Dnes se podíváme na základní rozdíly mezi CBDCs a kryptem. Také si povíme něco o jejich původu, typu úschovy a bezpečnostních rizicích, která jsou s nimi spojena.

Historie

Začněme s tím jak tyto dvě finanční technologie spatřily světlo světa. Věřte tomu nebo ne CBDCs a kryptoměny mají společné kořeny a to už od 90. let minulého století

Největší rozdíl mezi předchůdci dnešních CBDCs a kryptoměn je ten, že původně byly navrženy pro optimalizaci plateb a to především v domácích podmínkách jednotlivých států. 

Dva příklady prvních e-peněz

jsou finský elektronický platební systém nazývaný AVANT (90. léta 20. století) a český mikroplatební systém nazývaný Q spuštěný 6. prosince 2000. 

Obě tyto digitální měny byly úzce spojeny s národní měnou a bankovní infrastrukturou.

Zatím co někteří věří, že finský AVANT byl první centralizovanou bankovní digitální měnou je obecně bráno, že první CBDC přišlo v říjnu roku 2020 a to v podobě bahamského SANDDOLLARU, ačkoliv téměř každá země aktivně pracuje na CBDC nějakého druhu.

Na rozdíl od CBDCs byly předchůdci kryptoměn vytvořeny z důvodu replikace nebo dokonce nahrazení stávajícího finančního systému. Ve většině případů byly a jsou mezinárodně dostupné komukoliv s připojením na internet.

Jak kryptoměny a CBDCs fungují

Blockchain  je distribuovaná účetní kniha, která je decentralizovaná, to znamená, že není kontrolovaná jedinou osobou nebo institucí. Místo toho jsou blockchainy ovládány rozsáhlou sítí jednotlivců a institucí, které nejsou v přímém vztahu a není zde tedy jednotný bod selhání.

Distribuovaná databáze je typ technologie účetní knihy, která je centralizovaná, což znamená, že je řízená jednou osobou nebo institucí. U tohoto druhu účetní knihy tedy existuje jednotný bod selhání. Tedy, to není zcela korektní, ale ponechejme věci jednoduché.

Technologie distribuované účetní knihy jsou technologie, které umožňují bezpečně ukládat a aktualizovat záznamy o finančních transakcích na různých zařízeních, obvykle počítačích. Technologie distribuované účetní knihy zahrnují blokové distribuované databáze a další technologie, jako jsou směrové acyklické grafy a další architektury, kterým asi nikdy nebudu rozumět.

Nyní, je důležité rozumět těmto termínům, protože mnoho zemí tvrdí, že jejich CBDCs budou využívat technologie blockchain. Ve skutečnosti budou však používat distribuované databáze, protože CBDCs budou řízené centrálními bankami.

Dnešní finanční systém

Centrální banky mají za úkol držet inflaci v řetězech, zároveň ale také podpořit ekonomický růst tím, že vytváří příznivé ekonomické prostředí pro půjčky a utrácení. Děje se tak pomocí úrokových sazeb, pokud jsou úrokové sazby nízko, lidé a instituce jsou motivováni k půjčkám a utrácení, což stimuluje ekonomiku. Tím se do oběhu dostává větší množství peněz na dluh a roste i inflace.

Při vysokých úrokových sazbách je „drahé“ si peníze půjčovat. Lidé více šetří. Což zpomaluje ekonomický růst. Inflace je tímto způsobem snižována, protože počet peněz v oběhu klesá.

V historii můžeme vidět mnoho krizí s vysokou inflací a nedostatkem rezerv v bankách, které byly ve většině případů způsobeny spekulací s půjčenými penězi. Tyto půjčené peníze byly  vytvořeny aniž by byly něčím kryty. Poté byly ve velkém množství použity na spekulační investice do půdy, kolejnic, nových technologii atd.

Jeden by řekl, že i když aktiva do kterých je investováno mají reálnou hodnotu, podobají se vzniklé bubliny „rug-pullu“.

 

Tisknutí nových peněz je tedy jednoduché. Problém se objeví, až když je potřeba přebytečné peníze z oběhu stáhnout

CBDCs nabízí jisté řešení protože tento druh digitálních peněz je druh peněz, které jsou programovatelné. Pro centrální banky bude tedy jednoduché obojí, nové peníze do oběhu dostat a také je podle potřeby zničit. To je pouze jedna z vlastností, které CBDCs mohou mít.

Dva druhy CBDC

 

1. „Wholesale“ CBDC 

Tento druh bude spíše pro finanční instituce, jako jsou banky. Takové CBDC lze použít k vypořádání mezibankovních plateb a transakcí, podobně jako elektronické bankovní rezervy držené u centrální banky.

2.“Retail“ CBDC

Tyto budou používat obyčejní lidé jako vy a já.

