Dnes se podíváme na základní rozdíly mezi CBDCs a kryptem. Také si povíme něco o jejich původu, typu úschovy a bezpečnostních rizicích, která jsou s nimi spojena.
Historie
Začněme s tím jak tyto dvě finanční technologie spatřily světlo světa. Věřte tomu nebo ne CBDCs a kryptoměny mají společné kořeny a to už od 90. let minulého století.
Největší rozdíl mezi předchůdci dnešních CBDCs a kryptoměn je ten, že původně byly navrženy pro optimalizaci plateb a to především v domácích podmínkách jednotlivých států.
Dva příklady prvních e-peněz
jsou finský elektronický platební systém nazývaný AVANT (90. léta 20. století) a český mikroplatební systém nazývaný Q spuštěný 6. prosince 2000.
Obě tyto digitální měny byly úzce spojeny s národní měnou a bankovní infrastrukturou.
Zatím co někteří věří, že finský AVANT byl první centralizovanou bankovní digitální měnou je obecně bráno, že první CBDC přišlo v říjnu roku 2020 a to v podobě bahamského SANDDOLLARU, ačkoliv téměř každá země aktivně pracuje na CBDC nějakého druhu.
Na rozdíl od CBDCs byly předchůdci kryptoměn vytvořeny z důvodu replikace nebo dokonce nahrazení stávajícího finančního systému. Ve většině případů byly a jsou mezinárodně dostupné komukoliv s připojením na internet.
Jak kryptoměny a CBDCs fungují
Distribuovaná databáze je typ technologie účetní knihy, která je centralizovaná, což znamená, že je řízená jednou osobou nebo institucí. U tohoto druhu účetní knihy tedy existuje jednotný bod selhání. Tedy, to není zcela korektní, ale ponechejme věci jednoduché.
Technologie distribuované účetní knihy jsou technologie, které umožňují bezpečně ukládat a aktualizovat záznamy o finančních transakcích na různých zařízeních, obvykle počítačích. Technologie distribuované účetní knihy zahrnují blokové distribuované databáze a další technologie, jako jsou směrové acyklické grafy a další architektury, kterým asi nikdy nebudu rozumět.
Nyní, je důležité rozumět těmto termínům, protože mnoho zemí tvrdí, že jejich CBDCs budou využívat technologie blockchain. Ve skutečnosti budou však používat distribuované databáze, protože CBDCs budou řízené centrálními bankami.
Dnešní finanční systém
Centrální banky mají za úkol držet inflaci v řetězech, zároveň ale také podpořit ekonomický růst tím, že vytváří příznivé ekonomické prostředí pro půjčky a utrácení. Děje se tak pomocí úrokových sazeb, pokud jsou úrokové sazby nízko, lidé a instituce jsou motivováni k půjčkám a utrácení, což stimuluje ekonomiku. Tím se do oběhu dostává větší množství peněz na dluh a roste i inflace.
Při vysokých úrokových sazbách je „drahé“ si peníze půjčovat. Lidé více šetří. Což zpomaluje ekonomický růst. Inflace je tímto způsobem snižována, protože počet peněz v oběhu klesá.
V historii můžeme vidět mnoho krizí s vysokou inflací a nedostatkem rezerv v bankách, které byly ve většině případů způsobeny spekulací s půjčenými penězi. Tyto půjčené peníze byly vytvořeny aniž by byly něčím kryty. Poté byly ve velkém množství použity na spekulační investice do půdy, kolejnic, nových technologii atd.
Jeden by řekl, že i když aktiva do kterých je investováno mají reálnou hodnotu, podobají se vzniklé bubliny „rug-pullu“.
Tisknutí nových peněz je tedy jednoduché. Problém se objeví, až když je potřeba přebytečné peníze z oběhu stáhnout.
CBDCs nabízí jisté řešení protože tento druh digitálních peněz je druh peněz, které jsou programovatelné. Pro centrální banky bude tedy jednoduché obojí, nové peníze do oběhu dostat a také je podle potřeby zničit. To je pouze jedna z vlastností, které CBDCs mohou mít.
Dva druhy CBDC
1. „Wholesale“ CBDC
Tento druh bude spíše pro finanční instituce, jako jsou banky. Takové CBDC lze použít k vypořádání mezibankovních plateb a transakcí, podobně jako elektronické bankovní rezervy držené u centrální banky.
2.“Retail“ CBDC
Tyto budou používat obyčejní lidé jako vy a já.
To znamená, že zde máme dva finanční systémy. Jeden pro individua u moci a druhý pro ostatní.
Teď se ale zaměříme na druhý druh CBDC a to ten retailový.
Další „krásné“ vlastnosti CBDC
K popsaným vlastnostem, vytvoření a zničení těchto druhu programovatelných peněz přibydou i následující vlastnosti.
