Andorrský zákon o digitálních aktivech by mohl pro toto malé knížectví znamenat novou vlnu investic a ekonomické diverzifikace.

Andorra, malá evropská země ležící mezi Francií a Španělskem, je malým světlem pokroku. Vláda této země, Generální rada Andorry, nedávno schválila zákon o digitálních aktivech, regulační rámec pro digitální měny a technologii blockchain.

Zákon je rozdělen na dvě části. První se týká vytváření digitálních peněz neboli „programovatelných digitálních suverénních peněz“, které lze směňovat v uzavřeném systému. V podstatě by to andorskému státu umožnilo vytvořit vlastní token.

Druhá polovina zákona se týká digitálních aktiv jako finančních nástrojů a jejím cílem je vytvořit prostředí, v němž lze regulovat technologie blockchainu. Podle Paula (který nezveřejnil své příjmení), generálního ředitele místní bitcoinové firmy 21Million, by nový zákon mohl přilákat nové podniky. Pro Cointelegraph uvedl: „V současné době je to velmi důležité:

" Výsledek, kterého se snaží dosáhnout, je skutečně přilákat nové podniky k usídlení v zemi tím, že nabídnou určité právní zjednodušení a transparentnost. Vidí v tom způsob, jak přilákat talenty a podnikatele do nové ekonomiky."

Všimněte si, že kryptoměny a digitální měny nejsou v Andoře zákonným platidlem a zákon o digitálních aktivech neobsahuje žádné návrhy týkající se prostředků směny. Tato výsada je vyhrazena výhradně preferované měně Evropské centrální banky, euru. Paula, nadšeného bitcoinera, to však nezastavilo v tom, aby se zasadil o přijetí bitcoinu (BTC) v Andoře:

"Pracoval jsem na tom delší dobu, ale konečně jsem se rozhodl se s vámi podělit! Tady je konkrétně co dělám pro přijetí bitcoinu v Andoře! :"

Přečtěte si o čem Paul mluví ZDE.

Ve svém blogu Paul zdůraznil, že Andorra by mohla přijmout standard pro bitcoiny, těžit bitcoiny pomocí obnovitelných zdrojů energie, přijmout bitcoiny jako rezervní aktivum a přivítat společnosti z celého světa zaměřené na bitcoiny.

Národní noviny Diari d’Andorra uvedly, že zákon o digitálních aktivech je krokem k tomu, „aby se kryptoměny staly každodenní realitou“. Z podnikatelského hlediska Paul uvedl, že úroveň „přívětivosti ke kryptoměnám“ závisí na aktivitě.

"Mám kamaráda, který tu provozuje těžební firmu - žádný problém - a elektřina je levná. Pokud děláte daňové poradenství, pak je to stejné: docela přátelské prostředí s nízkou daňovou sazbou. Pokud byste chtěli provozovat burzu, mohlo by být trochu obtížné najít banku, která by s vámi spolupracovala; samotné vládě by to nevadilo."

Andorrský ministr hospodářství a podnikání Jordi Gallardo v květnovém rozhovoru uvedl, že blockchain je pro tuto malou zemi jednou z hlavních oblastí investic. Není však jasné, zda měl ministr na mysli Bitcoin (nejvýznamnější světový blockchain), nebo výzkum decentralizovaných technologií, které jsou základem blockchainů.

Josselin Tonnellier, spoluzakladatel společnosti StackinSat, řekl serveru Cointelegraph, že v souvislosti s kryptoměnami, blockchainem, nefungujícími tokeny a Bitcoinem panuje zmatek. StackinSat pořádá významnou evropskou konferenci o Bitcoinech Surfin‘ Bitcoin ve francouzském Biarritzu nedaleko Andorry, kde se nachází i sídlo skupiny.

Paul, který je pravidelným účastníkem Surfin‘ Bitcoin, potvrzuje, že v Andoře zůstávají podobné nálady a zmatky: „Regulátor nerozlišuje mezi ‚krypto‘ a Bitcoinem. Zatím nemají ‚oranžovou pilulku‘.“ Vzít si oranžovou pilulku je bitcoinová hantýrka pro okamžik, kdy začátečník v oblasti bitcoinu začne chápat principy této zásadní kryptoměny.

Tonnellier zdůraznil, že povědomí o digitálních měnách a technologiích je na vzestupu, ale bez správných vzdělávacích nástrojů a rámců existuje riziko podvodů a ztrát.

Ačkoli neexistuje klasifikační tabulka „shitcoinů“, takové mince jsou jiné tokeny než Bitcoin, u nichž podle jejich zastánců hrozí pád na nulu. Squid Game Token byl jedním z nejzajímavějších shitcoinů roku 2021.

Ještě v Andoře Tonnellier vysvětlil, že země má nejlepší předpoklady pro provozování technologií, jako je Bitcoin. „Andorra je jednou z mála evropských zemí mimo jurisdikci Evropského parlamentu„. V mnoha ohledech by totiž mohla být srovnatelná se Švýcarskem v menším měřítku:

"Andorra je pro podnikatele velmi atraktivní díky nízkým daním, ale Švýcarsko má velký náskok v podpoře rozvoje aktivit kolem bitcoinu a kryptoměn obecně. To by se mohlo v příštích letech změnit díky tomuto znění zákonů, které dává rámec aktivitám spojeným s Bitcoinem a blockchainem."

Andorra patří s rozlohou necelých 500 km2 k nejmenším evropským zemím. Navzdory všeobecnému přesvědčení není Andorra daňovým rájem; tento mikrostát se v roce 2018 vzdal bankovního tajemství. Přesto jsou zde daně výrazně nižší než v sousední Francii nebo Španělsku, přičemž finanční služby tvoří až 20 % ekonomiky.

I když není jasné, která digitální aktiva hodlá vláda zákonem o digitálních aktivech regulovat, může toto ekonomicky motivované hnutí pomoci diverzifikovat andorskou ekonomiku a přivítat společnosti založené na blockchainu a kryptoměnách. Pro Paula je to krok blíže k tomu, aby Andorra přijala Bitcoin.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x