby se začaly rozjíždět a na trh přišlo několik opravdu dobrých mobilních aplikací.

LookIntoBitcoin

„Myslím si, že lidé zaspávají potenciální význam sítě lightning v příštích pěti letech pro odvětví plateb.

S tím, jak stoupají poplatky za základní vrstvu BTC, se lightning stává důležitějším, aplikace/utility začínají dosahovat kritického množství a likvidita může růst.“

Lyn Alden, 15. ledna 2021

Implementace a aplikace

Lightning Network neovládá žádná společnost. Je to otevřený soubor účastníků.

Základním stavebním kamenem sítě je dohodnutý minimální protokol, který tvůrci softwaru uzlů Lightning dodržují, pokud chtějí spolupracovat mezi sebou a se sítí jako celkem. Tyto standardy jsou něco jako základní standardy elektronické pošty nebo základní internetové standardy pro komunikaci různých aplikací.

Software uzlu Lightning se označuje jako implementace Lightningu. Lightning Labs, Blockstream a Block Inc jsou firmy odpovědné za tři největší implementace Lightning nebo sady implementačních nástrojů, které využívají různí vývojáři.

Pokud chcete být praktičtí, můžete si vybrat, kterou implementaci chcete používat, přizpůsobit si implementaci nebo dokonce vytvořit vlastní implementaci od nuly. Neexistuje žádný strážce bránící komukoli v tom, aby si vytvořil vlastní implementaci Lightning a používal ji k propojení se zbytkem sítě; jedná se o otevřený protokol.

Odtud může mnoho společností tyto implementace Lightning začlenit do snadno použitelných aplikací. Koncový uživatel nebude používat přímo implementaci Lightning; bude používat mobilní aplikaci, která mu umožní spojení se sítí a skryje před ním většinu technických detailů, včetně detailů implementace Lightning pod kapotou.

Některé aplikace mohou být správcovské, což znamená, že svěřujete společnosti své peníze. Příkladem jsou aplikace Cash App a Strike. To s sebou nese určitou míru souladu s předpisy v různých jurisdikcích.

Jiné aplikace mohou být self-custodial, což znamená, že máte plnou kontrolu nad svými vlastními mincemi a pouze používáte jejich open source software a spojujete se s vysoce likvidními uzly. Muun a Breez jsou toho příkladem.

Přijetí mezi obchodníky

Při spuštění prvních implementací sítě přijímalo Lightning platby jen málo obchodníků.

Postupem času to bylo snazší. Například BTCPay Server a OpenNode umožňují obchodníkům snadno přijímat platby Lightningem.

Když Salvador uzákonil bitcoiny jako zákonné platidlo, velké společnosti jako McDonald’s a Starbucks mohly rychle integrovat Lightning platby pomocí softwaru třetích stran.

Společnost NCR Corporation a další společnosti provozující prodejní místa projevily zájem o interoperabilitu s Lightning Network. Square je velkým poskytovatelem softwaru a zařízení pro prodejní místa pro malé a střední podniky a jeho mateřská společnost Block Inc je jednou z nejvíce probitcoinových společností. Jejich aplikace Cash App se již integruje s Lightning a mají několik vývojových jednotek zaměřených na bitcoiny.

Myslím, že v průběhu několika příštích let bude stále běžnější mít Lightning jako platební metodu. Někteří obchodníci budou ihned po prodeji převádět na dolary (což snadno implementuje mnoho poskytovatelů softwaru pro prodejní místa), zatímco někteří se rozhodnou přímo přijímat bitcoiny přes síť a ponechat si je.

Taro aktiva

Již několik let roste zájem o používání Lightning Network k převodu dolarů nebo jiných měn.

Jde o to, že bitcoin je stále likvidnější aktivum, které se obchoduje ve většině velkých měn. Někdo může vyměnit dolary za bitcoiny, poslat bitcoiny přes síť Lightning jinému správci v nějaké jiné zemi a pak je vyměnit zpět za dolary, a to vše během několika sekund. To někomu umožňuje používat platební aspekt Lightningu zcela odděleně od používání bitcoinu jako volatilního aktiva.

To lze provést i s jinými měnami. Někdo může vyměnit libru za bitcoin, poslat bitcoin přes Lightning a pak tento bitcoin během několika sekund vyměnit za eura.

Jedná se o velmi levný a rychlý způsob, jak posílat globální platby, a podniky jako Strike a Bottlepay síť pro tyto účely využívají. Tato metoda převodu z fiat na bitcoin a z bitcoinu na bitcoin může pro koncového uživatele eliminovat daňové problémy spojené s platbami Lightning a zároveň využít toho, že Lightning je nákladově efektivnější než většina platebních sítí, jako jsou Visa a Mastercard.

Tento měsíc Evropská centrální banka dokonce zveřejnila zprávu, která zkoumala stack Bitcoin/Lightning mezi několika potenciálními metodami pro globální přeshraniční platby, a ve své analýze vzala tuto síť docela vážně.

