Autor: Arthur Hayes

Odkazy na původní článek:
Osobní blog na medium.com
Crypto Trader Digest (blog burzy BitMEX)

Původně zveřejněno: 04.08.2022

(Veškeré názory vyjádřené v níže uvedeném textu jsou osobními názory autora a neměly by být základem pro přijímání investičních rozhodnutí, ani by neměly být vykládány jako doporučení nebo rada k provádění investičních transakcí.)

Kdykoli vstoupím na tenisový kurt, mám jedinou touhu rozmetat každý zelený plstěný míček, který přeletí přes síť. Tato ušlechtilá snaha však obvykle vede k tomu, že své údery uspěchávám a používám příliš mnoho síly. Nakonec mám mnohem víc nevynucených chyb než winnerů. Ale ani ve svých téměř čtyřiceti letech se nemohu zbavit touhy, kterou mám od svých šestnácti let – rozbíjet forhendové winnery po lajně. Naštěstí jsem si brzy uvědomil, že stát se profesionálním tenistou není nic pro mě.

Na střední škole jsem se – spolu s mnoha svými tenisovými spoluhráči – v zimě přidal ke squashovému týmu. Trenérem squashe i tenisu byl stejný mrzout (a byl to také můj učitel angličtiny v osmé třídě). V mládí jsem měl na kurtu dost temperamentní povahu – a když jsem raketou jen tak láskyplně ťukl o zeď nebo podlahu, vyhodil mě z tréninku. Dobrý člověk.

Každopádně věc, kterou mě naučil na začátku mého squashového tréninku, byla, že nemůžete trefovat winnery. Vzhledem k velikosti kurtu a schopnosti hráčů odpalovat od zadních a bočních stěn dokáže slušný hráč vykopnout jakýkoli míč. Nikdy nemůžete soupeře přetlačit. Ve skutečnosti platí, že čím více síly použijete, tím více času soupeři poskytnete. Místo toho nejlepší hráči squashe nejprve dostanou soupeře do kompromitující pozice a poté zvolí vhodný úder, aby si vynutili chybu.

V žádném případě nejsem žádný Gaultier – viděl jsem ho hrát v Hongkongu a je to opravdu výjimečný člověk -, ale mám několik oblíbených vzorců, které používám, abych dostal soupeře z pozice. Nejraději mám bekhendový drop shot, kterým soupeře přivedu k přední zdi. Pokud je můj úder dobrý, pak jedinou skutečnou odpovědí, kterou má soupeř k dispozici, je tvrdý a hluboký křížný úder nebo možná – pokud má šikovný dotek – vysoký a hluboký lob. V každém případě je mou odpovědí vždy těsný forhendový return (tj. úder přímo k boční stěně). Tento úder je pro mě těžší, protože jsem nucen buď volejovat, nebo zasáhnout soupeřův míč dříve, než dopadne na zadní nebo boční stěnu, abych ho připravil o čas. Jednodušší možností je počkat, až se míček odrazí od zadní nebo boční stěny – ale pokud čekám příliš dlouho, soupeř má čas se vrátit do T a dostat se zpět do nejlepší pozice.

Pokud je můj rail pravdivý a těsný, pak je můj soupeř poslán zpět a pronásleduje míč, který se od něj vzdaluje. Musí uběhnout co nejdelší vzdálenost na kurtu, od levé přední stěny k pravé zadní stěně. To je mnohem těžší než běžet za míčem, který se blíží k vám. Pokud se můj soupeř dostane k míči, provede úder od neutrální ke slabé lajně (po čáře). V tu chvíli obvykle trefím hluboký křížný forhend, on odpoví úderem na lajnu a já ho opět pustím na svou bekhendovou stranu. A pak se vzorec opakuje. V určitém okamžiku se unaví a nedokáže můj míč zreturnovat.

Sféra financí se nijak neliší od vyhroceného squashového zápasu. Musíme využít příznivé příležitosti tím, že si vybereme správné aktivum (aktiva), které maximalizuje výnos, když jsme ve správné pozici. Jako investoři, kteří chtějí zmírnit škodlivé účinky příliš velkého množství globálních fiat peněz, musíme zvolit správný mix aktiv. Pokud totiž v této snaze selžeme, i když technicky vzato „investujeme“, ve skutečnosti jen platíme poplatky zprostředkovatelům – a naše bohatství nezůstane v energetickém vyjádření konstantní.

Od konce loňského roku trh čeká na signál, že Fed se více než o inflaci zajímá o hospodářský růst. Tato esej bude argumentovat, že 27. července Fed telegrafoval, že v případě zklamání z růstu přesune svou politiku spíše na podporu růstu než na boj s inflací. Vyzbrojen sexy pornem v podobě grafů vás hodlám přimět k tomu, abyste procházeli ekonomické ukazatele rychle se zhoršující americké ekonomiky. Aby Fed podpořil růst a návrat k formě ve fiat, dluhem kryté a financializované ekonomice, musí snížit cenu peněz a rozšířit jejich množství. Tiskárna pojede kurva „Brrrr“!

Pokud si myslíte, že mé argumenty jsou správné, pak dalším – a nejdůležitějším – rozhodnutím je určit, kterému aktivu (aktivům) se bude pravděpodobně dařit nejlépe, až se nabídka peněz opět rozšíří. Příležitost dramaticky zvýšit energeticky upravenou hodnotu svých finančních aktiv je největší v přechodném období mezi nedostatkem a dostatkem peněz. Bylo by nezodpovědné takový okamžik promarnit, a proto musíme být obezřetní a vybrat si správné aktivum (aktiva).

Mám koupit akcie, dluhopisy, nemovitosti, komodity, zlato nebo krypto? Všichni už samozřejmě víte, že jsem zastáncem krypta jako hlavní hvězdy této hry. Pokud se však zamyslíme nad nejlikvidnějšími mincemi s velkou kapitalizací, které z nich bychom měli upřednostnit před ostatními? Základním předpokladem je, že bychom v tomto bodě měnového přechodu měli upřednostňovat koncentraci před diverzifikací. A jako koncentrovanou sázku budu tvrdit, že od nynějška do konce roku přinese nejlepší výnos Ether.

Předpokládaná hodnota

Existují dvě potenciální události, které mohou, ale nemusí nastat v příštích zhruba 8 měsících a které jsou pro mou tezi rozhodující:

 • Dojde k obratu a Fed naznačí budoucí snížení sazeb a/nebo obnovení rozšiřování rozvahy, tzv. tištění peněz?
 • Bude merge Etherea úspěšný?

Investování je časově omezené, takže musím stanovit časový limit pro dokončení (nebo nedokončení) jedné z těchto akcí. Časový limit je 31. březen 2023.

Dvě události se dvěma binárními výsledky znamenají, že existují čtyři možné stavy budoucího vesmíru.

Scénář 1: Pivot Fedu + úspěšný Ethereum Merge (pro tento scénář následně uvádím argumenty).

Scénář 2: Žádný Fed Pivot + úspěšný Ethereum Merge

Scénář 3: Žádný Fed Pivot + neúspěšný Ethereum Merge

Scénář 4: Fed Pivot + neúspěšný Ethereum Merge

U každého scénáře uvedu cílovou cenu a každému potenciálnímu výsledku přiřadím rovných 25 % pravděpodobnosti. Poté vypočítám průměr všech těchto cenových předpovědí, abych získal předpověď ceny ETH/USD a očekávanou hodnotu pro 31. března 2022. Pokud bude tento očekávaný výnos kladný, budu se cítit pohodlně a přidám do své pozice long Ether. Pokud bude záporná, pak minimálně nebudu prodávat další špinavý fiat za Ether.

S touto analytickou konstrukcí začněme.

Měsíční splátky

Každý člověk se rodí do vesmíru s nedostatkem přístřeší. Ti šťastnější dostanou příbytek od svých rodičů, ale většina z nás si musí najít způsob, jak si přístřeší koupit nebo pronajmout, jakmile vstoupíme do dospělosti. Financování koupě domu nebo bytu je jednou z největších činností každé finanční instituce. V Americe tomu není jinak.

