Decentralizované finance neboli DeFi je ekosystém finančních aplikací, ty vznikají pomocí technologie blockchain a to bez bank.

Každý běžný finanční systém je uzamčen ve svých geografických hranicích. I tak k němu mají přístup jen někteří. Je to také systém postavený na prastaré technologii protokolů pro přenos zpráv vynalezené v 70. letech 20. století.

DeFi přináší svobodu a boří hranice jednotlivých států.

Dělá to tak, že tyto „zastaralé koleje“ nahrazuje veřejnými blockchainy, což jsou globální, distribuované a decentralizované sítě speciálně vytvořené pro přenos hodnoty bez potřeby prostředníků.

Původ termínu DeFi

Termín DeFi se zrodil v srpnu 2018 v chatu na Telgramu mezi vývojáři a podnikateli v oblasti Etherea, mezi nimiž byli Inje Yeo ze Set Protokolu, Blake Henderson z 0x a Brendan Forster z Dharmy.

Diskutovali o tom jak by se mělo jmenovat hnutí otevřených finančních aplikací vybudovaných na Ethereu. Dalšími zvažovanými možnostmi byly Open Horizont, Lattice Network a Open Financial Protocols. Henderson řekl, že DeFi se mu zamlouvá nejvíc, protože je to podobné DEFY ( v překladu vzdorovat).

Co je to tedy DeFi?

Nekustodiální

Nekustodiální distribuované sítě umožňují lidem mít kontrolu nad vlastním majetkem a daty a převod hodnoty z jedné osoby na druhou bez nutnosti využívat zprostředkovatele, jako jsou banky a jiné finanční instituce.

Uživatelé jsou jediní, kdo drží klíče od svých peněženek a mají kontrolu nad svými finančními prostředky. Termín používaný k popisu této vlastnosti je, že aplikace DeFi jsou “nesvěřenecké”, protože žádné třetí strany nemají v péči vaše aktiva – máte je vy!

To snižuje riziko cenzury a ztráty peněz při některém z mnoha hackerských útoků, které postihly centralizované burzy, ale také to znamená, že jednotlivci mají na svých bedrech obrovskou zodpovědnost a často žádné odvolání pokud se něco pokazí.

Otevřenost

V těchto otevřených sítích neexistují v tomto paralelním finančním systému žádné hranice a přístup k němu má každý. Je to jako internet, ale místo toho, aby se informace přenášely globálně, plynule a kreativně, děje se totéž s penězi. Je to takový “internet hodnot”.

Jediné, co je potřeba, je blockchainová peněženka a připojení k internetu, abyste mohli začít používat aplikace DeFi. Nebudou po uživatelích chtít žádné osobní údaje; k připojení není potřeba ani uživatelské jméno a heslo. Vaší identitou je změť písmen a čísel, která tvoří vaši blockchainovou adresu.

Transparentnost

Transparentnost je v těchto sítích klíčová. Kód těchto finančních aplikací je veřejný a každý si ho může ověřit. Jak aplikace a protokoly fungují, a přesně sledovat, kde jsou jeho aktiva.

Otevřený kód také umožňuje vývojářům stavět na stávajících aplikacích, což urychluje inovace a vytváří propojený ekosystém, který využívá silné stránky jednotlivých částí, to je důvod, proč se všem růžným protokolům a aktivům DeFi často říká “peněžní lego”.

Transparence kódu také znamená, že vývojáři mohou volně kopírovat aplikace a vytvářet téměř repliky, které vylepšují některý aspekt originálu. Pokud například platforma zvyšuje poplatky, uživatelé mohou volně kopírovat a vytvořit identické aplikace s nižšími poplatky. Tento model dovádí hospodářskou soutěž do extrému a nutí tvůrce poskytovat co nejlepší produkt.

Decentralizace

Decentralizované finanční protokoly jsou samozřejmě decentralizované, postavené na veřejných blockchainech, jako je Ethereum. Tyto blockchainy fungují jako kolejnice tohoto nového finančního systému, provozují tisíce uzlů – počítačů se softwarem blockchainu – rozesetých po celém světě, takže je téměř nemožné je cenzurovat nebo zastavit.