Vzhledem k aktualizaci soft forku Bitcoinu z listopadu 2021 nazvané Taproot lze nyní síť Bitcoin a zejména síť Lightning teoreticky použít k zasílání jiných typů aktiv pomocí něčeho, co se nazývá protokol Taro. Protokol Taro byl oznámen v dubnu 2022 společností Lightning Labs a je v procesu testování a případné implementace.

Až bude aktivní, bude například možné vydat stablecoinové aktivum zajištěné v USD, které pak bude možné téměř okamžitě a téměř zdarma posílat po síti Lightning. To znamená, že uživatel může platit za věci téměř okamžitě a téměř zdarma, a to aktivem s menší volatilitou, které nevyvolává zdanitelné události.

„Představte si, že Alice a Bob mají kanál Lightning-USD (L-USD) s kapacitou 100 USD, který je vyvážený tak, že oba mají příchozí likviditu v hodnotě 50 USD, a Carol a Dave mají kanál L-USD s kapacitou 100 USD, který je vyvážený tak, že oba mají příchozí likviditu v hodnotě 50 USD…>

>…Pokud má Bob s Carol pouze kanál BTC, může Alice stále posílat 10 USD v měně L-USD Bobovi, který si účtuje malý směrovací poplatek v BTC a přeposílá 10 USD v měně BTC Carol, která si účtuje malý směrovací poplatek v měně L-USD a přeposílá 10 USD v měně L-USD Daveovi, konečnému příjemci. Taro spolupracuje se stávající sítí Lightning Network, která využívá pouze BTC, a vyžaduje pouze, aby první hop a předposlední hop měly likviditu v L-USD.

Tato struktura využívá síťových efektů a likvidity dnešní Lightning Network pro směrování libovolného počtu aktiv, čímž se vyhýbá nutnosti zavádět zcela novou síť pro nová aktiva a zajišťuje, že bitcoin je základem všech transakcí v síti. Rovněž motivuje k růstu likvidity BTC v rámci Lightning Network, aby sloužila širší síti Lightning Network s více aktivy.“

Oznámení Taro (Lightning Labs)

Důležité je, že jádro sítě zůstává zaměřeno na likviditu bitcoinového kanálu, zatímco specifická aktiva Taro by se obecně nacházela na periferii sítě. Tím se zamezí štěpení celkové likvidity sítě, protože v konečném důsledku se vše po většinu své cesty jádrem sítě pohybuje přes bitcoinové kanály.

Různí poskytovatelé technologií pro prodejní místa to mohou nakonec také integrovat, takže stablecoiny lze kromě bitcoinů používat k placení za věci prostřednictvím Lightning Network.

Paolo Ardoino ze společnosti Bitfinex poskytl dobré shrnutí technických omezení začlenění superrychlých plateb do broadcastové sítě a proč by stablecoiny na Lightningu měly být v ideálním případě velkým zlepšením této situace.

Uživatel by mohl mít buď custodial, nebo self-custodial mobilní peněženku, kde by držel bitcoiny a stablecoiny v jedné aplikaci a používal je k placení podle potřeby.

Díky různým implementacím miltisig, časovým zámkům a dalším programovatelným plochám existuje spousta nových způsobů, jak přesouvat peníze a používat síť k různým účelům.

Další možná využití

V roce 2021 vydala společnost Impervious rozhraní API, které umožňuje vytvářet aplikace běžící na Lightning Network.

V podstatě kromě okamžitého a levného odesílání hodnot lze síť Lightning využít i k odesílání nepeněžních informací. To má potenciální využití pro zprávy na sociálních sítích, videohovory, sdílení souborů, ověřování identity, zpeněžování obsahu, sociální sítě a další aplikace. Zde v roce 2022 společnost Impervious pracuje na prohlížeči, který mnohé z toho spojuje na jednom místě.

Lightning lze využít i pro odolnost proti spamu. Proof-of-work peníze vyvinul Adam Back v 90. letech minulého století v podobě Hashcash jako antispamovou techniku. Někteří analytici nyní ukazují na Lightning jako na potenciálně účinný způsob, jak omezit online spam. Existují sociální sítě a webové stránky, kde komentování vyžaduje jeden sat (0,00000001 bitcoinu) a kde si uživatelé navzájem dávají spropitné pomocí satů. To brání ekonomice spamovacích botů na sociálních sítích, protože každý účet a příspěvek je spojen s mikrocenou.

Pomocí pluginu do prohlížeče by něco takového mohlo zavést mnoho webových stránek, pokud se síť rozroste.

Podobně generální ředitel společnosti Strike Jack Mallers zavedl mikroplatby pro lidi, kteří mu chtějí posílat e-maily.

S plným zásobníkem Bitcoinu, Lightningu a věcí jako Taro a dalších věcí je těžké předvídat, k čemu by se tato síť mohla používat za deset let. Některé věci budou pravděpodobně vzkvétat a jiné budou o ničem. Je to programovatelná sada stavebních kamenů pro peníze a informace, která se pohybuje okamžitě, bez povolení a téměř zdarma. Není kontrolován žádnou společností, ale je otevřený a může na něm stavět libovolný počet společností.