S tím, jak v posledních několika desetiletích rostla sofistikovanost finančních služeb, začaly banky financovat větší část obytných nemovitostí. Banky chtěly půjčovat své velké a stále rostoucí zůstatky přebytečných rezerv, které jim laskavě poskytl Fed, do třídy aktiv, která je málo riziková. Nejbezpečnější úvěry, které mohou banky poskytnout, jsou úvěry na tvrdá aktiva, a domy jsou na vrcholu tohoto seznamu. Pokud nesplácíte hypotéku, banka vám může dům zabavit a (doufejme) prodat ho za vyšší cenu, než je zbývající hodnota úvěru. Trh s bydlením je také do jisté míry likvidní – každý potřebuje někde bydlet a je také výslovnou politikou vlády USA podporovat vlastnictví domů prostřednictvím různých programů. A tak postupem času začaly banky stále více svého volného kapitálu vkládat do úvěrů na bydlení.

Široká dostupnost financování bydlení a ochota bank přijmout dodatečné riziko umožňovala stále většímu počtu lidí vzít si hypotéku na koupi domu. V určitém okamžiku přestala být cena bydlení důležitá. Jediné, na čem záleželo, bylo, zda si dlužník může dovolit měsíční splátku hypotéky ze svého disponibilního příjmu. Výsledkem bylo, že trh s bydlením se stal zcela závislým na nákladech na financování, které do značné míry určuje centrální banka prostřednictvím stanovení krátkodobé bezrizikové sazby (o tom, jak to funguje, za chvíli).

Case Shillerův národní index cen domů v USA (bílá) vs. index spotřebitelských cen v USA (žlutá)

Výše uvedený graf začíná rokem 1985 a každá datová řada je indexována hodnotou 100. Jak je vidět, ceny bydlení rostly v posledních čtyřech desetiletích o 75 % rychleji než vládou měřená inflace. Kdyby každý musel za bydlení platit hotově ze svých úspor, byly by ceny mnohem nižší. Pokud si však můžete dovolit měsíční splátku hypotéky, můžete si dovolit koupit dražší dům. Toto chování žene ceny výše a je podporováno ochotou bank poskytovat úvěry kupujícím bydlení.

Jak jinak si může průměrný Joe dovolit „americký sen“?

70 % HDP USA tvoří spotřeba. Amerika se od 70. let 20. století změnila z výrobní velmoci na finančně zajištěnou ekonomiku služeb. V podstatě každá věc, kterou lze použít jako záruku za úvěr, je způsobilá k financování. Většina Američanů žije od výplaty k výplatě, což znamená, že celý jejich životní styl závisí na měsíční splátce.

Výzkum společnosti PYMNTS zjistil, že v dubnu 2022 žilo od výplaty k výplatě 61 % amerických spotřebitelů, což je o devět procentních bodů více než v dubnu 2021, kdy to bylo 52 %.“

Výpočet úrokové sazby, za kterou banka poskytne úvěr proti vašemu autu, domu nebo jinému spotřebnímu zboží, začíná sazbou, kterou banka získá, když zaparkuje peníze u Fedu. (Vzhledem k tomu, že se bavíme o Americe, zůstanu u popisu amerických peněžních trhů). Tomu se říká úrok z přebytečných rezerv (Interest on Excessive Reserves – IOER). Sazba IOER se pohybuje mezi dolní a horní hranicí sazby z federálních fondů (kterou stanovuje Fed na svých zasedáních). Je to jeden z nástrojů, které Fed používá k převodu své základní sazby na skutečnou sazbu pozorovanou na trhu.

Pokud banka přijme váš vklad a vyplatí vám 0 %, může otočit a okamžitě vydělat 2,40 % bez rizika tím, že je půjčí Fedu. Skvělý obchod. Vzhledem k tomu, že trh je konkurenční, pokud banka A nabídne spotřebitelům 0% sazbu z vkladů, aby vydělala +2,40% rozpětí, může banka B nabídnout 1% sazbu z vkladů, aby ukradla obchody bance A, a stále vydělá +1,40% rozpětí. Banky si tedy budou konkurovat tím, že budou nabízet stále vyšší a vyšší vkladové sazby, dokud se těsně nepřiblíží IOER nabízené Fedem.

Pokud banka musí platit depozitní sazbu blízkou IOER, pak musí při poskytování úvěrů proti jinému zajištění účtovat vyšší sazbu než IOER. U oblíbené americké hypotéky s pevnou úrokovou sazbou je stanovení ceny o něco složitější vzhledem k možnosti předčasného splacení, kterou mají kupující bydlení, nicméně platí zde podobný princip. Čím dražší je bezriziková sazba u Fedu, tím dražší bude sazba vaší hypotéky.

Americká 30letá fixní sazba hypotéky (bílá), horní hranice Fed Funds (žlutá).

Výše uvedený graf jasně ukazuje, že čím vyšší úrokové sazby Fed stanovuje, tím více Američané platí za financování svého bydlení. To je pro zdraví amerického spotřebitele nesmírně důležité, protože měsíční splátka hypotéky představuje velké procento disponibilního příjmu průměrné domácnosti.

[tablesome table_id=“18665″ show_serial_number_column=“0″ search=“0″ hide_table_header=“1″ filters=“0″ page_limit=“10″]

Úrokové sazby hypoték začaly rok na úrovni kolem 3 % a nyní se pohybují mírně nad 5 %. V důsledku této změny – a jak ilustruje výše uvedený graf – se průměrná bilance americké domácnosti zhoršila o více než 10 %. To samozřejmě platí pouze pro ty, kteří si v současné době zajišťují financování nákupu nového bydlení – hypoteční sazba je však pouze jedním aspektem rovnice. Větším problémem je, že výše úvěru stále roste rychleji než inflace. Vzpomeňte si na výše uvedený graf vývoje cen nemovitostí v závislosti na inflaci a představte si, jak by to vypadalo, kdyby se cena mediánu bydlení snížila tak, aby odpovídala 75% nárůstu inflace od roku 1985. Bilance domácnosti by vypadala asi takto:

[tablesome table_id=“18679″ show_serial_number_column=“0″ search=“0″ hide_table_header=“1″ filters=“0″ page_limit=“10″]

Podle tohoto scénáře by domácnostem zbývalo mnohem větší procento příjmu na ostatní potřeby. Čím více jsou finance průměrné domácnosti zatíženy náklady na financování hypotéky, tím pravděpodobněji se uchýlí k jiným nástrojům spotřebitelského financování – jako jsou kreditní karty – aby si mohla dovolit další nezbytné životní potřeby.

Zadlužení amerických domácností v % HDP

Nesplacené spotřebitelské úvěry v USA

Výše uvedené grafy jasně ukazují, že domácnosti se stále více uchylují k využívání úvěrů k financování své existence.

Novou, probuzenou formou kreditních karet pro mladé lidi, kteří se vyhýbají tradičním formám úvěrů, ale přesto si půjčují peníze, je Buy Now Pay Later (BNPL). Údaj o hrubé hodnotě zboží (GMV) znázorněný v grafu výše je v podstatě zůstatek půjčky, kterou mají zákazníci nejlepších fintechů BNPLse. Jak vidíte, v roce 2020 bylo tímto způsobem financováno téměř 70 miliard dolarů GMV. Staří lidé používají kreditní karty a mladí lidé používají BNPL-, totéž totéž, ale jiné.

Amerika je zemí aut. Ať už záměrně, nebo ne, nedostatek spojení veřejnou dopravou mezi předměstskými a městskými oblastmi a ve velkých centrech je šokující. Amerika je nejbohatší zemí světa, a přesto je snazší dostat se z Pekingu do Šanghaje než z Washingtonu do New Yorku. Pro průměrného Američana, který vydělává průměrnou mzdu, je k cestě z domova do práce nutné vlastnit automobil. Rodinný vůz je dalším majetkem, který je třeba kvůli jeho vysoké ceně financovat. Podle Kelly Blue Book stojí v současné době průměrný automobil 48 043 dolarů, což je nové historické maximum. Pokud vyděláváte 50 000 dolarů ročně a průměrné auto stojí 48 000 dolarů, prostě tu mrchu financujete!

Autopůjčky amerických komerčních bank

Výše uvedený soubor údajů Fedu sahá až do roku 2015. Objem nesplacených úvěrů na automobily vyskočil za posledních 7 let o 44 %.

