Svět bojuje s prudce rostoucími teplotami vzduchu, v některých zemích dokonce padají stoleté meteorologické rekordy.

Kvůli extrémní vlně veder v Texasu těžaři omezili provozu těžebních zařízení Bitcoinu. Výkon tak klesl na nejnižší úroveň od května 2021, kdy čínská vláda zakázala těžbu kryptoměn.

Peklo pro těžaře

Po čínském zákazu Texas nahradil asijského giganta jako jedno z hlavních center těžby Bitcoinu.  Americký stát se totiž vyznačuje liberálními předpisy a cenově dostupnou energií.

Těžební operace však zasáhla nedávná vlna veder kvůli poškození čipů těžebních strojů, které výrazně urychlilo jejich opotřebení.

Jedním z hlavních ukazatelů poklesu těžebního výkonu je snížení obtížnosti těžby bitcoinu. Ta měří, jak tvrdě musí těžař pracovat, aby ověřil transakce a vytěžil omezenou zásobu tokenu.

Obtížnost těžby bitcoinu klesla za dva týdny o 5 %. Pro srovnání, v květnu 2021 se těžební obtížnost Bitcoinu snížila o téměř 16 % a zůstala tam dva měsíce po sobě.

Podpora energetické sítě

V polovině července většina provozovatelů rozsáhlé těžby v Texasu dočasně zastavila svou činnost. Učinili tak na výzvu texaské energetické společnosti Electric Reliability Council of Texas (ERCOT), podle níž by jinak hrozily výpadky proudu.

V důsledku těchto opatření skončili někteří provozovatelé těžebních zařízení ve ztrátě. Jiní byli schopni část svých ztrát kompenzovat, nebo dokonce dosáhnout zisku prodejem energie zpět do sítě za vyšší cenu. Společnost Voltus, která se zabývá řízením spotřeby energie, odhaduje, že tento zisk může činit až 10 % ročního příjmu těžaře.

Těžaři se nedávno vrátili do běžného provozního režimu. Problémů se však úplně nezbavili, protože v prudce rostoucí teploty nyní ničí jejich zařízení a zkracují jeho životnost.

Obtížnost těžby BTC

21 Kč / mesíčně
Aktualizace 1x týdně

Nově

Graf průměrné obtížnosti těžby nového bloku BTC.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x