Tato otevřenost někdy vytváří třenice mezi konkurenčními vizemi, jak síť nejlépe využít nebo jak se dohodnout na souboru otevřených protokolů, ale zároveň jí dává velkou sílu a flexibilitu.

Když byl v roce 2007 představen iPhone, málokdo si pomyslel: „Páni, tohle by mohlo za deset let opravdu narušit odvětví taxislužby.“ To je ale jenom málo. Do té doby se sblížilo několik technologií, díky nimž mohli mít běžní lidé kapesní superpočítač s velkým dotykovým displejem a mobilním internetovým připojením s velkou šířkou pásma, a to posloužilo jako sada stavebních kamenů, které mohly exponenciálně zasáhnout do mnoha dalších odvětví, včetně toho, že umožnily společnosti Uber přijít a změnit způsob, jakým se pohybujeme po městech. Všechny druhy jednotlivých hardwarových elektronických zařízení se staly většinou zastaralými, protože se z nich staly aplikace v chytrém telefonu.

Stack Bitcoinu a Lightningu považuji za podobný. Síť je stále malá a čeká ji ještě spousta práce na vývoji a nic není jisté. Ale mně to připadá jako výkonná peněžní síť s obrovským potenciálem růstu v příštím desetiletí.

Kritiky Lightning Network

Lightning čelí řadě kritik, především ze strany zastánců jiných blockchainů. Pro mnohé z nich by úspěch Lightning Network mohl znamenat bezvýznamnost jejich vlastního projektu.

Na Lightning Network je třeba ještě vykonat spoustu vývojové práce, a tak jsou některé kritiky oprávněné a síť má svá omezení. Počet vývojářů je poměrně malý a síť funguje teprve pátým rokem, přičemž pouze poslední dva roky dosáhla skutečně kritického množství vysoce využitelné likvidity.

Po letech výzkumu této oblasti však považuji Lightning za velmi slibný a obecně podceňovaný. Abyste skutečně viděli jeho potenciál, je třeba se dívat do budoucna několik let.

Zde jsou tedy mé odpovědi na některé z běžných kritik sítě, které jsem zaznamenala.

Kritika 1) Je to malé a banální

Lightning Network rychle roste, ale ve veřejných kanálech je v ní stále méně než 5000 bitcoinů. V závislosti na ceně bitcoinu v daném okamžiku to představuje maximálně stovky milionů dolarů. Vzhledem k vysoké rychlosti se vzhledem k tomuto nepatrnému množství provádí poměrně velký objem transakcí, ale v konečném důsledku je ve srovnání s globálním platebním odvětvím nepatrný.

Společnost Arcane Research zveřejnila skvělou analýzu současného rozsahu sítě Lightning již v dubnu 2022:

První (horní) obrázek = objem plateb (černé sloupce) a počet plateb (šedá křivka) na Lightning Network; Druhý (spodní) obrázek = platby Lightningem mimo tradingové platformy (černá křivka) a platby v tradingu bez depozitů a výběrů (šedá křivka)

Tuto malou velikost odpůrci často přirovnávají k různým aplikacím DeFi. Například Wrapped Bitcoin na Ethereu má v úschově přes 230 000 bitcoinů. Lightning proto ve srovnání s ním vypadá velmi malý, překonaný, a dokonce triviální. Toto srovnání je však kategorickou chybou.

Celkový trh skutečných kryptografických platebních prostředků, ať už v bitcoinech, nebo jinak, je stále velmi malý. Široké využití bitcoinu jako prostředku směny by se mělo očekávat až v pozdější fázi jeho monetizace, jak bylo uvedeno výše, zejména na rozvinutých trzích, kde je každá transakce zdanitelnou událostí a lidé mají přístup k mnohem zavedenějším platebním systémům.

DeFi se naproti tomu používá především k obchodování a pákovému efektu. Mnoho z těchto různých blockchainů a Defi protokolů má silnou motivaci kryptoměnových VC vydat minci, uvést ji na trh a napumpovat cenu a expozici, a pak získat rychlou likviditu pro výstup na retailových investorech.

Chainalysis zpětně zjistila, že DeFi používají hlavně obchodníci institucionálních rozměrů:

Chainalysis

Smysluplnější je porovnávat množství WBTC (které drží centralizovaný správce) s množstvím bitcoinů na centralizovaných burzách. Například na Ethereum DeFi je zabaleno více bitcoinů než na Krakenu nebo Gemini, ale méně než na Coinbase nebo Binance či Bitfinexu. To je vhodnější srovnání; Ethereum je v podstatě čtvrtou největší bitcoinovou burzou a pákovou službou a obchodování + pákování je v tuto chvíli mnohem větší bitcoinový trh než bitcoinové platby u obchodníků.