Bydlení a auta jsou dva příklady životně důležitých aktiv, která musí americké domácnosti financovat. Sazba, která určuje výši měsíčních splátek, jež musí Američané za tyto nezbytné věci platit, je přímo ovlivněna sazbou federálních fondů. Proto když FED zdražuje peníze zvyšováním sazeb, přímo tím ochuzuje naprostou většinu amerických domácností.

Vliv Fedu na rozvahy domácností přímo souvisí s výší úvěrů, které tyto domácnosti drží. Pokud by cena průměrného domu nebo auta náhle klesla o 50 %, pak by zvýšení sazeb Fedem o několik procentních bodů nemělo pro domácnosti velký význam – protože zatímco úrokové sazby, které by platily za svůj dům nebo auto, by byly vyšší, jejich čisté měsíční splátky by byly pravděpodobně nižší. Nacházíme se však na konci více než padesátiletého období intenzivní financializace americké ekonomiky, která způsobila exponenciální růst cen jakýchkoli aktiv, na něž lze půjčit.

Pokud si nemůžete dovolit měsíční splátku, nemůžete si koupit dům, auto nebo jiné zboží dlouhodobé spotřeby. Pokud kupující musí platit méně, pak prodávající musí prodávat za méně. A pak se na marži celá zásoba domů, aut a dalších financovaných aktiv stává méně hodnotnou. Vzhledem k tomu, že tato aktiva jsou financována dluhem, stává se to problémem pro banku, která půjčila proti tomuto typu zástavy – protože zabaví aktiva mnohem nižší hodnoty, když lidé, kterým půjčila, nebudou schopni splácet své půjčky.

S poklesem cen aktiv se banky stávají konzervativnějšími v tom, komu půjčují peníze a proti čemu je půjčují. Tok úvěrů na tato aktiva se zpomaluje a zdražuje. To se vrací zpět na trh a ještě více snižuje ceny. Kupující si nemůže dovolit měsíční splátku za podmínek, které bance vyhovují. V tomto okamžiku musí cena aktiva klesnout na úroveň, kdy si kupující může dovolit měsíční splátku při vyšších nákladech na financování. To je sice obezřetné, ale ve skutečnosti to degraduje celou zásobu úvěrového portfolia banky pro americké domácnosti. Jedná se o kruhový, reflexivní proces, který vede k obávané DEFLACI aktiv krytých dluhem!

Jak jsem již mnohokrát uvedl, cílem centrální banky je tisknout peníze na podporu cen aktiv tak, aby k deflaci aktiv nedocházelo. Bankovní systém s částečnými rezervami nemůže deflaci aktiv přežít. Pokud se tedy Fed nebo jakákoli jiná centrální banka domnívá, že se deflace blíží, musí jednat OKAMŽITĚ. To je lekce, kterou se učí všichni lidé ve „správných“ ekonomických programech. Většina akademických pracovníků Fedu (nebo jakékoli jiné centrální banky) napsala práce o Velké hospodářské krizi a studovala ji. Jsou přesvědčeni, že Fed pochybil, když ve 30. letech netiskl peníze a nepodporoval ceny aktiv a odvracel deflační impulsy různých vyspělých ekonomik.

Z celé této části vyplývá, že zdraví amerického spotřebitele – a tím i americké ekonomiky – přímo souvisí se základní sazbou FEDu. Pokud úrokové sazby rostou, ekonomika trpí. Pokud úrokové sazby klesají, ekonomika prosperuje. I když se vám může zdát, že řídící rada nevolených byrokratů, která určuje osud nejúspěšnější „demokracie“, je poněkud zvláštní, tak už to prostě chodí.

二选一 (vyberte si jednu z nich)

Toto slovní spojení se proslavilo v Číně, když byl gigant v oblasti elektronického obchodování Alibaba obviněn z toho, že nutí obchodníky, aby si vybrali mezi prodejem svého zboží na jedné ze dvou platforem – Alibaba nebo jeden z jeho konkurentů – místo toho, aby mohli pracovat s oběma.

Fed stojí před podobným dilematem „vyberte si jednu ze dvou“. Může si vybrat, zda bude bojovat proti inflaci, nebo podporovat financializovanou americkou ekonomiku – ale nemůže dělat obojí. Boj proti inflaci vyžaduje zvýšení CENY peněz (USD) a snížení KVANTITY peněz. Recept na „zdravou“ americkou ekonomiku vyžaduje přesný opak.

V březnu 2022, kdy inflace začala vstupovat do nárazového oceňování, Fed rozhodl, že americká ekonomika zvládne vyšší sazby – poprvé od roku 2018 zvýšil sazbu federálních fondů o čtvrt procentního bodu. Jistě, s nezaměstnaností na historických minimech by se motor Ameriky dokázal vypořádat s o několik procentních bodů vyšší sazbou federálních fondů?

Wrong.com

Prohlédněte si následující grafy, které ukazují na úpadek americké ekonomiky. Pokud se budete řídit učebnicovou definicí recese, jak ji učí „správné“ ekonomické programy – tj. dvě po sobě jdoucí čtvrtletí záporného růstu reálného HDP – pak je americká ekonomika od druhého čtvrtletí roku 2022 oficiálně v recesi. Já vím, já vím – tyhle „knižní“ věci jsou tak pasé. Mnohem lepší je hltat ekonomické memy tiskové kanceláře Bílého domu. Soz.

Raz.. Dva.. držte si klobouky…

Reálný růst HDP USA v %

Nezapomeňte, že Fed poprvé zvýšil úrokové sazby letos v březnu. Je docela náhoda, že první čtvrtletí záporného růstu HDP se odehrálo také v prvním čtvrtletí tohoto roku.

Nic netrvá věčně, ale všichni současní představitelé ekonomických „ismů“ věří, že národní ekonomiky musí a mohou růst donekonečna. Proto je recese nebo záporný růst pro ty, kteří nás mají vést do země zaslíbené, takovým problémem.

Na konci roku 2021 představovaly činnosti související s bydlením 9,20 % HDP USA. Podívejte se na tuto krásu.

Meziroční % změna v prodejích již existujících domů v USA

Prodej existujících domů v USA byl v červnu 2022 o 14,22 % nižší než v červnu 2021. Půjčil americký sektor bydlení peníze společnosti Three Arrows? 😉.

Zde je další smršť ošklivých údajů o bydlení v USA, které poskytla společnost Quill Intelligence.

Američané jsou dnes ohledně ekonomiky pesimističtější než v době vrcholícího COVID. Zopakuji to pro lidi vzadu: v Americe kvůli COVID zemřely miliony lidí, ale dnes jsou lidé sklíčenější. Řečnická otázka: měli byste raději sazbu na 0 %, nebo lék na COVID? Neodpovídejte na ni – vím, že je to nabitá otázka. Zřejmě nemáme ani jedno, ani druhé.

Spotřebitelský sentiment Michiganské univerzity

Pokud americká ekonomika při nenulových krátkodobých úrokových sazbách tak rychle zpomaluje, pak musí inflace rychle klesat, ne? Ale ne, ne, ne!

Meziroční změna CPI v USA v % (bílá) vs. horní hranice Fed Funds (žlutá)

Fed zvyšuje svou základní úrokovou sazbu nejrychleji za poslední desetiletí a inflace nevykazuje žádné známky poklesu. Někteří z vás, ekonometričtí odborníci, by mohli rozebrat jednotlivé složky, které tvoří americký index spotřebitelských cen, a poukázat na pokles cen ve výhledu do budoucna. A měli byste pravdu, ale také byste zapomněli, že se jedná o politickou ekonomii. Realita je irelevantní a číslo, které lidi zajímá nejvíce, je zpětně orientované číslo CPI. A podle této metriky Fed selhává.

Na domácím trhu Fed ekonomiku nabourává (je v recesi), ale inflace stále ukrajuje z plebsu, který za pár měsíců zamíří k volebním urnám, čím dál tím více kupní síly. Co dělat? Jakou proměnnou by měl Fed optimalizovat?

Pokud Fed optimalizuje nižší inflaci, pak musí pokračovat ve zvyšování základní úrokové sazby. Dalo by se namítnout, že Fed musí být ještě agresivnější, protože jeho základní sazba 2,5 % na horní hranici je stále o 6,6 % nižší než poslední údaj o inflaci 9,1 %.

