Včera agentura Reuters informovala o údajných diskuzích ohledně výše připravovaného navýšení sazeb Evropskou Centrální Bankou, přičemž zmiňují cosi i o novém programu nákupu dluhopisů, o kterém včera psali i na Bloombergu:

„Dva dny před čtvrtečním rozhodnutím mají tvůrci politik stále co dělat, aby dosáhli dohody o opatření, které by mohlo zastavit spekulace trhu se slabšími členy eurozóny, uvedli lidé, kteří si nepřáli být jmenováni, protože diskuse jsou neveřejné.

Vedle přetrvávajících právních otázek patří mezi nevyřešené otázky také podmínky, které by země využívající nákupy dluhopisů ECB musely splnit, uvedli tito lidé. Mohou zahrnovat zdravou fiskální politiku, přičemž někteří úředníci trvají na zapojení Evropské komise, Evropského mechanismu stability nebo obou, aby se zabránilo tomu, že budou jediným soudcem, uvedli.“

Podle grafů historie výnosových křivek vybraných dluhopisů členských států Eurozóny to vypadá, že není úplnou náhodou, že tyto zprávy vyšly v den, kdy hrozilo, že výnos Italského desetiletého dluhopisu poprvé někdy snad od září loňského roku vyhrožoval, že překoná ten Řecký:

Bílá = výnos Italského desetiletého dluhopisu; Fialová hned nat tím = výnos Řeckého desetiletého dluhopisu...
Takto špatně o Itálii dluhopisové trhy uvažovaly relativně vzhledem k Řecku naposledy ve druhém, třetím kvartálu loňského roku....
Rozptyly ve výši víc jak desetinásobku na úrovni výnosů okolo jednoho, jeden a půl procenta a níže, jsou úplně jinou hrou, než rozptyly sice 'toliko' dvojnásobné, avšak zatímco oblast 1,3% byla loni v listopadu pro Řecko stropem, dnes je to pro německý dluhopis 'podlahou'

Tři grafy výše nám potvrzují, co si zpívají dnes i vrabci na střeše: ECB drží Itálii (150% dluh vs. HDP, což mj. představuje cca 25% celkového dluhu Eurozóny, no prostě Draghi se asi od momentu, co Matarella nepřijal jeho rezignaci musí potit ještě o to více) a další ‚nezbedníky slabšího jihu‘ nad vodou. Přitom to vypadá, že vskutku ‚šlápli na plyn‘ někdy v půli předchozího měsíce.

Co se EURa týče, to je od Draghiho slavného ujištění ‚…cokoliv, co bude nutné…‘ o pětinu slabší, vlastně EURUSD bylo na té samé úrovni (1.22) v momentě kdy jej vyřknul (support) a pak naposledy loni zhruba před rokem (rezistence), přičemž od začátku tohoto roku je je EURO vůči dolaru pořád ještě o 10% slabší poté, co jsme zhruba před týdnem měli odraz od úrovně parity:

EURUSD - žlutá trendová linie = dlouhodobý support, dalece přesahující do EUROvé prehistorie (ECC, EEC atd...) - když se zlomí 40-letá trendová linie přičemž krátce na to je dosažena kritická psychologická hranice, je na čase dávat pozor...
EURO mělo od úrovně parity doposud poměrně zajímavý odraz - je to jen reflexivní reakce, nebo někdo (mrk, mrk, FED 🙂 ) Lagardové pomáhá zachránit EURO od nejhoršího? Uvidíme co s touhle rally udělají poslední pozitivní zprávy ohledně toho, že Gazprom zase začal pumpovat plyn...

Podle mě (divoká [?] spekulace) je to tak, že prostě měsíc zpátky začali ‚nouzově‘ intervenovat, přičemž strýčka Powella současně škemrali o pomoc, ostatně od začátku června je EURO vůči dolaru stále ještě o cca 5% slabší, přičemž celý pohyb dolů od té doby po dosažení parity byl o víc jak 7%.

Jinými slovy i díky Putinově válce na Ukrajině zešílené komoditní trhy hází Lagardové klacky pod nohy a při současně stále ještě velmi silném dolaru je jakási forma vzájemné pomoci mezi FEDem, Boj a ECB zřejmě nevyhnutelná, kromě tohoto tlačení na FED ať se taky jakože připojí k řízení výnosových křivek přidala ruku k dílu Čína, jež se už v dubnu vehementně začala zbavovat amerických dluhopisů, zřejmě ve snaze řešit akutní nedostatek dolarů, přičemž nedávno jejich državy amerického dluhu klesly poprvé od roku 2010 pod úroveň bilionu dolarů:

 

„Čína za posledních 6 měsíců prodala americké státní dluhopisy v hodnotě >100 miliard USD; šestý měsíc prodeje v řadě!

Čínská držba UST je nyní poprvé od roku 2010 pod hranicí 1 bilionu USD!

Pokud Japonsko a Čína nenakupují, tak kdo bude nakupovat, až se QT zrychlí?“

Naprosto správná otázka. Jednou z možných variant je i přímo výpomoc s řízením výnosových křivek BoJ a ECB z tiskařského stroje FEDu, jak píše ve své eseji spoluzakladatel burzy BitMEX, Arthur Hayes.

Podle mě se tak prostě už potají děje, pakliže se to teprve nechystá. Dost možná v kombinaci s nějakou přímou intervencí na forexu. Uvidíme, nechme se překvapit, zítra se možná (oni taky totiž centrální bankéři dost často melou hubou dlouho v kuse, aniž by cokoliv vlastně řekli, ale to by neměl být zítřejší případ) dozvíme více.

Každopádně se zdá, že Bitcoin se dost možná mj. (i z hlediska TA bylo možno argumentovat, že klesající trend je ‚přeprodaný‘) i ve světle těchto z hlediska injekce likvidity do trhů pozitivních zpráv začal probouzet, ostatně jsme po cca měsíci stráveným pod legendární dvoustovkou i po ‚realizovanou cenou‘ viděli doposud hezky vypadající break out:

Vývoj ceny BTC vs 'realizovaná cena' na časovém rámci s rozlišením na úrovni block time
Denní studie break outu nad realizovanou cenu i dvousettýdenní průměr. Zavíračka tohoto týdne nám napoví více. Každopádně dobrý začátek - je stále větší a větší pravděpodobnost, že vskutku dno je za námi...

Za mě osobně – jednoznačně všechno ukazuje na to, že očekávaný býčí katalyzátor pro Bitcoin je zde, zítřejší oznámení ECB a reakce cen na něj bude mít významnou vypovídací hodnotu…

Jedno je však prozatím jisté: Pakliže Bitcoin nezačne obchodovat někde zpátky pod výše naznačenými klíčovými úrovněmi, čeká nás přinejmenším pokračování růstu, možná s nějakou boční konsolidací pod/okolo 25 tisíc….

5 1 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x