Lightning naproti tomu nemá žádnou samostatnou minci. Na Lightningu nikdo rychle superzbohatnout nehodlá. Neexistuje žádný obrovský soubor marketingových pobídek, které by lidi k Lightningu přiměly. Upřímně řečeno, je to poměrně nudná platební síť. Má velmi nízký poměr spekulací a užitku, což znamená, že je téměř celá užitková. Já osobně ji považuji za poměrně vzrušující, ale to je díky užitečnosti, kterou nabízí, a elegantnímu způsobu, jakým funguje.

Vývojáři Lightningu navíc v prvních letech záměrně omezili velikost plateb a kanálů, aby snížili možnost, že lidé v jeho počátečním stavu přijdou o značné množství peněz kvůli potenciálním chybám nebo zneužití. Cílem vývojářů nikdy nebyl rychlý růst za každou cenu; cílem bylo od počátku budovat zodpovědně a dlouhodobě.

Růst Lightningu, a to i přes medvědí trh, je dán především organickou užitečností a potřebou, nikoli primárně spekulací, obchodováním, pákovým efektem nebo jakýmkoli druhem motivačního schématu financovaného VC pump-and-dump, který se spoléhá na využití drobných investorů jako výstupní likvidity. Mohly by se objevit nějaké katalyzátory, jako je Taro (např. dolarové stablecoiny na Lightningu), které nakonec v určitém okamžiku urychlí růst sítě, ale tak jako tak je to rostoucí síť, která je tu pro lidi, kteří chtějí provádět transakce Bitcoinem.

Kritika 2) Je příliš centralizovaná

Použití Lightning Network na hlubší úrovni může být náročné, zvláště pokud se chystáte být velkoobjemovým směrovacím uzlem. Váš uzel musí být neustále zapnutý, vážete na sebe spoustu kapitálu a může být složité vyvažovat likviditu.

V důsledku toho se v síti přirozeně vyvinulo mnoho superuzlů, které slouží jako uzly pro síťový provoz, protože disponují značným kapitálem a tráví spoustu času budováním a udržováním likvidních kanálů. Někteří lidé to označují jako model hub-and-spoke, což v tomto kontextu není tak docela pravda. Tato zdánlivá centralizace se často používá jako kritika Lightningu, ale tato kritika není na místě.

Pro hypotetický příklad předpokládejme, že máte ve své oblasti pouze jednoho nebo dva poskytovatele optického internetu a že tyto dvě společnosti jsou jedinými možnými způsoby, jak můžete k internetu přistupovat. To je zásadní problém centralizace; jste zcela odkázáni na rozmar těchto jedné nebo dvou společností, zda vám umožní používat internet, a nemáte žádnou možnost odvolání, pokud se nepřestěhujete. Jste omezeni na jedno nebo dvě centra, která monopolně nebo duopolně obsluhují vaši oblast.

Nyní místo toho hypoteticky předpokládejme, že existují stovky nebo tisíce různých poskytovatelů satelitního internetu, které si můžete vybrat. V tomto myšlenkovém experimentu vás každý z nich může připojit ke globálnímu internetu, ať jste kdekoli na světě, prostřednictvím flotily obíhajících satelitů. Tím odpadá jakýkoli problém s centralizací; můžete si vybrat kteréhokoli z nich z celého světa a jejich počet je téměř nespočetný. Nejste omezeni na konkrétní rozbočovač spojený s vaší polohou; můžete si vybrat z celé celosvětové sady rozbočovačů, a dokonce si můžete vybrat více rozbočovačů současně pro další redundanci.

V Lightning Network existují nejrůznější superuzly, s nimiž se můžete spojit kvůli směrování likvidity, a sídlí v různých jurisdikcích nebo mohou fungovat soukromě. Protože je vše softwarové, poměrně výrazně se škáluje.

Kromě toho se můžete vyhnout přímému připojení k některému ze superuzlů, pokud nechcete, a místo toho se připojit přímo peer-to-peer k jiným malým uzlům (včetně mezinárodních), které jsou samy připojeny k libovolnému počtu dalších peer uzlů nebo superuzlů. Existují online skupiny, například Plebnet s více než 6 000 členy, které se zaměřují na budování vzájemných kanálů a vzájemnou podporu. Díky tomu se ve skutečnosti nejedná o model „hub-and-spoke“, i když v celém systému existuje mnoho obzvláště dobře propojených superuzlů.

Důležité je, že subjekty v Lightningu nevynucují neměnnost peněžní zásoby ani neprosazují jiná pravidla konsensu; pouze směrují jednotlivé platby.

Pokud jsou některé superuzly vnímány jako problematické z hlediska ochrany soukromí nebo z hlediska cenzurování transakcí, mohou kolem nich uživatelé vybudovat kanály. Tato volitelnost je klíčem k decentralizaci. Lightning Network zahrnuje vyvíjející se soubor uzlů a kanálů, přičemž staré kanály jsou odstraňovány a nové kanály jsou budovány podle potřeby jejích různých účastníků. Tržní síly diktují, kam likvidita směřuje.