Pokud Fed optimalizuje růst, pak musí snížit svou základní úrokovou sazbu a začít opět nakupovat dluhopisy za natištěné peníze. To sníží měsíční platby za bydlení, automobily a další zboží dlouhodobé spotřeby pro 90 % amerických domácností, které vlastní méně než 10 % finančního bohatství země.

Opět říkám se svým příšerným mandarínským přízvukem – 二选一?

Kázání, brácho!

Některé věci prostě vysocí duchovní ve Fedu nemohou vyslovit. Například nemohou říci: „Budeme tisknout peníze, abychom napumpovali ceny aktiv a zachránili financializovanou americkou ekonomiku.“ To je pravda. To je příliš neslušné. Fed má ve svém arzenálu mnoho spouštěcích slov, která vycvičil investorskou komunitu, aby si je vykládala tak, jak chce. Slova, která by mohla znít neškodně pro masy, jsou pro redakci Wall Street Journal sladkým nic neříkajícím slovem.

S touto předmluvou se pojďme podívat na to, co bratr Powell káže.

Ohňostroj se vždy odehrává na tiskové konferenci po rozhodnutí na zasedání. Fed si je docela dobře vědom toho, na co se novináři pravděpodobně zeptají. V důsledku toho jsou jejich odpovědi obvykle dobře promyšlené a můžeme si být jisti, že Powell nebyl na své poslední tiskovce zaskočen.

Budu citovat z přepisu a opatřím jej vlastním barvitým dovětkem.

JEROME H. POWELL: „Dobré odpoledne. Moji kolegové a já jsme pevně odhodláni snížit inflaci a urychleně tak činíme.“

Powell se vyjádřil. Inflace je prioritou číslo jedna. Nic nového.

„Nedávné ukazatele výdajů a výroby oslabily. Růst spotřebitelských výdajů výrazně zpomalil, což částečně odráží nižší reálný disponibilní příjem a napjatější finanční podmínky. Aktivita v sektoru bydlení oslabila, což částečně odráží vyšší sazby hypoték. A po výrazném růstu v prvním čtvrtletí se zdá, že se ve druhém čtvrtletí snížily i fixní investice podniků.“

Powell přiznává, že ekonomika USA je slabá. To potvrzuje závěr vyvozený z výše umístěných grafů.

„Zlepšení podmínek na trhu práce bylo rozsáhlé, a to i pro pracovníky na spodní hranici mzdového rozdělení, stejně jako pro Afroameričany a Hispánce.“

Dokonce i hnědí lidé mají práci – na americkém trhu práce je asi těsno.

„Dnešní zvýšení cílového rozpětí je druhým zvýšením o 75 bazických bodů během několika zasedání. Další neobvykle výrazné zvýšení by sice mohlo být vhodné na našem příštím zasedání, ale toto rozhodnutí bude záviset na údajích, které do té doby získáme.“

Fed se zaměřuje na inflaci. Úroková sazba musí jít nahoru! Nic nového.

„S dalším zpřísňováním měnové politiky bude pravděpodobně vhodné zpomalit tempo utahování, zatímco budeme vyhodnocovat, jak naše kumulativní úpravy měnové politiky ovlivňují ekonomiku a inflaci.“

Aha – možná inflace není prioritou číslo jedna. Powell je znepokojen tím, jak rostoucí sazby ovlivňují americkou ekonomiku.

Tím připravené poznámky končí. Nyní přejděme k otázkám a odpovědím. Tato část je poměrně dlouhá a myslím, že důležitá byla pouze jedna výměna názorů. Byla s Colbym Smithem z Financial Times a já vás jí provedu kousek po kousku.

C.SMITH/FT: „Děkujeme, že jste odpověděl na naše otázky. Colby Smith z Financial Times.

Jak bude výbor při zvažování dalšího vývoje měnové politiky zvažovat očekávaný pokles celkové inflace, který by mohl nastat v důsledku poklesu cen komodit, a skutečnost, že pravděpodobně budeme svědky přetrvávání zejména jádrových hodnot? A vzhledem k tomuto potenciálnímu napětí a známkám, víte, jakéhokoli oslabení aktivity zde, jak se změnily úvahy výboru o tom, jak daleko do restriktivního teritoria by sazby mohly potřebovat jít?“

POWELL: „Asi bych začal tím, že jsme říkali, že budeme urychleně postupovat tak, abychom se dostali do neutrálního pásma, a myslím, že jsme to nyní udělali. Jsme na úrovni 2,25 až 2,5 a to je přesně v rozmezí, které považujeme za neutrální. Otázkou tedy je, jak uvažujeme o dalším postupu. Jedna věc, která se nezměnila, je, že se nezmění, a to, že se budeme i nadále soustředit na používání našich nástrojů k tomu, abychom vrátili poptávku do lepší rovnováhy s nabídkou a snížili tak inflaci. To bude i nadále naším hlavním cílem. Řekli jsme také, že očekáváme, že pokračující zvyšování sazeb bude vhodné a že se budeme rozhodovat na jednotlivých zasedáních.“

U toho se zastavme. To je obrovské prohlášení – podle Powellova komentáře se Fed domnívá, že při červnovém CPI +9,1 % a jádrovém PCE na úrovni 4,5 % je sazba federálních fondů ve výši 2,5 % neutrální. To je poměrně překvapivé, vzhledem k tomu, že 2,5 % je rozhodně pod 9,1 % i 4,5 % o poměrně zásadní kus. To telegrafuje, že Fed se domnívá, že udělal téměř dost pro to, aby inflaci časem snížil, a že další kroky by americké ekonomice uřízly nos.

Nyní, když už „udělal dost“, se Fed bude zabývat údaji „zasedání po zasedání“. Čím horší bude obraz americké ekonomiky, tím pravděpodobnější bude, že Fed dospěje k závěru, že udělal dost pro zničení poptávky. Špatné je dobré! A tím dobře myslím pro ty, kteří drží finanční aktiva.

„…Na co se tedy budeme dívat? Jak jsem již zmínil, budeme se zabývat příchozími údaji a začneme ekonomickou aktivitou. Zda jsme svědky zpomalení ekonomické aktivity, které si myslíme, že potřebujeme, a existují určité důkazy, že v tuto chvíli ano…“

Bratr Powell chce vědět, jak moc to plebejce bolí. Ekonomické údaje rozhodně zpomalují a vzhledem k tomu, že Fed v září rozhodně znovu zvýší sazby, měsíční platby se budou postupem času jen zvyšovat. Můžeme očekávat, že ekonomické základy se budou nadále zhoršovat. Znamená to, že Fed otevřel dveře k ukončení svého programu zpřísňování měnové politiky? Domnívám se, že ano.

Takže budeme sledovat obojí a budeme se na ně dívat pro- Na ty oba se budeme dívat opravdu spíše pro to, co říkají o výhledu, než jen pro to, co říkají. Ale budeme se ptát, zda vidíme, že inflační tlaky klesají? Vidíme, že skutečné hodnoty inflace klesají?

Powell se zajímá pouze o to, zda tempo změny růstu cen zpomaluje. Pokud byla inflace na úrovni +9,1 %, ale klesá na +8,0 %, ve světonázoru Fedu inflace klesá. Měl bych panu prorektorovi připomenout, že ceny stále rostou – jen pomalejším tempem. Toho si však nevšímejte. Nebudeme v tom hledat logiku – chceme jen, aby znovu zapnul tiskárnu peněz.

„…Ve světle všech těchto údajů si tedy budeme klást otázku, zda je naše politika dostatečně restriktivní, aby se inflace vrátila k našemu dvouprocentnímu cíli. A je také třeba poznamenat, že tato zvýšení sazeb byla velká a přišla rychle a je pravděpodobné, že jejich plný účinek ekonomika nepocítila. Takže se pravděpodobně chystá další zpřísnění – významné další zpřísnění…“

Powell se domnívá, že přechod z 0 % na 2,5 % za méně než šest měsíců byl velmi agresivní, a to i při meziroční inflaci, která prudce vzrostla na 9,1 %. Dobře, beru to. Vidíme, že Fed zoufale chce přestat zvyšovat sazby. Pauzu mohou ospravedlnit tím, že šli se zvyšováním sazeb TAK tvrdě a TAK rychle, že plné dopady se projeví až v budoucnu. To mu pak umožňuje pauzu, protože Fed může nechat své předchozí kroky prosakovat ekonomikou. JDEME KURVA NA TO!

