Australský počítačový vědec Craig Wright tvrdí, že je Satoshi Nakamoto, vynálezce Bitcoinu. Nedávno byl obviněn, že v roce 2017 z velké části plagioval svou doktorskou práci z Charles Sturt University (CSU).

Anonymní blogger jménem PaintedFrog zveřejnil analýzu, v níž rozebírá a porovnává každý bod Wrightovy práce s údajně plagiovaným obsahem. Analýza diplomové práce s názvem „Kvantifikace rizik informačních systémů: pohled na kvantitativní reakce na problémy informační bezpečnosti“ byla provedena v květnu 2020.

Plagiát obsahoval publikované články, knihy, webové stránky a prezentace. „Wright dokonce ani nezměnil pořadí vět,“ vysvětlil PaintedFrog.

Zdroj: PaintedFrog

„Podstatné a záměrné plagiáty se vyskytují nejméně na třiceti stránkách Wrightovy práce, včetně téměř celé 6. kapitoly. Wright plagioval velké části obsahu a přeformuloval je tak, aby se vyhnul automatickým detekčním nástrojům. Ve většině případů jednoduše nahradil každých několik slov synonymy.“

– PaintedFrog

Bloger vysvětlil, že mnoho částí bylo ukradeno „doslova nebo téměř doslova“. Chyběly citace a zásluhy a ze zdrojového materiálu byly bez opravy opsány chyby, přestože Wright na úvodních stránkách práce podepsal a připojil Osvědčení o autorství.

„Stejně jako v předchozích případech plagiátorství Wright při kopírování materiálu často uváděl chyby, zejména pokud obsahoval matematiku. (…) Někdy Wright dokonce zapomínal definovat pojmy, které ukradl ze zdrojového materiálu, nebo zavedl rovnici, aniž by do ní zahrnul mezikroky potřebné k tomu, aby dávala smysl.“

– PaintedFrog

Craig Wright obviněn z plagiátorství

Není to poprvé, co PaintedFrog obvinil Wrighta z plagiátorství. V roce 2008 bloger obvinil Wrighta z plagiátorství disertační práce LLM z mezinárodního obchodního práva na Northumbrijské univerzitě s názvem „Dopad internetové zprostředkované odpovědnosti“, přičemž v některých případech ani neuvedl původního autora.

Wrightovy další soudní případy

Wright podal žalobu na dalšího bitcoinového blogera a podcastera Petera McCormacka za pomluvu, protože tvrdil, že není Satoshi. Soud v Londýně Wrightovu svědeckou výpověď zamítl s odůvodněním, že je „téměř ve všech podstatných ohledech jednoduše nepravdivá“.

V polovině března bylo Wrightovi nařízeno zaplatit odškodné ve výši 43 milionů dolarů, protože ho federální soud usvědčil z nezákonného zabavení duševního vlastnictví patřícího společnému podniku, který spoluzakládal.

V červnu 2021 spoluzakladatel společnosti Ethereum Vitalik Buterin obvinil Wrighta, že se vydává za Satoshiho Nakamota, pseudonymního tvůrce Bitcoinu, přirovnal ho k bývalému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi a vyzval jeho právníky, aby ho zažalovali.

Autoři: Thiago Barboza & Nicole Buckler
Odkaz na původní článek: beINcrypto
Původně zveřejněno: 05.08.2022

5 1 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejvíce hlasovalo
Nejnovější Nejstarší
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře

1
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x