Takto vypadal internet v roce 2005:

Projekt Opte, Wikipedia

A tady je zvětšený snímek části Lightning Network, který jsem sdílela dříve a který ukazuje, jak je její struktura podobná internetu, s tím rozdílem, že Lightning je více decentralizovaný, protože každý jednotlivý uzel se může přímo připojit k mnoha dalším uzlům a navíc může směrovat platby přes superuzly, pokud chce:

LnRouter

Kritika 3) Lehce kopírovatelná

Lightning nemusí být unikátní jen pro Bitcoin. Stejně jako může síť Bitcoin zahrnovat potenciálně užitečné technologie vyvinuté v jiných blockchainech, mohou i některé jiné blockchainy potenciálně začlenit technologii podobnou Lightningu do svého stacku.

Ve skutečnosti některé sítě podobné Lightningu existují na některých jiných blockchainech, ale jsou nepatrné ve srovnání s tím, co existuje v síti Bitcoin.

Je to proto, že jak již bylo popsáno, Lightning se spoléhá na likviditu. Likvidita (v podobě velkého počtu dobře financovaných kanálů) je jedním z klíčových omezení pro jeho bezproblémové fungování. Když byla síť poprvé spuštěna v síti Bitcoin, nebyla vysoce využitelná. Existovalo velmi málo uzlů a kanálů a bylo obtížné najít platební cestu, přes kterou by bylo možné posílat platby, nebo získat příchozí likviditu, aby vám ostatní mohli posílat platby. Mnoho plateb selhávalo a bylo třeba se o ně pokusit znovu. Bylo to ve fázi vývoje, v podstatě ve fázi alfa.

Postupně se však po léta budovaly další a další kanály, díky nimž bylo odesílání a přijímání plateb stále spolehlivější. Likvidita je hlavní proměnnou síťového efektu; to je důvod, proč některé burzy cenných papírů a komodit zůstávají primárními burzami cenných papírů a komodit po desetiletí nebo dokonce staletí. Lidé chodí tam, kde je likvidita, a to vytváří větší likviditu, která přivádí více lidí, a to vytváří větší likviditu. Lightning má samoposilující síťový efekt, který je nesmírně těžké replikovat, a ten měsíc od měsíce roste.

Proto považuji Lightning Network za jeden z těch kilometrových nákladních vlaků. Je těžké ho nastartovat a urychlit. Ale jakmile se rozjede, jeho hybnost je obrovská. Síti Lightning trvalo roky budování kanálů a opatrného vývoje, než dosáhla kritické masy likvidity a skutečné použitelnosti, a to z velké části proto, že byla postavena na Bitcoinu, který má největší kombinaci likvidity, rozsahu a decentralizace ze všech kryptoměn.

Lightning je síťový efekt postavený na síťovém efektu a oba se navzájem posilují.

Kritika 4) Není dost soukromá

Lightning Network obecně nabízí lepší soukromí než základní vrstva Bitcoinu, zejména pro odesílatele, ale není to dokonale anonymní síť.

Jak již bylo zmíněno, síť využívá onion routing, takže každý uzel po cestě platby zná pouze směry, které se ho týkají, a ne úplný soubor směrů, odkud platba pochází a kde je její konečný cíl. Jedná se o řadu směrů, ale každý účastník má k dispozici pouze malou podmnožinu všech směrů.

Pokud například opět použiji toto schéma, posílám-li platbu z A do Q přes uzly C, F, K a L, nemusí tyto uzly nutně vědět, že Q je konečným cílem a že A byl původním odesílatelem. Například uzlu K je pouze řečeno, aby přijal platbu od F a odeslal platbu L výměnou za nepatrný poplatek:

Kierish, Wikipedia

Subjekt, který se snaží špehovat transakce, může po celé síti zřídit několik Lightning uzlů a sloužit jako platební směrovač. Jednotlivé uzly obvykle neznají původní zdroj ani cíl platby; pouze uzel, odkud platba přišla a kam ji posílají. Pokud však má subjekt dostatek uzlů po celé síti, může mít dobrou představu o tom, odkud určité platby přicházejí a kam směřují. Ne každá platba tedy absolutně zaručuje dokonalé soukromí, i když odesílatel má v praxi obvykle dobré soukromí.

Znalí uživatelé mají značné možnosti, jak maximalizovat své soukromí, a to jak v základní vrstvě sítě Bitcoin, tak na Lightning Network, které však vyžadují určité know-how. V této rané fázi sítě stále probíhá vývoj, který má rozšířit možnosti ochrany soukromí uživatelů a učinit ochranu soukromí přirozenější. Nadace pro lidská práva má fond pro rozvoj bitcoinu, který mimo jiné financuje různý vývoj v oblasti ochrany soukromí.

Kritika 5) Máme jiná platební řešení

Většina lidí žijících v USA, Evropě nebo Japonsku nemá problémy s pravidelnými platbami nebo bankovními účty. Možná si říkají, proč je Lightning vůbec důležitý.