A konečně tedy…

„…Takto o tom přemýšlíme. Jak jsem již zmínil, pokud jde o září, řekl jsem, že by mohlo být vhodné další neobvykle velké zvýšení. Ale o tom teď nerozhodujeme. Rozhodneme o něm na základě údajů, které uvidíme, a budeme o něm rozhodovat na jednotlivých schůzkách. Domníváme se, že je čas přejít prostě na schůzku po schůzce a neposkytovat, víte, takové jasné pokyny, jaké jsme poskytli na cestě k neutrálnímu stavu…“

Na zářijovém zasedání je jisté výrazné zvýšení sazeb. Trh v současné době počítá se zářijovým zvýšením sazeb o 50 bazických bodů. Ve hře je nyní následná pauza na listopadovém zasedání. To je to, co trh zajímá. A s krátkodobými sazbami na úrovni 3 % na konci září budou tyto měsíční platby pro americký plebs strašně nedostupné.

Reakce trhu (údaje agentury Bloomberg)

[tablesome table_id=“18692″ show_serial_number_column=“0″ search=“0″ hide_table_header=“0″ sorting=“1″ filters=“0″ page_limit=“10″]

Všechny mé makroukazatele rizikových aktiv po zasedání Fedu vzrostly a zisky si udržely až do pátečního závěru. To je sice působivé, ale potřebujeme určitý kontext. Podívejme se, jak si riziková aktiva vedla před zasedáním 15. června a po něm i po zasedání 4. května.

[tablesome table_id=“18693″ show_serial_number_column=“0″ search=“0″ hide_table_header=“0″ sorting=“1″ filters=“0″ page_limit=“10″]

[tablesome table_id=“18694″ show_serial_number_column=“0″ search=“0″ hide_table_header=“0″ sorting=“1″ filters=“0″ page_limit=“10″]

Na červnovém i červencovém zasedání Fed zvýšil sazby o 0,75 % a očekávání, o kolik je Fed zvýší na zářijovém zasedání, se téměř nezměnila. Futures kontrakt na fed funds z 30. září 2022 se 17. června nacházel na úrovni 97,53 a 27. července na 97,495. Trh zjevně diskontuje snížení sazeb federálních fondů v daleké budoucnosti.

Pokud se podíváme na změnu křivky futures na fed funds z 26. července (den před oznámením Fedu) oproti 2. srpnu, není zde velký rozdíl. Pokud se křivka posune výše, znamená to, že trh očekává pokles sazeb, a naopak. Efektivní sazba je 100 minus cena futures.

Abychom pochopili, zda trh začíná oceňovat uvolnění měnové kampaně Fedu, zaměřme se na očekávání sazby federálních fondů od prosince 2022.

Rizikové trhy si nadále drží své zisky po zasedání Fedu, ale deriváty peněžních trhů zaměřené na budoucnost neukazují na žádnou změnu. Kdo má pravdu? Domnívám se, že s tím, jak se ekonomické údaje nadále zhoršují a rostoucí cena úvěrů dále omezuje finanční aktivitu, bude mít příběh negativního růstu přednost před přetrvávající vysokou inflací. Powell řekl, že Fed se dostal na neutrální úroveň a nyní musí sledovat dopady na širší ekonomiku. Pokud chcete, aby Fed opět otočil kohoutky, špatné je dobré! Kromě toho věřím ve schopnost bitcoinu být dopředným indikátorem změny dostupnosti likvidity v USD – a jeho nedávný cenový skok naznačuje, že Fed bude ve své měnové politice v (relativně) blízké budoucnosti trochu volnější. Pojďme prozkoumat, jak by toto načasování mohlo reálně vypadat.

Harmonogram

[tablesome table_id=“18695″ show_serial_number_column=“0″ search=“0″ hide_table_header=“0″ sorting=“1″ filters=“0″ page_limit=“10″]

V minulosti předsedové Fedu na sympoziu v Jackson Hole oznamovali velké změny v monetární politice. Pokud se ekonomické údaje z USA budou nadále rychle zhoršovat, Powellův obrat by mohl být oznámen právě na tomto jamboree.

Očekávání trhu ohledně změny úrokových sazeb na zářijovém zasedání je již „zapečeno“. Do té doby však Fed bude mít k dispozici další dva údaje o CPI (červencový CPI, zveřejněný 10. srpna, a srpnový CPI, zveřejněný 13. září). Nejsem žádný datový slídil, ale je zcela pravděpodobné, že tempo růstu cen do druhého čtení zpomalí. To by Powellovi poskytlo potřebný důvod k tomu, aby se vrátil k uvolnění měnových podmínek.

Vzhledem k tomu, že do listopadového zasedání zbývají pouhé dny do voleb, bylo by od Fedu docela špatnou formou dramaticky měnit svůj politický postoj. Místo toho se Fed pravděpodobně bude snažit být co nejnevýraznější, aby neodváděl pozornost od probíhající politicko-zábavné kampaně.

Vzhledem k údajům máme téměř jistotu, že na zářijovém zasedání dojde ke zvýšení sazeb o 0,5 % až 0,75 %. Ekonomické údaje samozřejmě mohou zklamat natolik, že Fed v září udělá pauzu, ale takový názor nezastávám. Prosincové zasedání tak zůstává TÍM určujícím zasedáním pro zbytek roku 2022. Na tomto zasedání obchodujeme. Plně očekávám, že neustále stoupající sazba FEDu způsobí od nynějška až do prosincového zasedání naprostý masakr na průměrném Američanovi. Ekonomické ztroskotání bude tak zjevné, že i spin doktoři zaměstnaní vládnoucí stranou budou muset přiznat, že škody jsou skutečné.

Po skončení voleb bude mít Fed volnou politickou ruku a bude se moci vrátit k práci – k práci spočívající ve snižování měsíčních plateb Američanů uvolňováním měnové politiky. Zatímco horních 10 % má z růstu cen finančních aktiv neúměrný prospěch, vzhledem k tomu, že každý aspekt amerického života je financován, plebs také potřebuje levné sazby, aby si mohl dovolit svůj životní styl. Všichni jsou závislí na levných penězích poskytovaných Federálním rezervním systémem.

V pozici

Nyní jsme v pozici. Výhledová očekávání politiky Fedu ukazují na uvolnění. Trhy rizikových aktiv proto s největší pravděpodobností dosáhly svého dna a nyní budou obchodovat s budoucností levnějších a vydatnějších amerických dolarů.

Ale kam je potřeba vystřelit?

Překonejte jmenovatele

Ve světovém finančním systému oceňovaném v amerických dolarech je relevantním ukazatelem, který je třeba sledovat při výběru aktiva za účelem zachování kupní síly energie, hodnota aktiva deflovaná růstem rozvahy Fedu. Podrobně jsem to rozebral v článku „Grow Up or Blow Up„.

Pro rekapitulaci sledujme, jak si vedly kameny (Nasdaq 100 a S&P 500), americké nemovitosti (Case Shillerův index cen domů) a Bitcoin – každý z nich vydělený rozvahou Fedu – od začátku roku 2008 do současnosti.

Nasdaq 100 (bílá), S&P 500 (žlutá), ceny nemovitostí v USA (zelená), Bitcoin (purpurová):

Vypočítal jsem deflované hodnoty aktiv a počínaje rokem 2008 je normalizoval na 100. Číslo pod 100 znamená, že aktivum nedosáhlo růstu bilance Fedu, a číslo nad 100 znamená, že aktivum dosáhlo lepších výsledků. Jak vidíte, aby byl graf skutečně čitelný, musel jsem Bitcoin kvůli jeho výraznému překonání výkonnosti zařadit do samostatného panelu. Kameny a americké nemovitosti představují každá hodnotu v hodnotě bilionů dolarů a ani jedno z nich nepřekonalo výkonnost.

Jsem přesvědčen, že mým nejpřesnějším zásahem bude Bitcoin nebo nějaká jiná kryptoměna.

To neznamená, že všechna ostatní nekrypto riziková aktiva také výrazně nezvýší svou hodnotu. Pokud se však hlásíte k mé teorii o matematické jistotě kontroly výnosové křivky v Japonsku, Evropě a USA (viz zde a zde), pak musíte věřit, že celková fiat bilance hlavních centrálních bank se rychle zvýší o desítky bilionů dolarů. Jak bylo uvedeno výše, kameny a nemovitosti nebyly schopny překonat přírůstek více než 8 bilionů USD aktiv do rozvahy Fedu od roku 2008. Když to nedokázaly v minulé dekádě, proč si myslíte, že by to dokázaly v této?

