Ruský státní příslušník, který čelí obviněním souvisejícím s kryptoměnami u Severního okresního soudu v Kalifornii, je údajně vydáván z Řecka do USA.

Alexander Vinnik je známý jako provozovatel kryptoměnové burzy BTC-e s mnohamiliardovým obratem a údajnými vazbami na zločinecké organizace.

Vinnik je obviněn z praní peněz z nechvalně proslulého hackerského útoku na dnes již neexistující burzu digitálních aktiv Mt. Gox prostřednictvím různých burz, včetně BTC-e.

Vinnik byl v roce 2017 zatčen v Řecku a vydán do Francie, kde byl odsouzen k pěti letům vězení za praní špinavých peněz. Spojené státy i Rusko podaly žádost o vydání z Řecka, ale na základě nedávného vývoje dostávají Vinnika do vazby USA.

S odvoláním na Frédérica Bélota, Vinnikova francouzského právníka, CNN uvádí, že obviněný je od čtvrtečního odpoledne již na palubě letadla z řeckých Atén do USA a čeká ho první soudní stání v severním okrese Kalifornie.

Vinnik byl rovněž spoluzakladatelem nástupnické společnosti BTC-e Wex, která údajně předala ruské zpravodajské agentuře Federální bezpečnostní služba (FSB) kryptoaktivy investorů v hodnotě 450 milionů dolarů.

Řekl tehdejší šéf oddělení pro vyšetřování trestné činnosti (CI) daňového úřadu (IRS) Don Fort, když byli Vinnik a BTC-e v roce 2017 obviněni:

„Pan Vinnik údajně spáchal a umožnil celou řadu trestných činů, které dalece přesahují nedostatečnou regulaci burzy bitcoinů, kterou provozoval. Svým jednáním údajně ukradl identitu, usnadnil obchod s drogami a pomohl vyprat výnosy z trestné činnosti syndikátů z celého světa.“

Burzy, jako je tato, jsou nejen nelegální, ale jsou také živnou půdou pro podvodné schéma vrácení ukradené identity a další typy daňových podvodů. Pokud neexistuje žádná regulace a zločinci nejsou kontrolováni, je tento scénář až příliš častý. Zrušení této velké burzy virtuálních měn by mělo být důrazným signálem pro kyberzločince a další neregulované burzy po celém světě.“

– Don Fort, Oddělení vyšetřování trestné činnosti IRS

Zdroj: TheDailyHODL
Původně zveřejněno: 05.08.2022

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x