Deník New York Times uvádí, že společnost Kraken je vyšetřována Úřadem pro kontrolu zahraničních aktiv Ministerstva financí Spojených států amerických kvůli porušování sankcí. 
 
Burza Kraken se dostala do hledáčku Úřadu pro kontrolu zahraničních aktiv (OFAC) Ministerstva financí USA kvůli údajnému porušování sankcí. Ministerstvo financí vyšetřuje, zda společnost Kraken umožnila uživatelům v zemích postižených sankcemi nakupovat a prodávat kryptoměny, uvádí 26. července zdroje New York Times. Společnost Kraken ani ministerstvo financí vyšetřování nepotvrdily.
 
Vyšetřování začalo již v roce 2019 cutejeme New York Times: „pět osob spojených se společností, nebo obeznámených s vyšetřováním“. Tyto osoby uvedly, že americká vláda může burze, která se již střetla s jinými regulačními orgány v zemi, uložit pokutu. Americká Komise pro obchodování s komoditními futures (CFTC) vznesla proti burze obvinění v roce 2021 a uložila jí pokutu ve výši 1,25 milionu dolarů.
 
Ministerstvo financí prověřuje, zda burza neumožňovala obchodování s aktivy na účtech v Íránu, Sýrii a na Kubě. Jeden z bývalých zaměstnanců údajně uvedl, že společnost Kraken získávala příjmy od uživatelů z těchto zemí.
 
Zpráva uvádí, že v Íránu bylo více než 1 500 uživatelů, v Sýrii 149 uživatelů a na Kubě 83 uživatelů. Vyšetřování podtrhuje rostoucí snahy úřadů o zavedení kontroly nad trhem s kryptoměnami.
 

Kryptoměny pod drobnohledem kvůli jejich používání v zemích postiženými sankcemi

Zákonodárci se stále více zajímají o roli kryptoměn při vyhýbání se sankcím. Několik úřadů upozornilo, že kryptoměny brání účinkům sankcí, což vede ke zpřísnění kontrol.
 
Tyto úřady varovaly kryptoburzy, aby neumožňovaly fungování svých služeb v zemích zasažených sankcemi, včetně Ruska. Některé z nich se podřídily, jako například Binance, která zrušila několik účtů napojených na vysoce postavené ruské úředníky. Jiné byly o něco odolnější, například Kraken v březnu 2022 uvedl, že nezakáže uživatele, kteří nejsou předmětem sankcí.
 
Severokorejské hackerské útoky na kryptoměnové subjekty upoutaly také pozornost vládních úřadů, včetně amerického ministerstva financí. Toto ministerstvo v dubnu 2022 sankcionovalo 3 adresy ETH údajně spojené se Severní Koreou.
 

EU rovněž zrychluje hru na regulaci

Spojené státy nejsou jediným velkým regionem, který se snaží omezit trh s kryptoměnami. Také Evropská unie (EU) podnikla několik kroků, aby zabránila nezákonné činnosti a zajistila ochranu investorů.
 
Členské státy EU dokončily v červenci 2022 rozsáhlá regulační opatření pro kryptografický průmysl. V důsledku toho se mnoho krypto burz začalo připravovat na provoz v rámci jednotlivých regionů.
 
0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejvíce hlasovalo
Nejnovější Nejstarší
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře

1
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x