Pět kachních cifer

Budu mířit na to, co vykoval archanděl Vitalik. Svůj úder provedu raketou zušlechtěnou Etherem.

Bude síť Ethereum aktualizována na Proof-of-Stake (PoS) podle plánu, nebo ne? To je jediná otázka, kterou si musíte položit. Než uvedu TL;DR důvody, proč je merge Etherea pro jeho cenu extrémně býčí a dosud nebylo na do ceny započítáno, vysvětlím, proč jsem si dnes více než kdy dříve jistý, že ke sloučení skutečně dojde.

Čtenáři, kteří sledují mou kariéru esejisty, si vzpomenou, že jsem se na předprodej Etherea vysral. Řekl jsem, že je bezcenný. Mýlil jsem se. Prosím, odpusť mi, ó Pane!

V roce 2018 jsem napsal esej s názvem „Ether, dvojciferný shitcoin„, v níž jsem předpovídal, že cena Etheru klesne pod 100 dolarů. A měl jsem pravdu! Na krátkou chvíli…

V roce 2020 jsem začal věřit, když jsem někde viděl zveřejněný graf znázorňující, jak je tržní kapitalizace Etheru nižší než celková tržní kapitalizace všech dApps, které podporuje. To byl můj signál, abych se pustil do dlouhých a silných obchodů, a nebyl jsem zklamán. Pevně věřím, že DeFi nabízí důvěryhodnou alternativu k současnému finančnímu systému – a prozatím je Ethereum připraveno pohánět světový finanční počítač.

Od roku 2015 Vitalik hovoří o potřebě časem přejít na konsensuální mechanismus PoS. Mnozí v komunitě se domnívali, že se jedná o situaci typu „Čekání na Godota“. Přijde to … přijde to … brzy, jen počkejte … opravdu, myslím to vážně!

Nemám technické schopnosti, abych mohl posoudit, zda to vývojáři jádra Etherea zvládnou, nebo ne, a rozhodně nemohu nabídnout názor na to, zda jsou jejich odhady spuštění důvěryhodné. Ale zatímco já a většina z vás, kteří toto čtete, nemůžeme tyto závěry učinit, existuje jedna skupina zainteresovaných stran sítě Ethereum, která může pravděpodobnost úspěchu absolutně znehodnotit. Tou je současná garnitura těžařů Etherea.

Těžaři, kteří utratili miliardy dolarů za grafické karty GPU a související CAPEX, mohou získávat příjmy pouze v rámci systému Proof-of-Work (PoW). Společnost Kraken napsala vynikající příspěvek na blogu, ve kterém vysvětluje rozdíl mezi systémy PoW a PoS. Až/jestli dojde ke sloučení a Ethereum přejde z PoW na PoS, příjmy těžařů Etherea klesnou na nulu a jejich vybavení a zařízení se stanou prakticky bezcennými, pokud nenajdou jiný řetězec s hodnotou k těžbě, který by poskytoval stejné mezní příjmy jako těžba na Ethereu před sloučením. Silně pochybuji, že je to možné, vzhledem k tomu, že Ether je druhou největší kryptoměnou podle tržní kapitalizace a neexistuje jiný PoW blockchain s tržní kapitalizací v řádu stovek miliard dolarů, který by bylo možné těžit pomocí GPU. Takže když se těžaři začnou ozývat o negativních dopadech sloučení, lze předpokládat, že sloučení je skutečně možné.

„forknul jsem ethereum jednou, forknu to znovu!“

– Chandler Guo

Chandler je spojen s čínskou komunitou těžící Ethereum. Je to docela působivá osobnost a znám ho už mnoho let. Nepochybuji o jeho odhodlání to udělat.

Poté, co jsem si přečetl tento tweet, jsem pingnul několika svým dalším kontaktům v čínské těžařské komunitě. Zeptal jsem se jich, zda je tento potenciální airdrop nebo hard fork pro vytvoření řetězce Ethereum založeného na PoW reálný. Jeden člověk řekl, že rozhodně, a přidal mě do skupiny WeChat, kde seriózní jedinci diskutují o nejlepším způsobu, jak této reality dosáhnout. Další kamarád řekl, že to rozhodně padne, a Chandler ho už oslovil s žádostí o podporu.

Opět platí, že po sloučení se stroje těžařů stanou přes noc bezcennými, pokud nebudou moci těžit na jiném chainu, který má hodnotu. Mám vážné pochybnosti o tom, zda má ETH PoW řetězec dlouhodobou životaschopnost, ale prozatím předpokládejme, že bude existovat s výrazně nenulovou tržní kapitalizací po dobu několika měsíců. Důležitější je, že by se na tuto cestu nevydali a neutráceli cenný politický kapitál v rámci komunity, kdyby nevěřili, že ke sloučení dojde podle plánu (zhruba).

Pokud tedy ke sloučení s největší pravděpodobností dojde někdy ve třetím čtvrtletí tohoto roku, nebo nejpozději ve čtvrtém čtvrtletí, pak je otázkou, zda trh již sloučení ocenil.

Skupina Amber Group zveřejnila vynikající článek, ve kterém se věnuje všem záležitostem spojování. Zde jsou nejdůležitější závěry:

 1. Trh očekává, že ke sloučení dojde kolem 19. září 2022.
 2. Emise ETH na blok se po sloučení sníží o 90 %, což z ETH učiní deflační měnu.
 3. ETH stakované na beacon chainu zůstanou zablokované po dobu dalších 6 až 12 měsíců.

Amber tvrdí, že sloučení se podobá „trojímu halvingu“:

„Na straně nabídky Ethereum v současnosti motivuje jak těžaře (v rámci PoW), tak validátory (v rámci PoS). Těžařům je vyplácena odměna za produkci nových bloků ve výši 2ETH za blok a odměny jsou rozdělovány také validátorům na Beacon chainu. Po sloučení se odměny těžařům přestanou vyplácet, čímž se sníží míra emise ETH o ~90 %. Proto se Merge také hovorově označuje jako „trojitý halving“ – což je narážka na halvingové cykly Bitcoinu.

Očekává se také, že poptávka po etherech se po Merge zvýší kvůli řadě faktorů. Zaprvé se okamžitě zvýší odměny za sázky pro validátory. Validátoři budou dostávat tipy na transakce, které v současnosti získávají horníci PoW, což může zvýšit RPSN o ~2-4 %. Kromě toho také začnou získávat MEV (maximální extrahovatelnou hodnotu) díky své schopnosti přerovnávat transakce. Výzkumníci z Flashbots, výzkumné a vývojové organizace, která se zabývá studiem emergentního chování MEV, naznačují, že výnosy validátorů by se díky MEV mohly zvýšit o dalších 60 % (za předpokladu 8M staked ETH). Pokud by tedy ke sloučení došlo dnes, validátoři by mohli očekávat, že díky všem výše uvedeným faktorům vydělají celkem ~8-12 % RPSN.

Většina těchto informací, ne-li všechny, se již mnoho měsíců nezměnila. Co se změnilo, byl úvěrový kolaps cen kryptoměn. Děkuji vám, Luna / TerraUSD a Tři šípy. Tato dislokace trhu vytvořila mnoho nucených prodejců a mnoho hedgeových fondů, které šly VELMI do DeFi, dostalo popáleniny třetího stupně. Všechno, co souviselo s DeFi, bylo vyblito.

Tento informativní graf z glassnode ukazuje čistý nerealizovaný zisk / ztrátu (NUPL) Etherea. Pomocí časových značek vytváření nových UTxO můžeme určit, které adresy jsou v nerealizovaném zisku nebo ztrátě. Zde je vysvětlení tohoto konceptu v aplikaci glassnode (stačí nahradit Bitcoin za Ethereum):

„Kdyby se dnes prodaly všechny bitcoiny, kolik by investoři získali nebo ztratili?