Značná část světa však nemá bankovní účet, přičemž bezplatná aplikace s otevřeným zdrojovým kódem, která využívá Lightning Network, jim může poskytnout možnost plateb. Velká část rozvojového světa trpí přetrvávající dvoucifernou inflací a většina lidí v rozvojových zemích za svůj život zažila velkou devalvaci/reset měny, což likviduje úspory.

Navíc přibližně polovina světa žije v zemích, které jsou klasifikovány jako autoritářské nebo poloautoritářské. Čelí svévolnému zmrazení bankovních účtů za základní věci, jako jsou protesty nebo příliš svobodné vyjadřování. Technologie jako Bitcoin/Lightning stack je pro ně asymetrickou technologií.

Dokonce i v relativně svobodných zemích mohou být jednotliví lidé, společnosti nebo odvětví deplatformováni z běžných platebních sítí, přestože nedělají nic nezákonného. Stack Bitcoin/Lightning je proto záložní možností, která je otevřená všem.

Při představě potenciálního adresovatelného trhu sítě Lightning nebo podobných řešení musíme myslet globálně, a ne jen na svůj vlastní pohodlný život. Lidé, kteří trpí vysokou inflací, zkorumpovanými bankovními systémy, dehonestací a dalšími měnovými problémy, jsou přirozenějšími potenciálními uživateli peer-to-peer peněz, které nemůže znehodnotit nebo zmrazit centralizovaná třetí strana. Je pravděpodobnější, že se dostanou do sítě Bitcoin/Lightning ve srovnání s jakýmkoli daným člověkem ve vyspělé zemi.

Jistě, někteří špatní aktéři mohou tuto technologii využívat také, ale to je jako říkat, že špatní aktéři mohou využívat internet. Samozřejmě, že mohou; je to otevřený soubor protokolů. Jakoukoli výkonnou technologii mohou využívat dobří i zlí lidé. Počet lidí, kteří potřebují zlepšení v této oblasti pro legitimní účely, je však řádově větší než počet potenciálních zločinců.

Není proto šokující, že 19 z 20 zemí, které se podle Chainalysis umístily na předních místech v žebříčku zemí, kde se kryptoměny používají, jsou rozvojové země. V mnoha z těchto zemí je mnohem vyšší penetrace chytrými telefony než bankovními účty:

Chainalysis

Dokonce i ve vyspělých zemích mohou Lightning platby zlevnit a mohou být použity pro mikroplatby nebo platby mezi stroji bezproblémověji než současné fiatové platební metody.

Kritika 6) Omezené škálovaní pro self-custodial uživatele

Lightning výrazně zvyšuje objem transakcí, které je možné v síti Bitcoinu provést. Otevření a uzavření Lightning kanálu však stále vyžaduje transakci v blockchainu, což znamená, že v současné podobě stack Bitcoin/Lightning stále nemůže škálovat na miliardy lidí, kteří si jej spravují sami.

Konkrétně existují limity block space, které omezují, kolik lidí jej může pravidelně používat plně samosprávně, pokud určité forky základní vrstvy neumožní větší propustnost.

U každé sítě existují nevyhnutelné technické kompromisy. Pro zajištění široké auditovatelnosti a neměnnosti základní vrstvy existují určitá omezení, která je těžké překonat.

Mnoho jiných tvůrců blockchainu vnímám jako ty, kteří se snaží své systémy přetechnizovat. Jakékoli řešení musí být vhodné pro trh s produkty. Ne každý chce plně samosprávnou zkušenost. Někteří lidé chtějí pohodlí, které jim poskytuje nějaká služba úschovy. Bitcoin/Lightning dává lidem na celém světě možnost volby, ale lidé mohou považovat za vhodné používat tu část stacku, kterou chtějí.

Abychom to kvantifikovali, Bitcoin/Lightning stack mohou samosprávně pravidelně používat desítky milionů lidí (nebo časem i více, pokud jej mnozí z nich jen drží v chladírně). Úschovné služby to mohou škálovat na vyšší čísla. Například všechny desítky milionů účtů na Cash App mají technicky přístup k síti Lightning prostřednictvím uzlů a kanálů provozovaných Cash App. Totéž platí pro lidi na Strike, River a podobných typech aplikací.

V současné době je síť Bitcoinu některými odpůrci kritizována za nízké poplatky, a tedy údajně nízkou dlouhodobou odolnost proti cenzuře, protože odměna za blok se snižuje (což znamená, že v současné době není ohromující poptávka po jejím block space, což by v případě, že by tento stav trval donekonečna, mohlo nakonec vést k nízkým nákladům na kontrolu poloviny podílu těžby), a zároveň je kritizována za to, že není schopna se sama škálovat na všechny na světě (což znamená, že její blokový prostor není zdaleka tak velký, aby uspokojil tak obrovskou potenciální poptávku). To jsou většinou vzájemně se vylučující obavy.

