Hned v úvodu musím říct, že tento článek není v žádném smyslu finanční poradenství, nebo něco podobného. Jde jen o námět k přemýšlení, jelikož jsme si všichni určitě vědomi, že situace u nás i ve světě je taková jaká je.

Inflace dosahuje nevídaných výšin a cítíme to na každém kroku, při každém nákupu, placení inkasa, zkrátka šaháme hlouběji a hlouběji do kapes. Ti šťastnější, kteří ještě disponují nějakou tou odloženou úsporou, při pohledu na svůj „nákupní košík“ už také tak šťastní nejsou a přemýšlejí jak utéct před stále nezadržitelně rostoucí inflací.

FIAT se těžce nevyplácí, nemovitosti jsou problémové a trhy se otřásají v základech!

Držet peníze na účtech, nebo i v hotovosti je v současné ekonomice jako by jste s nimi přitápěli v krbu a do toho si pustili klimatizaci naplno. Je to zkrátka nesmysl. Zvažujete investici do nemovitostí? Pozdě, tahle varianta byla schůdná možná ještě tak před rokem a to také jen v případě, že jste nalezli něco smysluplného. Koupě nezasíťovaného stavebního pozemku někde v podhůří Beskyd, je při dnešních cenách jen pro srdcaře, kteří si tam chtějí postavit maringotku na letní útěk z města.

Akcie, dluhopisy a jiné cenné papíry? I zkušení investoři jsou dnes více, než kdy jindy obezřetní a skepse obchodníků je vidět na každém grafu vývoje cen. Samozřejmě teď někteří namítnou, že toto je právě příležitost opravdu vydělat ale stejně dobře můžete i prodělat. Jeden příklad za všechny: Dlouhodobě jedna z nejúspěšnějších bank, Goldman Sachs, za poslední čtyři kvartály  v tichosti přijala ztrátu 2,6 miliardy dolarů investováním právě do akcií.

Staré dobré drahé kovy, patenty a umění?

Uložit úspory ve zlatě, stříbře, diamantech, zní celkem rozumně. Patenty, nebo umělecké předměty jsou pro zpětnou směnu už trošku větší oříšek ale budiž. Jenže všechny tyto varianty mají svá úskalí a opět narážíme na problém odbornosti, kdy si zkrátka běžný člověk musí najmout zkušené poradce a zároveň to sebou nese další problémy jak tento majetek ochrátnit (transport, skladování, právní ochrana ap.)

Drahé kovy historicky přinášely jakousi jistotu udržitelnosti hodnoty a zároveň směnitelnost. Jenže musíte mít na paměti, že množství těchto kovů není zcela omezené. Těžící společnosti mohou s cenou velice snadno zahýbat a také to dělají. Samozřejmě, že se snaží udržet ceny co nejvýše ale konkurenční prostředí je nemilosrdné a vidina zisku, i když krátkodobě, dokáže zaslepit nejednoho hráče na poli finančních bojů. Kromě toho skladování a transport a zabezpečení sebou nese nejen náklady ale také značná rizika. Představte si, že máte uloženo několik milionů ve zlatě a potřebujete rychle vycestovat, kvůli vojenské invazi, nebo masovým občanským nepokojům do jiné země. Se svým zlatem se můžete rovnou rozloučit. Politická situace je neustálá potencionální hrozba pro váš majetek. To jsme viděli jak v nedávné historii, tak zejména v dnešní vyostřené době.

Jsou kryptoměny možným řešením pro většinu lidí?

Ano i ne. Záleží totiž mimo jiné komu a čemu věříte. Pokud věříte vládám, světovým organizacím, médiím a korporacím, pak vám nezbývá, než sledovat, jak si s vámi a vaším majetkem nakládají podle vlastního uvážení a vy s tím bohužel nic nezmůžete.

Dle mého pohledu jsou jediným řešením decentralizované systémy, které nelze zakázat, zničit, ovlivnit a ani k nim znemožnit přístup. Máme totiž ohromné štěstí, že žijeme v době kryptoměn. V době, kdy si lidé vytvořili nástroj, kterým lze tzv. odejít ze systému. 

Zamysleme se společně co to znamená, mít takový nástroj a jak je důležitý. Co to může znamenat pro naši budoucnost a budoucnost našich potomků. Nic podobného jsme totiž nikdy v historii lidstva a to jak te známé tak neznámé, neměli žádný podobný nástroj skutečné a nefalšované svobody. 

V příštím pokračování tohoto článku se dozvíte více podrobností, jak tento kryptoměnový vynález může lidstvo osvobodit, proč je tak zásadní a jak toho můžete využít už dnes.

Napište mi do komentářů co si o tom myslíte 🙂

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x