Nebo jinak řečeno: Jak velká část nabídky bitcoinů v oběhu je v daném okamžiku v zisku nebo ztrátě – a v jakém rozsahu?“

Z toho vyplývá, že velká část obchodníků si během nedávného poklesu takzvaně šáhli na úroveň „REKT“. Margin cally donutily jinak obrovské býky DeFi krčit se v koutě a doufat, že zachrání nějakou zbývající hodnotu ze svých přepákovaných portfolií. Většina těch, kteří drželi, sedí na nerealizovaných ztrátách, protože velká část lidí zodpovědných za příliv nového kapitálu v tomto cyklu – z velké části „institucionálního“ – zaplatila vysoké ceny a nyní jsou „pod vodou“. Ale je to přece „dlouhodobá“ investice, ne? 😉.

TL;DR: Vzhledem ke všem nuceným prodejům, ke kterým došlo během poklesu trhu, a špatné finanční pozici, ve které se většina kryptoinvestorů ocitla, se nezdá, že by merge byl do ceny již započítán, a máme úžasnou příležitost navýšit pozice na Etheru na velmi atraktivních úrovních.

Takže nyní, když se prach usadil, zbývající věrní mezi námi – buď jako hodlery Etheru, nebo s hnusným fiatem na utrácení – musí určit, jak významný bude podle nás dopad sloučení na cenu na základě očekávaných tržních podmínek a/nebo dalších přispívajících faktorů.

Dovolte mi, abych se s vámi podělil o jednoduchý příklad, který ilustruje, proč se domnívám, že merge bude mít neuvěřitelně silný dopad na cenu ETH.

Mnozí z vás obchodují s akciemi a na základní úrovni chápou, že akcie je nárok na budoucí zisky společnosti. Společnost vám však nevyplácí dividendu v dalších akciích – vyplácí vám ji ve fiat měně. A dále, abyste mohli využívat služeb dané společnosti, neplatíte vlastní akcií společnosti, ale fiat měnou.

V případě etherea jsou „dividendy“ – neboli výdělky, které jako staker obdržíte – vypláceny v etherech, A abyste mohli danou službu využívat, musíte platit v etherech. Stakeři také musí svůj Ether vsadit, aby mohli získávat „dividendy“, což od nich vyžaduje, aby své prostředky uzamkli a fakticky je odstranili z trhu. A čím více Etherů stakeři vsadí, tím více „dividend“ získají. Je tedy pravděpodobné, že lze předpokládat, že většina stakerů si „dividendy“ z Etheru, které vydělají, vezme a také uzamkne. Když to zkombinujeme s dopadem toho, že uživatelé budou muset platit poplatky za používání Etheru (který je stažen z oběhu), a se skutečností, že rychlost, jakou se Ether ročně vydává, se v rámci nového modelu PoS sníží o ~90 %, budeme se dívat na rychle se snižující nabídku Etheru. A čím více se síť používá, tím více vlastní měny se musí utratit za její používání – takže Etherů stažených z oběhu bude s rostoucí popularitou sítě (za předpokladu, že poskytuje užitečnou službu) jen přibývat. Samozřejmě je důležité poznamenat, že poplatky za transakci placené uživateli by měly v rámci nového modelu PoS klesnout, ale i tak, když vezmeme všechny tyto faktory dohromady, měly by stále exponenciálně zvyšovat cenu Etheru.

Dobrým ukazatelem využití je celková uzamčená hodnota (TVL) v aplikacích DeFi (tj. objem prostředků, které uživatelé zaparkovali nebo „vsadili“ na platformách DeFi a za které dostávají výnosy). Věřím, že DeFi nabídne důvěryhodný alternativní systém k finančnímu kartelu důvěry, kterému v současnosti platíme biliony dolarů ročně na ekonomické rentě. Právě to zobrazuje výše uvedený graf. Jak vidíte, TVL po roce 2020 letělo výše. Aplikace, které tento uzamčený kolaterál využívají, platí síti poplatky ETH. Čím více DeFi roste, tím více se ETH stává deflační. To se v extrému stává problémem, ale k takové situaci se zatím ani zdaleka neblížíme. Diskusi na toto téma si můžete přečíst v článku „Ano … četl jsem Whitepaper„.

Než se posuneme dál, projděme si mou hypotézu ještě jednou:

 1. Jsem přesvědčen, že ke sloučení dojde do konce roku kvůli zvýšenému hluku ze strany těžařů Etherea, kteří ve světě PoS pravděpodobně přijdou o značnou část – ne-li o všechny – svých příjmů.
 2. Nedávný tržní výplach zlomil duši „Zhu-prcyklus“ býkům, kteří v tomto cyklu hodně sázeli na Ethereum a DeFi, a proměnila je v hordu nevybíravých prodejců.
  a) Fenomén „buy the rumour, sell the news“ po fúzi nenastane. Každý, kdo by mohl prodávat, již pravděpodobně prodal kvůli intenzivnímu pohybu ceny směrem dolů v uplynulém měsíci.
 3. Merge znamená, že se ether stává deflační měnou, a podle prognóz bude jeho používání nadále růst s tím, jak bude DeFi získávat na popularitě – což zvýší míru deflace.
 4. Ačkoli existují i další konkurenti sítě chytrých kontraktů Layer-1, mnoho z nich již obsahuje nějakou verzi konsensuálního algoritmu PoS. Ether je jedinou významnou kryptoměnou, která v současnosti přechází z PoW na PoS.

Poslední bod je nesmírně důležitý. Tato změna je jednorázová. Nikdy už nebude existovat takové nastavení investování, jaké vidíme dnes. Proto bude můj výstřel, poháněný éterem, znít pravdivě.

Kalkulace očekávané hodnoty

Toto je nejdůležitější část této eseje, protože i když jsou mé argumenty správné a vy jste o nich přesvědčeni, existuje velká, nenulová šance, že se mýlím. S ohledem na to si v rychlosti projděme cenové předpovědi pro všechny možné kombinace výsledků makro a sloučení.

Pokud není uvedeno jinak, ceny, které v této části uvádím, pocházejí z agentury Bloomberg. Mezi vašimi oblíbenými spotovými burzami a křížovými kurzy na Bloombergu bude určitý rozpor, ale dělám to proto, abych byl konzistentní.

Scénář 1: Fed Pivot + úspěšný merge Etherea (tj. to, o čem spekuluji, že se stane, a nejlepší scénář pro ETH)

V listopadu 2021 Fed tiskl peníze, shitcoiny prudce rostly a pozornost se začala přesouvat k býčímu vyprávění o nadcházejícím mergi Etherea v roce 2022. Proto jako cílovou cenu pro tento scénář použiji 5 000 USD, psychologickou bariéru, pod kterou Ether v té době těsně nedosáhl. Domnívám se, že se jedná o konzervativní odhad, protože strukturální změny dynamiky poptávky/nabídky nebudou nikdy plně oceněny apriori – stejně jako to, že halving Bitcoinu neustále přináší pozitivní výnosy, i když s dostatečným předstihem víme, kdy k nim dojde.

Scénář 2: Žádný Fed Pivot + úspěšný merge Etherea

Z nejhlubších, nejtemnějších hlubin nucené likvidace mnoha předních institucí poskytujících krypto půjčky a hedgeových fondů, kterou iniciovaly Three Arrows, se ether dostal z minima kolem 1 081 USD na 1 380 USD, což představuje téměř 30% návratnost během několika týdnů. Od zasedání Fedu 27. července do páteční uzávěrky 29. července si Ether připsal +25 % v absolutním vyjádření a +9 % vůči Bitcoinu.

Pokud Fed tiskárnu peněz znovu nezapne, pak je základním scénářem návrat na úrovně z doby před tím, než trh začal uvažovat o otočení Fedu. Abychom byli konzervativní, předpokládejme, že se cena ETH vrátí na tržní minimum ze 17. června (1 081 USD), ale zároveň si zachová veškerý cenový pohyb, který zaznamenala od minima ze 17. června do 26. července (den předtím, než byl na stole pivot Fedu) a který můžeme připsat výhradně očekávání úspěšného sloučení. Abychom izolovali pohyb ceny ETH v tomto časovém rámci, který byl způsoben výhradně očekáváním fúze, předpokládejme, že jakýkoli nedávný růst ceny ETH oproti BTC byl způsoben výhradně očekáváním dopadu merge. To mi umožní izolovat vliv spekulací ohledně načasování a výsledku sloučení od vlivu likvidity USD na širší trh.

