Celsius Network vyhlásila před několika dny bankrot a spolu s ní jde ke dnu i její dceřiná společnost Celsius Mining LLC, která ještě v květnu 2022 usilovala o vstup na burzu.

Zhruba před rokem Celsius ohlásil investici do této dceřinky v hodnotě 300 mil. dolarů, její hodnota se tedy zvedla na 500mil. dolarů. Dle některých zpráv ještě před měsícem vlastnila spollečnost okolo 80 000 ASIC minerů. Těsně před vyhlášením bankrotu prodali 7000 minerů k získání kapitálu pro umoření dluhů a je zřejmé, že v blízké době nastanou další prodeje.

Cena minerů přitom za poslední měsíc spadla, i díky propadu Bitcoinu, na úroveň cen z roku 2020, než nastal breakout skrz tehdejší historická maxima. 

I díky aktuální globální situaci, kdy ceny energii stoupají v důsledku pandemie a následném konfliktu Ruska s Ukrainou, je pravděpodobné, že se těžaři, ani investoři příliš nepohrnou do koupě těžících zařízení. Někteří velcí těžaři již nevydrželi tlak nízké ceny BTC a začali prodávat své coiny i zařízení, aby dostali svým závazkům a pokryli náklady na provoz a úvěry.  Někteří i odstavují části svých provozů, které již nejsou rentabilní a doufají v pozitivnější obrat. V regionech jako je EU, nebo Čína je buď díky zákazům, nebo vysokým cenám elektřiny, těžba jen velmi obtížná. Kdo mohl, ten již přesunul veškeré své kapacity do oblastí ekonomicky i jurisdikčně přívětivějších. 

Cena minerů bude i nadále klesat

Všechny tyto faktory naznačují, že propad ceny těžícíh zařízení ještě není u konce. Skeptický sentiment investorů tedy pokračuje dál a to není pro tento průmysl zrovna pozitivní zpráva.

Co to může znamenat pro Bitcoin?

Jak tato fakta můžou ovlivnit samotný Bitcoin? Jednoduše řečeno: „žádné velké drama se nekoná“. Hash Rate Bitcoinu zažívá jakousi konsolidaci a i v případě většího poklesu výpočetního výkonu je BTC připraven automaticky snížit náročnost těžby. Teoreticky by naopak získali menší a drobní těžaři příležitost k profitabilní těžbě a tím by se síť mohla více dizertifikovat (decentralizovat). Pro samotnou stabilitu a bezpečnost Bitcoinu by to byla vlastně pozitivní zpráva a je nutno předpokládat, že tato dizertifikace těžby se již právě odehrává. 

Celsius a další…

Celsinus Network, kromě vlastní těžby investovala bezmála  dalších 200mil. dolarů do jiných těžebních společností, které se nyní mnohdy potýkají se stejnými problémy. Analytici tvrdí, že by se mohla roztočit spirála dalších krachů, zejména pokud cena BTC ještě klesne pod stávající úrovně

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x