Od vydání CryptoKitties uběhlo už skoro pět let. I bez použití dnes známého výrazu šlo vlastně o NFTéčko. Popularita této kategorie cenného papíru roste. Dokonce se očekává, že v příštích dvou letech se v odvětví bude točit více než 800 miliard dolarů.

 

Mezi nejznámější případy použití NFT patří picture-of-proof projekty, jako je Bored Ape Yacht Club, a play-to-earn projekty. NFT přitahují pozornost také ze strany sportovního průmyslu, kdy profesionální sportovní ligy zřizují vlastní platformy pro fanoušky. Ti se pak mohou zapojit do spolupráce se svými oblíbenými týmy nebo hráči.

NFT jsou jedinečné a nezaměnitelné kusy kódu uložené v blockchainu. Tyto alfanumerické řetězce mohou být spojeny s aktivy, jako jsou umělecká díla nebo digitální a fyzické zboží. NFT jsou vytvářeny procesem známým jako ražba („minting“). Jejich tvůrci mohou nastavit limit počtu NFT, které chtějí razit, čímž vytvářejí nedostatek.

Nedostatek je jev, který se vždy vztahoval na fyzická aktiva, protože jsou fyzicky vytvořena z omezených zdrojů. U digitálního zboží však nedostatek nikdy neexistoval, protože je lze snadno replikovat. S NFTéčky přišla změna – vznikl trh se sběratelskými předměty v digitálním světě.

Jak NFT vthahují fanoušky do hry?

Sportovní fanoušci cítí ke svým oblíbeným hráčům nebo týmům tak silný vztah, že s nimi komunikují všemi možnými způsoby. Angažovanost sahá od sledování zápasů, nákupu zboží nebo účasti na podpisových akcích. Fanoušci se chtějí přiblížit k hráčům, což představuje pro sportovní týmy a ligy příležitost k získání dalších příjmů.

Zejména sportovní ligy si všimly hodnoty zapojení fanoušků a přistoupily k vytvoření platforem, kde si fanoušci mohou kupovat, vlastnit a vyměňovat digitální suvenýry. Jedním ze známých příkladů je NFT-obchod NBA Top Shots, kde mohou fanoušci nakupovat, prodávat a vyměňovat basketbalové videoklipy. Klipy jsou známé jako NBA Top Shot moments a každý z nich zobrazuje jiný vrcholný moment z basketbalového zápasu. Obchod byl spuštěn v roce 2020 jako společný podnik NBA a společnosti Dapper Labs, tvůrců CryptoKitties. Jen v prvním roce provozu obchod vydělal přes 230 milionů dolarů.

Některé videoklipy se prodávají v balíčcích, podobně jako fyzické sběratelské karty, například Pokémon a Yu-Gi-Oh. Nechybí ani prvek gamifikace s různými úrovněmi vzácnosti, od „obyčejných“ po „legendární“, což je standardní systém RPG her. Vzácnější klip prodáte za vyšší cenu, což zvyšuje jejich vnímanou sběratelskou hodnotu.

NBA není jediná sportovní liga ve Spojených státech, která si buduje vlastní platformu tohoto typu. NFL a NHL pracují na vlastních platformách NFT, zatímco Major League Baseball již své tržiště NFT zveřejnila.

Gamifikace jako budoucnost marketingu

Koncept NFT platforem je populární i mimo svět sportovních lig. Připravovaná platforma Fanzee získala 2 miliony dolarů na vybudování obchodu a ekosystému, kde budou sportovní fanoušci plnit výzvy, jako jsou kvízy a hry, čímž zvýší svou „fanouškovskou úroveň“.  Součástí bude i obchod se sběratelskými předměty právě ve formě NFT.

Podobně jako v NBA Top Shots i zde hraje velkou roli prvek gamifikace. Sportovní kluby mohou vytvářet interaktivní výzvy, jako jsou kvízy založené na předchozích zápasech a testovat tak, jak pozorně fanoušci sledovali hru. Kromě toho mohou fanoušci získávat zkušenostní body a NFT na základě své interakce se zápasem. Zkušenostní body zvyšují jejich „fanouškovskou úroveň“, která se zobrazuje na žebříčku, přičemž fanoušci získávají ceny na základě svého postavení.

„Gamifikace je skvělý způsob, jak zvýšit angažovanost. Zábavný a vzrušující zážitek z platformy dokáže lidi zaujmout. Musí v ní však být příběh, i když je odlehčený jako je tomu u GoblinTown.“  Řekl Max Luck, vedoucí růstu ekosystému ve společnosti Flare Network, která se zaměřuje na interoperabilitu.

„NFT jsou poměrně unikátní v tom, jak pomáhají udržovat komunity aktivní a angažovanou – jsou „lepivé“, zejména s ohledem na sekundární tržiště vznikající v různých ekosystémech a možnosti využití NFT v různých herních metaverzích. Také je to velká příležitost pro memy,“ dodal.

Jak tyto platformy mění svět sportu?

NFTéčka jsou skvělý způsob, jak přilákat mladší a technicky zdatnější uživatele. Přidávají moderní způsoby interakce fanoušků s jejich oblíbenými týmy a hráči a zároveň vytvářejí další zdroje příjmů pro sportovní ligy.

„NFT jsou marketingové nástroje, které mají sílu přivést ke hře nové zájemce. Platí to zejména pro mladé fanoušky, kteří si nosí své sběratelské předměty v telefonech. Mohou svůj koníček sdílet s kamarády ve škole nebo na univerzitě,“ řekl Luck.

Při správné implementaci by digitální aktiva mohla mít zásadní vliv na to, jak blízko mají fanoušci ke svým oblíbeným týmům. Bude snazší držet krok s týmy a sportovci, na kterých fanouškům nejvíce záleží. Je pravděpodobné, že většina sportovních lig bude mít v příštích několika letech vlastní NFT platformy.

Důraz by však měl být kladen na zapojení fanoušků namísto snahy o rychlý výdělek pouhým prodejem tokenů. Zaměřením se na účast fanoušků lze zvýšit adopci, protože stávající uživatelé spíše seznámí s platformou své okolí. To také povede k lepším hodnotám udržení uživatelů, protože fanoušci budou platformy používat pro radost, a ne pro zisk. Medvědí trh nám dokázal, že spekulativní uživatelé vždy zmizí, když se trh přestane pohybovat směrem vzhůru.

Vstup sportu do Web3

Félix Le Breton, manažer digitálních příjmů ve francouzské e-sportové organizaci Team Vitality, uvedl: „NFT mohou být dobrým způsobem, jak přilákat mladé fanoušky, pokud se vyhnete spekulativnímu aspektu. Mladá generace samozřejmě zná princip digitálního vlastnictví a je pro ni snadné se do něj zapojit.“

Největšího úspěchu se dočkají platformy zaměřené především na vysokou angažovanost a udržení uživatelů. Ke vstupu sportu do Web3 přispěje také zlepšení vzdělávání uživatelů v oblasti NFT. V průměru 76 % vášnivých sportovních fanoušků na celém světě je ochotných dozvědět se více o NFT. Sportovní organizace tak mají vynikající příležitost představit svým zákazníkům aktiva založená na blockchainu.

NFT mohou změnit svět sportu tím, že přenesou offline aktivity do online světa. V minulosti fanoušci sbírali kartičky, podepsaná trička a fotbalové míče. Vyměňovali si vytištěné obrázky svých oblíbených hráčů. Svět se stále více digitalizuje, mladší fanoušci tak naleznou nové způsoby, jak prostřednictvím blockchainu prohlubovat své koníčky.

5 1 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x