Hodnota ETH se od 17. června do 26. července zvýšila o 25,46 % oproti BTC – takže pokud se pivot Fedu smete ze stolu, můžeme předpokládat, že cena klesne na 1 081 USD (minimum ze 17. června) * 1,2546, což vychází na 1 356 USD.

Nyní musíme připočítat očekávaný dopad úspěšného sloučení na cenu. Jak jsem již zmínil dříve, očekává se, že sloučení bude hnacím motorem „trojnásobného halvingu“ vzhledem ke strukturálnímu dopadu, který bude mít na síť Etherea. Abychom mohli předpovědět, jak by to mohlo ovlivnit cenu Etheru, můžeme se podívat na to, jak si Bitcoin vedl mezi termíny půlení. Níže uvedená tabulka ukazuje zhodnocení ceny, ke kterému došlo mezi jednotlivými daty halvingu Bitcoinu:

[tablesome table_id=“18696″ show_serial_number_column=“0″ search=“0″ hide_table_header=“0″ sorting=“0″ filters=“0″ page_limit=“10″]

Bitcoin jsou decentralizované peníze. Ethereum je decentralizovaný výpočetní výkon. Jestliže Bitcoin po svém zlevnění vždy stoupal, lze předpokládat, že Ether bude stoupat také. Pokud tedy vezmeme nejméně výrazný nárůst ceny po halvingu ve výši 163 % a aplikujeme jej na 1 356 USD, dojdeme k očekávané hodnotě 3 562 USD.

Upozornění: 163% cenový výkon po sloučení je extrémně konzervativní, protože celková nabídka Bitcoinu se po každém půlení nadále zvyšovala, zatímco nabídka Etherea po sloučení by se vzhledem k současným trendům používání měla každý blok smršťovat.

Scénář 3: Žádný Fed Pivot + neúspěšný merge Etherea

Žádné peníze zdarma a žádná pomoc archanděla Vitalika nás vrací do temného středověku. To by bylo nedávné minimum 1 081 dolarů – což je moje cenová předpověď pro tento scénář.

Scénář 4: Fed Pivot + neúspěšný merge Etherea

Pokud sloučení selže nebo bude odloženo, síť Ethereum bude fungovat stejně jako dnes. Mnozí mohou být silně zklamáni, ale hodnota etherea neklesne na nulu. Solana, devátý největší shitcoin – s tržní kapitalizací 13,5 miliardy dolarů – přestal v posledních 12 měsících několikrát na mnoho hodin fungovat a jeho hodnota je stále mnohem vyšší než nula. Ethereum bude v pohodě, pokud ke sloučení nedojde podle plánu.

Abychom mohli vypočítat, jaký dopad bude mít tento scénář na cenu ETH, použijeme výkonnost ceny BTC/USD od 17. června do 26. července jako betu likvidity, abychom určili, jaká by byla cena ETH předtím, než byl na stole potenciální pivot Fedu, a bez vzrušení souvisejícího s fúzí, které by cenu vyhnalo nahoru – a zároveň zahrneme jakýkoli cenový pohyb, který byl podle nás způsoben výhradně nedávnými podmínkami likvidity USD:

[tablesome table_id=“18698″ show_serial_number_column=“0″ search=“0″ hide_table_header=“0″ sorting=“0″ filters=“0″ page_limit=“10″]

Od 17. června do 26. července vzrostla hodnota BTC vůči USD o 1,72 %. Můžeme tedy odhadnout, že cena ETH by v tomto časovém rámci vzrostla o 1,72 % i bez vzrušení souvisejícího se sloučením – protože opět předpokládáme, že sloučení je jediným faktorem, který způsobuje lepší výkonnost ETH oproti BTC. Neúspěšné nebo odložené sloučení by nás tedy vrátilo zpět na 1 081 USD (minimum ETH ze 17. července) * Liquidity Beta (1,0172), neboli 1 099 USD. V tomto scénáři však také zažijeme euforii z dalších vytištěných peněz. DeFi bude i nadále získávat půdu pod nohama na TradFi. A pokud je minulost nějakým indikátorem, Ether bude nasávat špinavý fiat na svou oběžnou dráhu, protože Fed opět rozšíří peněžní zásobu. Ethereum vzrostlo téměř 10x z minim z března 2020, kdy Fed během jednoho roku rozšířil globální likviditu USD o 25 %. Abych byl konzervativní, předpovídám, že Ether se zvedne pouze na současnou úroveň 1 600 USD.

Matice očekávaných hodnot

Čtyřem výsledkům jsem přiřadil rovnoměrnou pravděpodobnost. (S tímto základním modelem si samozřejmě můžete pohrát podle vlastního názoru, ale toto je jednoduchý výchozí bod). Poté jsem pro každý scénář vypočítal výnos ze současných úrovní na očekávanou cenu, tyto očekávané výnosy jsem zvážil jejich pravděpodobností a zprůměroval je všechny dohromady – čímž jsme se dostali k očekávané hodnotě:

[tablesome table_id=“18699″ show_serial_number_column=“0″ search=“0″ hide_table_header=“1″ filters=“0″ page_limit=“10″]

S očekávanou budoucí hodnotou, která je o 76 % vyšší než dnes, je naše forwardová cena ETH/USD k 31. březnu 1600 USD (aktuální spotová cena) * 1,7595, tedy 2815 USD.

Věřím, že jsem s výsledkem scénáře 3 extrémně opatrný, takže se jedná o velmi konzervativní odhad. A vzhledem k tomu, že očekávaný výnos je výrazně vyšší než 0 %, mohu směle nasadit fiat do etheru.

Exekuce

Zhodnoťme naše možnosti, jak se této příležitosti zúčastnit.

Spot / „Fyzický“ Ether

Jedná se o nejjednodušší možnost. Pokud se ETH aktuálně obchoduje o 76 % levněji oproti mému modelu, pak jsem ochoten prodat fiat a koupit Ether ještě dnes. Získám další bonus, protože z případného forku PoW Etheru, který se objeví, získám stejné množství tokenů. Tyto mince ETH_PoW lze prodat, jakmile centralizovaná spotová burza uvede jakýkoli pár ETH_PoW.

ETH/USD Futures

Dnes (4. srpna) se futures kontrakt Deribit 31 March 2023 ETH/USD obchodoval za 1 587 USD. Moje modelová cena futures je 2 815 USD, a proto se zdá, že trh s futures je o 44 % PODHODNOCEN. Pokud bych tedy chtěl svůj obchod vyjádřit pomocí pákových futures kontraktů, měl bych tyto kontrakty koupit.

Call opce ETH/USD

Vzhledem k tomu, že náš model říká, že reálná hodnota futures kontraktu z 31. března je 2 815 USD, je to můj forward v penězích pro účely ocenění opce. Měl bych tedy koupit kupní opci s realizační cenou 2 800 USD.

Dne 4. srpna byla nabídková cena kupní opce Deribit 31. března s realizační cenou 2 800 USD na ETH/USD 0,141 ETH. Každý kontrakt má hodnotu 1 ETH. Pomocí jejich modelu oceňování opcí jsou důležité řády následující:

Delta: 0,37
Implikovaná volatilita: 98,3 %

Pokud nevíte, co tyto hodnoty znamenají, neměli byste s opcemi obchodovat.

Chci trochu více riskovat na načasování merge a na potenciální růst, takže jsem nakoupil opční kontrakty na prosinec 2022 s realizační cenou 3 000 USD. Kratší doba expirace znamená, že zaplatím menší časovou hodnotu, což je vzhledem k vysoké úrovni implikované volatility drahé. Můj strike price je dále od peněz, což opci zlevňuje, ale na druhou stranu zaplatím více za volatilitu kvůli „úsměvu“ termínové struktury.

Jak budu mapovat svou obchodní strategii při vstupu do fúze, s největší pravděpodobností nakoupím více spotového ETH a zapojím se do dalších finančních obchodů, abych maximalizoval svou příležitost využít chybných tržních cen. Bude jich mnoho, stejně jako jich bylo během forku Bitcoinu v roce 2017.

Konec

„Haters gonna hate
But my portfolio ‘bout to appreciate

1k, 2k, 3k, 4k
5k, 6k, 7k, 8k,
Ten Thousand American Dollars, I say!

MAX BIDDING Ether
MAX SELLING Fiat
Inshallah you apostate“

Arthur Hayes

5 1 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x