Pokud kombinace Bitcoin/Lightning stacku nakonec dosáhne silných růstových bolestí vůči počtu lidí, kteří s ním chtějí plně samosprávně komunikovat (což je dobrá věc), pak stále existují některé oblasti vývoje, které mohou potenciálně zvýšit jeho škálovací potenciál, prostřednictvím způsobů, jak umožnit více uživatelům sdílet daný kanál, které jsou mimo technický rozsah tohoto článku.

Na druhou stranu, pokud síť příliš neroste a její block space nezvětšuje svou hodnotu (špatná věc), pak její škálovací omezení nejsou problémem.

V současné době poskytuje Bitcoin/Lightning stack obrovský potenciál škálování ve srovnání s počtem lidí, kteří síť v současné době používají. Síť není třeba přebudovávat pro tržní podmínky, které zatím neexistují, i když je samozřejmě dobré, aby vývojáři přemýšleli o možnostech dlouhodobého škálování.

Jak se říká, „nutnost je matkou vynálezů“, a pokud/pokud se síť setká s trvale vysokými poplatky za základní vrstvu, tunami transakcí základní vrstvy, které se používají k otevření Lightning kanálů, a neschopností nabrat všechny uživatele, kteří se chtějí do sítě připojit samosprávně, pak by to vyvolalo větší zájem o vývoj dalších řešení škálování, včetně možnosti nových soft forků s širokým konsensem a dalších změn.

Závěrečné úvahy

Po tisíce let se obchod a peníze pohybovaly stejnou rychlostí: rychlostí pěších, koní a lodí. Schopnost lidí provádět transakce a aktiva na doručitele, s nimiž obchodovali (hlavně zlato a stříbro), se z hlediska rychlosti v podstatě nelišily.

S vynálezem telegrafu a následně telefonu a podmořských kabelů v průběhu 19. století se rychlost obchodování zvýšila téměř na rychlost světla. Lidé mohli provádět transakce napříč kontinenty tím, že si navzájem aktualizovali bankovní knihy prostřednictvím telekomunikačních systémů.

Zlato a stříbro jako aktiva na doručitele se však stále pohybovaly pomalu, a proto musely být stále více abstrahovány, aby držely krok.

Již předtím se zlato a stříbro kvůli omezení dělitelnosti někdy abstrahovalo pomocí papírových pohledávek, ale po vynálezu telekomunikační technologie bylo kvůli jejich pomalé rychlosti ještě více nutné je abstrahovat. Vlády nakonec zcela upustily od krytí zlatem a stříbrem v bankovních knihách a od fyzických papírových abstrakcí. Rozdíl v rychlosti mezi obchodem a penězi na doručitele v podstatě poskytl vládám obrovskou příležitost k arbitráži v oblasti úschovy.

Vynález sítě Bitcoinu a zejména Lightning Network, která ji využívá, však znovu vytvořil způsob, jak se aktiva na doručitele mohou pohybovat rychlostí telekomunikací, stejně jako to dělá obchod. Lidé nyní mají možnost ukládat a posílat likvidní hodnoty globálně, peer-to-peer, aniž by se spoléhali na pohledávky nebo IOU, tím, že se místo toho spoléhají na decentralizovaná pravidla vynucovaná kódem, která okamžitě dávají prostředky do úschovy příjemci.

Bitcoin/Lightning stack je decentralizovaná účetní kniha, která je zároveň protkána platebními peer-to-peer kanály. Jsou to programovatelné peníze v decentralizovaném cloudu, propojené s reálným světem prostřednictvím svého konsensu proof-of-work.

Těžko říct, kam přesně to povede. Peer-to-peer globální převody likvidní hodnoty jsou Pandořinou skříňkou, která byla nyní otevřena. Některé vlády ji nechtějí otevřít a vydávají proti ní různé zákony, ale je tady, se svobodným open source softwarem. Pro vlády je mnohem těžší prosazovat pravidla platebního styku u milionů jednotlivých osob než jen u tisíců vysoce regulovaných bankovních institucí. Pokud lidé nebudou muset při transakcích v rámci své lokality nebo mimo ni procházet bankami, otevře se jim řada nových možností.

Nyní probíhá závod mezi veřejnými a soukromými vývojáři.

Na jedné straně se předhánějí věci jako Bitcoin/Lightning stack s bezstátními peněžními aktivy a levnými a okamžitými platebními kanály. Protože se jedná o open source, mohou vývojáři z celého světa pracovat na jeho různých částech v libovolném rozsahu. V kombinaci s tím, jak konečným aktivem bitcoiny jsou, to vede ke značnému přijetí a rozvoji, i když cena divoce kolísá na základě pákového efektu a velkých investorů a nejrůznějších důvodů. K jeho vývoji přispívají jednotlivci, startupy, a dokonce i některé velké korporace.

Na druhé straně vlády usilují o digitální měny centrálních bank. Některé z nich, jako například Čína, získaly náskok a již mají implementace v této oblasti. Většina ostatních vlád je však daleko pozadu a je teprve ve fázi výzkumu, jak by mohly chtít digitální měnu konstruovat.

