Ruskou vládou podporovaná platforma Atomyze vydala ve spolupráci s místní bankou Rosbank své první digitální aktivum kryté palladiem.

Společnost Atomyze, za níž stojí sankcionovaný ruský oligarcha, se stala prvním legálním správcem digitálních aktiv v Rusku. Licenci získala letos v únoru a má všeobecnou podporu ruské vlády.

Rosbank v pondělí oficiálně oznámila, že se stala prvním partnerem blockchainové firmy Atomyze. Banka v dohodě figuruje jako investor.

Podle oznámení je nově emitované digitální aktivum prvním digitálním finančním aktivem (DFA) emitovaným prostřednictvím Atomyze. Platforma získala registraci od Ruské banky v únoru 2022, čímž se stala prvním legálním správcem digitálních aktiv v zemi.

Za Atomyze i Rosbank stojí Interros, ruský konglomerát a investiční společnost, kterou spoluzaložil sankcionovaný oligarcha Vladimir Potanin. Generální ředitel ruské společnosti Nornickel, která se zabývá těžbou a tavením niklu a palladia, původně oznámil plány na tokenizaci palladia již v roce 2019 prostřednictvím palladiového fondu se sídlem ve Švýcarsku.

Podle oznámení společnosti Interros bude Atomyze sloužit jako klíčový prvek digitálního ekosystému Interrosu. Ekosystém zahrnuje i Potaninovy nedávno koupené soukromé banky Tinkoff, softwarové inženýrské firmy Reksoft a Rosbank.

Éra tokenizace

„Jedná se o skutečně významnou událost. Ruské podniky i jednotlivci mají možnost do tohoto kovu investovat,“ uvedl Potanin v oznámení. Událost také znamená, že ruská ekonomika vstupuje do nového období, „éry tokenizace“, poznamenal oligarcha.

Potanin rovněž vyjádřil přesvědčení, že digitální finanční aktiva vydávaná společností Atomize dříve či později vytěsní kryptoměny, jako je bitcoin.

„Na rozdíl od kryptoměn […] jsou průmyslové a jiné tokeny kryty fyzickými aktivy. Navíc díky použití blockchainu jsou jejich transakce spolehlivé, pohodlné a transparentní. Token porazí kryptoměny a vytěsní je na okraj digitální ekonomiky.“

Zatímco Atomyze i Rosbank označují nový investiční produkt technicky jako „palladiový token“, produkt má charakteristiky stablecoinu krytého drahými kovy. „Inovativní produkt opravňuje Rosbank k peněžní pohledávce odpovídající tržní hodnotě palladia,“ uvedla banka v oznámení.

Před několika lety debutovali významní světoví emitenti stablecoinů, jako jsou Tether a Paxos, se stablecoiny krytými zlatem.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x