- Zamrazení CBDC v držení
- Limitace obnosu CBDC v držení
- Nastavení datumu vypršení platnosti
- Omezení platby vůči lokaci uživatele
- Nastavit časové limity, kdy tyto peníze můžete utratit
- Nastavit limity na obnos, který můžete utratit
- Rozhodnout, co může a nemůže být koupeno
- Automaticky danit jakoukoliv CBDC transakci
- Přizpůsobení CBDC parametrů pro specifické lidi a instituce
- Implementovat negativní úrokovou sazbu
Tyto vlastnosti byly veřejně projednávané institucemi jako jsou:
- Bank of Canada
- Bank of Japan
- Federal reserve system, United States
- Reserve Bank of Australia
- European Central Bank
- Reserve Bank of India
Totální kontrola nad finančním systémem?
S klidem a bez pocitu konspirování mohu říct, že finanční instituce a vlády tedy plánují převzít většinovou, ne-li celkovou kontrolu nad finančními systémy.
IMF
Mezinárodní měnový fond také jednotlivým zemím doporučil, aby skrz CBDC bojovaly s adopcí kryptoměn, aby tak udrželi kontrolu nad finančním systémem.
Pokud jste zastánci názoru, že Bitcoin a další kryptoměny slouží jako nástroj pro praní špinavých peněz a nekalých obchodů, bylo by vhodné hodit očko na klasické fiat měny.
Úloha Bitcoinu – konkurent stávajícího finančního systému
Oproti běžnému finančnímu systému má Bitcoin omezené zásoby. Maximální počet Bitcoinu, kterého kdy bude vytěženo je 21 milionů. Jeho těžba je co 4 roky náročnější. V kódu Bitcoinu je naprogramovaná vlastnost snižování odměn za vytěžený blok a s každým takovým updatem klesá výtěžnost na polovinu předešlé hodnoty.
Předpovídá se, že celkový počet 21 milionů Bitcoinů bude vytěžen kolem roku 2140. Co se stane poté není v hledáčku tohoto článku.
Úschova
Kryptoměny umožňují vlastní opatrovnictví v takzvaných nekustodiálních peněženkách. Už asi chápete, kam tím mířím. Self-custody umožňuje lidem převzít kontrolu nad jejich financemi a poprvé ve známe historii lidstva existuje forma decentralizované sítě, která je schopna pojmout finanční transakce a vlastnictví bez „pomocné“ centralizované strany jako sprostředkovatele ( bankovní instituce).
Bitcoin také pomáhá v mnoha zemích, kde lidé nemají přístup k bankovním účtům.
Hlavně se ale může jevit jako účinná technologie proti zkorumpovaným a hamižným jedincům a institucím využívající stávajících centralizovaných struktur.
Myšlenka
V dnešní době by bylo poměrně okaté až nebezpečné zabavovat majetek a tak lidé u moci přišli s řešením. Využít centralizovaného finančního systému jako dokonalého nástroje pro největší loupež v historii a pomocí inflace doslova vysát peníze uložené ve vaší bance.
Finanční instituce v roli vlka převlečeného za ovečku nebo dokonce pasáka.
Světové ekonomické fórum ( WEF)
Aby toho nebylo málo, podle světového ekonomického fóra, vám centrální banky k CBDC přiřadí vaši digitální identitu a dystopický sociální kredit, který určí co můžete a nemůžete dělat. Což bude mít za následek totální absenci soukromí.
Závěr
Přesto všechno ukončím tento článek na pozitivní notě nebo ne tak úplně. Průzkum v rozvinutých zemích ukázal, že pouze 4-12% lidí v těchto zemích by dobrovolně akceptovalo CBDC.
Oproti adopční křivce kryptoměn je tedy předpokládaná adopce CBDC dosti slabá.
I tak musíme zůstat ve střehu, podle amerického výzkumu přijde do roku 2030 25% Američanů o práci hlavně díky automatizaci. Diskuze o univerzálním příjmu pro lid může být v tomto smyslu i nebezpečná.
Írán a Rusko údajně chtějí zavést stablecoin krytý zlatem
Írán a Rusko zkoumají možnosti zavedení stablecoinu krytého zlatem. Vytvoří nový ekonomický řád? Vlády na
Nigérie pracuje na zavedení právního rámece pro stablecoiny a ICO
Nigerijská centrální banka ( CBN) uvedla, že vytvoří regulační rámec, který uzná stablecoiny a ICO
Výkonný ředitel ECB chce krypto regulovat jako hazardní hry kvůli „spekulativní“ povaze
V návaznosti na krach kryptoměnového sektoru v roce 2022 vyzval člen Výkonné rady Evropské centrální
BIS omezí expozici bank vůči kryptoměnám
Skupina guvernérů centrálních bank a vedoucích orgánů dohledu (GHOS) Banky pro mezinárodní platby (BIS) schválila
CBDC: Digitální peníze s datem expirace
Se vstupem do éry digitálních peněz začala Čína zavádět peníze, jejichž platnost vyprší a které
Pákistán přijal zákony s cílem zavést CBDC do roku 2025
Regulační orgány po celém světě považují digitální měny centrálních bank (CBDC) za způsob, jak zdokonalit