To znamená, že zde máme dva finanční systémy. Jeden pro individua u moci a druhý pro ostatní.

Teď se ale zaměříme na druhý druh CBDC a to ten retailový.

Další „krásné“ vlastnosti CBDC

K popsaným vlastnostem, vytvoření a zničení těchto druhu programovatelných peněz přibydou i následující vlastnosti.

 • Zamrazení CBDC v držení
 • Limitace obnosu CBDC v držení
 • Nastavení datumu vypršení platnosti
 • Omezení platby vůči lokaci uživatele
 • Nastavit časové limity, kdy tyto peníze můžete utratit
 • Nastavit limity na obnos, který můžete utratit
 • Rozhodnout, co může a nemůže být koupeno
 • Automaticky danit jakoukoliv CBDC transakci
 • Přizpůsobení CBDC parametrů pro specifické lidi a instituce
 • Implementovat negativní úrokovou sazbu

Tyto vlastnosti byly veřejně projednávané institucemi jako jsou:

 • Bank of Canada
 • Bank of Japan
 • Federal reserve system, United States
 • Reserve Bank of Australia
 • European Central Bank
 • Reserve Bank of India

 

Totální kontrola nad finančním systémem?

Další zajímavostí je, že výše zmíněné instituce pokračují v navýšení centralizované kontroly, aby tak předešly implozi finančního systému. Alespoň, podle jejich tvrzení.
 

S klidem a bez pocitu konspirování mohu říct, že finanční instituce a vlády tedy plánují převzít většinovou, ne-li celkovou kontrolu nad finančními systémy

IMF

Mezinárodní měnový fond také jednotlivým zemím doporučil, aby skrz CBDC bojovaly s adopcí kryptoměn, aby tak udrželi kontrolu nad finančním systémem.

Pokud jste zastánci názoru, že Bitcoin a další kryptoměny slouží jako nástroj pro praní špinavých peněz a nekalých obchodů, bylo by vhodné hodit očko na klasické fiat měny.

Úloha Bitcoinu – konkurent stávajícího finančního systému

Oproti běžnému finančnímu systému má Bitcoin omezené zásoby. Maximální počet Bitcoinu, kterého kdy bude vytěženo je 21 milionů. Jeho těžba je co 4 roky náročnější. V kódu Bitcoinu je naprogramovaná vlastnost snižování odměn za vytěžený blok a s každým takovým updatem klesá výtěžnost na polovinu předešlé hodnoty.

Předpovídá se, že celkový počet 21 milionů Bitcoinů bude vytěžen kolem roku 2140. Co se stane poté není v hledáčku tohoto článku.

 

Úschova

Kryptoměny umožňují vlastní opatrovnictví v takzvaných nekustodiálních peněženkách. Už asi chápete, kam tím mířím. Self-custody umožňuje lidem převzít kontrolu nad jejich financemi a poprvé ve známe historii lidstva existuje forma decentralizované sítě, která je schopna pojmout finanční transakce a vlastnictví bez „pomocné“ centralizované strany jako sprostředkovatele ( bankovní instituce).

Bitcoin také pomáhá v mnoha zemích, kde lidé nemají přístup k bankovním účtům.

Hlavně se ale může jevit jako účinná technologie proti zkorumpovaným a hamižným jedincům a institucím využívající stávajících centralizovaných struktur.

Myšlenka

V dnešní době by bylo poměrně okaté až nebezpečné zabavovat majetek a tak lidé u moci přišli s řešením.  Využít centralizovaného finančního systému jako dokonalého nástroje pro největší loupež v historii a pomocí inflace doslova vysát peníze uložené ve vaší bance.

Finanční instituce v roli vlka převlečeného za ovečku nebo dokonce pasáka.

Světové ekonomické fórum ( WEF)

Aby toho nebylo málo, podle světového ekonomického fóra, vám centrální banky k CBDC přiřadí vaši digitální identitu a dystopický sociální kredit, který určí co můžete a nemůžete dělat. Což bude mít za následek totální absenci soukromí.

Závěr

Přesto všechno ukončím tento článek na pozitivní notě nebo ne tak úplně. Průzkum v rozvinutých zemích ukázal, že pouze 4-12% lidí v těchto zemích by dobrovolně akceptovalo CBDC.

Oproti adopční křivce kryptoměn je tedy předpokládaná adopce CBDC dosti slabá.

I tak musíme zůstat ve střehu, podle amerického výzkumu přijde do roku 2030 25% Američanů o práci hlavně díky automatizaci. Diskuze o univerzálním příjmu pro lid může být v tomto smyslu i nebezpečná. 

5 5 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejvíce hlasovalo
Nejnovější Nejstarší
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře

1
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x