Vlády jsou sice pomalejší než soukromý sektor s otevřeným zdrojovým kódem a mají méně atraktivní soubor pobídek (udržování inflačního systému, udržování seigniority se systémem, posilování možností dohledu a kontroly nad uživateli systému a tak dále), ale mají daňovou a regulační moc nad svou konkurencí ze soukromého sektoru s otevřeným zdrojovým kódem.

Tato daňová a regulační moc je však omezena jejich právním řádem, vůlí lidu a snahou podpořit podniky zaměřené na inovace, aby zůstaly v jejich jurisdikci a neodcházely jinam na globální trh.

Nakonec jsou blockchainy informace. Uživatelé mezi sebou pouze aktualizují veřejnou distribuovanou účetní knihu s otevřeným zdrojovým kódem a pro interakci s ní si mohou jednoduše zapamatovat dvanáctislovnou počáteční frázi. Přímo zakázat individuální používání open source softwaru blockchain znamená v podstatě zakázat formu projevu a informace. To je do jisté míry možné v autoritářských režimech (i když jeho podzemní používání pokračuje), ale je to náročnější provést v zemi s vlastnickými právy a svobodou slova a projevu, s demokratickou reprezentací. Vlády se musí stát spíše autoritářskými, pokud chtějí téměř úplně zabránit používání takové otevřené a decentralizované technologie a pak toto zabránění trvale udržovat.

Hlavní způsoby, kterými mohou politici kontrolovat toto odvětví, jsou on-rampy, zdanění a regulace. Mohou zablokovat připojení fiat bank k burzám digitálních aktiv nebo regulovat jejich používání pomocí přísných kontrol dodržování pravidel KYC AML při vstupu a výstupu z velkých burz digitálních aktiv v kombinaci s blockchainovým dohledem pro sledování adres. Mohou ztížit službu uschovatele digitálních aktiv nebo ztížit uživatelům výběr mincí od uschovatelů. Existují způsoby, jak to obejít, ale všechno to jsou třecí plochy a kontrolní body pro velké pooly kapitálu.

V problematických jurisdikcích, jako je Turecko s masivní inflací nebo autoritářské Rusko, jsou náchylnější k tomu, aby řekli, že je nezákonné, aby obchodníci přijímali bitcoiny nebo jiná digitální aktiva jako platbu za zboží a služby, a nutili lidi, aby se místo toho snažili používat jejich fiat měnu. Pokud však vůbec mohou taková pravidla prosazovat, činí tak s rizikem, že odříznou své obyvatelstvo od zbytku světa, použijí stále silnější prostředky kontroly informací a softwaru s otevřeným zdrojovým kódem a odradí od inovací v rámci své jurisdikce.

V řadě zemí s upadající měnou je nezákonné mít a používat hotovostní dolary. A přesto obchodníci hotovostní dolary často přijímají. Je velmi těžké prosadit zákaz hotovostních dolarů, když mají lidé problémy s používáním místní měny kvůli vysoké inflaci nebo cenzuře transakcí. Podobně je poměrně obtížné prosadit věčný zákaz open source softwaru a peer-to-peer digitálních transakcí; počet míst, kde lze zákaz prosadit, je obrovský a vývojáři jej neustále upravují, aby bylo jeho používání jednodušší a soukromější.

Digitalizaci peněz nadále považuji za klíčové téma desetiletí 2020 a dalších let, a to jak způsobem zdola nahoru (např. Bitcoin), tak shora dolů (např. digitální měny centrálních bank), a jsem zvědavá, jakými směry se bude ubírat.

Zejména Bitcoin/Lightning stack je podle mého názoru jako peněžní síť nadále velmi slibnou, s pokračujícími známkami přijetí a rozvoje ze strany uživatelů, spolu s vysokou úrovní decentralizace. Není to bez rizik, ale rozhodně je to něco, co je třeba sledovat.

Poděkování

Zvláštní poděkování patří Elizabeth Stark z Lightning Labs za zodpovězení mnoha výzkumných otázek; bez ní by tento článek nebyl možný.

A další poděkování patří Dariu Sneidermanisovi ze společnosti Muun za zodpovězení otázek o Muunu a UX a škálování, když jsem se s ním setkala v Oslu, Alexandru Leishmanovi ze společnosti River Financial za zodpovězení otázek o likviditě, Royi Sheinfeldovi ze společnosti Breez za zveřejnění skvělého výzkumu týkajícího se sítě, Kevinu Rookovi za rozhovory s velkým množstvím odborníků na Lightning ve svém podcastu, Obi Nwosuovi z Fedi za to, že mě poučil o konceptu federativních Chaumian mints, Alexi Bosworthovi z Lightning Labs za jeho příspěvky na sociálních sítích o likviditě, týmu Arcane Research za vydávání podrobných zpráv o stavu sítě a samozřejmě všem vývojářům a finančníkům v ekosystému za to, že síť budují a poskytují články nebo dokumenty, ze kterých se lze poučit.

5 1 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejvíce hlasovalo
Nejnovější Nejstarší
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře

1
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x