Úřad pro kontrolu zahraničních aktiv (OFAC) v pondělí přidal populární nástroj pro mixování Etherea na svou černou listinu. Příspěvek na webových stránkách ministerstva financí potvrzuje, že webové stránky protokolu a s ním spojené smart kontrakty jsou nyní blokovány.

V tiskové zprávě to uvedl náměstek ministra financí pro terorismus a finanční zpravodajství Brian E. Nelson:

„Ministerstvo financí dnes uvaluje sankce na Tornado Cash, mixér virtuálních měn. Mixér pere výnosy z kybernetických zločinů, včetně těch, které byly spáchány na obětech ve Spojených státech. Navzdory veřejnému ujišťování o opaku společnost Tornado Cash opakovaně nezavedla účinné kontrolní mechanismy. Ty jí měly zabránit v pravidelném praní finančních prostředků pro podvodné kybernetické subjekty. Společnost neučinila základních opatření, která by řešila její rizika. Ministerstvo financí bude i nadále tvrdě stíhat mixéry, které perou virtuální měny pro zločince, i ty, kteří zločincům pomáhají.“

V tiskové zprávě se rovněž uvádí, že protokol byl od svého vzniku v roce 2019 použit „k vyprání virtuální měny v hodnotě více než 7 miliard dolarů. Podle dat na Dune vyplývá, že Tornado Cash za celou svou existenci zaznamenal objem 7,6 miliardy dolarů. Z toho plyne, že americké ministerstvo financí možná klasifikuje všechny předchozí transakce jako pokusy o praní finančních prostředků.

Hackeři sponzorovaní Severní Koreou

Státní tajemník Anthony Blinken zveřejnil na Twitteru aktualizaci zákazu, včetně pochybného tvrzení, že Tornado Cash je „hackerská skupina sponzorovaná KLDR“. Kontroverzní tweet úředník samozřejmě zametl pod koberec. Nahradil ho tvrzením, že vláda bude „i nadále agresivně postupovat proti mixérům, které perou virtuální měnu pro zločince“.

Tornado Cash je oblíbená aplikace, která umožňuje uživatelům Etherea zastírat transakce, aby si zachovali soukromí. Umožňuje uživatelům vkládat aktiva do smart kontraktů a poté je vybírat z nové adresy, aby bylo obtížnější sledovat jejich aktivitu. Tornado Cash se pro mnoho uživatelů stal pilířem ethereového ekosystému, ale proslul také díky své popularitě mezi hackery. Kdykoli v Ethereu dojde k hacknutí DeFi, zloději obvykle používají Tornado Cash k zahlazení stop a odcizení ukradených prostředků. V uplynulém roce byla prostřednictvím tohoto protokolu odčerpána více než 1 miliarda dolarů nezákonně získaných prostředků. Mezi nimi je i část z 550 milionů dolarů ukradených při březnovém rekordním útoku na Ronin společnosti Axie Infinity.

V dubnu Tornado Cash oznámil, že začal používat Chainalysis Oracle k blokování adres na seznamu sankcí OFAC. „Zachování finančního soukromí je zásadní pro zachování naší svobody, ovšem nemělo by to být za cenu nedodržování předpisů.“ Tento výrok společnosti vyvolal otázky ohledně míry její decentralizace, což jen zesílilo kontroverzi z blokování adres.

OFAC v minulosti uložil několik sankcí souvisejících s kryptoměnami. Tato však vyniká svým zaměřením na protokol než jen na webový frontend..

5 1 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x