Nad touto základní vrstvou decentralizace jsou platformy DeFi postaveny tak, aby je spravovala komunita uživatelů, a nikoliv aby byly centrálně řízeny. Uživatelé se stávají vlastníky svých finančních aplikací; mohou se podílet na zásadních rozhodnutích, včetně toho, že sami navrhují změny, a těžit z jejich růstu a úspěchu. Cílem je, aby žádná centralizovaná strana nemohla jednostranně převzít kontrolu nad finančními prostředky nebo měnit pravidla hry.

Otevřené finance

V oblasti otevřených financí většina aplikací DeFi nesplňuje všechny výše uvedené charakteristiky. Paradoxně, vzhledem k názvu DeFi, je decentralizovaný aspekt nejtěžší splnit. Úplné vzdání kontroly nad aplikací ztěžuje vývojářům rychlou reakci v případě problému, protože v ní nemohou jednostranně provádět změny, aniž by prošly konsensem komunity. To je obtížné u aplikací, které jsou ještě ve velmi rané fázi vývoje, takže týmy si často udržují určitou míru kontroly nad svými protokoly.

Decentralizace je spektrum, a přestože ne všechny aplikace DeFi jsou na nejvíce decentralizovaném konci, pracují na tom, aby se tam dostaly, přičemž se postupně vzdávají kontroly nad svými protokoly.

Spíše než decentralizace je hlavní charakteristikou, kterou většina DeFi protokolů splňuje a která začala definovat tento ekosystém, to, že tyto aplikace jsou otevřené pro přístup kohokoli. Jediné, co uživatelé potřebují, je připojení k internetu a blockchainová adresa. Proto se místo termínu DeFi často používá termín “Open Finance”.

Něco z historie

Dalo by se říct, že DeFi začala s Bitcoinem v roce 2009. BTC byl vůbec první finanční aplikace postavená na technologii blockchain.

Zlomový okamžik pro finanční aplikace umožňující uživatelům dělat s penězi více než jen posílat z bodu A do bodu B však nastal v prosinci 2017, kdy byl spuštěn MakerDAO.

MakerDAO

MakerDAO je protokol založený na platformě Ethereum, umožňuje uživatelům vydávat kryptoměnu, která je vázána v poměru 1:1 k hodnotě amerického dolaru, a to pomocí digitálních aktiv jako zástavy. Tento mechanismus efektivně umožnil komukoli půjčit si stablecoin Dai proti Ethereu. 

Vytvořil tak způsob, jak si kdokoliv mohl vzít půjčku, aniž by musel spoléhat na centralizovaný subjekt. Vytvořil také digitální aktivum vázané na dolar, které nebylo závislé na kolateralizaci jako tomu je u USDC, USDT a dalších.

Půjčkový protokol MakerDAO a jeho stablecoin Dai poskytli první stavební kameny pro nový, otevřený finanční systém bez povolení. Odtud byly spuštěny další finanční protokoly, které vytvářely stále živější a propojenější ekosystém. Compound Finance, vydaný v září roku 2018, vytvořil trh pro dlužníky, kteří si berou zajištěné půjčky, a pro věřitele, kteří shrábnou úroky placené těmito dlužníky

Uniswap, spuštěný v listopadu 2018, umožnil uživatelům bezproblémově a bez povolení 3. strany směnit jakýkoliv token na Ethereu.

A toto je pro DeFi teprve začátek 

Necelé 3 roky poté, co MakerDAO zprovoznil první “peněžní lego”, existují již stovky aplikací DeFi, od základních případů použití, jako je poskytování půjček, výpůjček a obchodování, až po více odvážné, jako je vytváření syntetických aktiv, streamování plateb a hraní loterií.

Aktiva držená v chytrých kontraktech těchto platforem se rychle vyšplhala nad $1 miliardu dolarů. Na začátku roku 2021 byla uzamčená hodnota přes $20 miliard dolarů. Nejvyšší TVL v protokolech DeFi se podle webu DefiLlama vyšplhala na něco přes $250 miliard dolarů a to na začátku prosince roku 2021. Dnešní cenové ohodnocení se podle stejného webu pohybuje okolo 77 miliard dolarů.

5 3 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x