Dnes si dáme kratičký ‚crash course‘ ohledně jednoho z populárních on-chain ukazatelů – vysvětlíme si rychle blíže tzv. ‚realizovanou cenu‘.

Suchá definice zní následovně:

Realizovaná cena je vypočítána jako tzv. ‚Realizovaná kapitalizace‘ podělená celkovou zásobou

A co to znamená?

Jinými slovy řečeno je to hodnota všech bitcoinů za cenu, za kterou byly nakoupeny (to je ta tzv. ‚realizovaná kapitalizace‘), podělená počtem bitcoinů v oběhu.

To nám dává „průměrnou nákupní cenu“, za kterou byly všechny bitcoiny nakoupeny, což je další způsob, jak Realizovanou cenu popsat.

Takže na rozdíl od aktuální tržní ceny, která nám říká cenu bitcoinu právě teď, nám realizovaná cena říká průměrnou nákupní cenu všech bitcoinů v oběhu.

A konečně, abychom byli technicky korektní a také vysvětlili základní předpoklad pro výše uvedené, Realizovaná cena nehodnotí každé UTxO podle jeho aktuální hodnoty, ale podle hodnoty, kdy byl naposledy přesunut z jedné peněženky do druhé. Předpokládáme tedy, že pohyb z jedné peněženky do druhé peněženky je „nákup“ bitcoinů.

Interpretace & užití

Z hlediska užití tohoto ukazatele v technické analýze můžeme také ‚realizovanou cenu‘ interpretovat rovněž coby jakousi dynamickou úroveň on-chain supportu, či rezistence.

Co se praktického užitít tohoto ukazatele při konkrétních investičních či obchodních rozhodnutích týče, nabízí se hned několik způsobů, jak tento indikátor zakomponovat v rámci procesu alokace kapitálu do Bitcoinu/načasování trhu, my se v rámci tohoto krátkého úvodu podrobněji podíváme na historii tohoto indikátoru podle úplně jednoduché logiky: „Je-li bitcoin pod svou realizovanou cenou = prostě slepě kupuj o sto šest“ s pomocí nějaké základní technické analýzy. Pojďme na to!

Historie grafu

Graf 1: Historický vývoj ceny BTC (oranžová) vs. realizované ceny (modrá), od vzniku BTC po začátek Q1 2019
Graf 2: Historický vývoj ceny BTC (oranžová) vs. realizované ceny (modrá), srpen 2012 - současnost

Jak vidno na první pohled, jedná se o ukazatel, jež je užitečný především při identifikaci procesů dna medvědího trhu. S výjimkou možná snad nějakého sofistikovaného statistického rozboru vzdálenosti ceny BTC od Realizované ceny nevidím prostor pro využití tohoto ukazatele k určování vrcholů býčích orgií. Pojďme se tedy nyní podívat na to, jak se v minulosti s ohledem na tento ukazatel vyvíjela právě dna neslavně masivních korekcí na Bitcoinu.

Studie procesů dna minulých medvědích trhů

Uvažujeme, že počátek nákupního/akumulačního signálu je akceptace ceny Bitcoinu pod hodnotu ukazatele Realizované ceny a naopak, že konec nákupního/akumulačního signálu je akceptace ceny zpět nad ní s tím, že ve vybraných případech využíváme konfluenci s uvažovanou rezistencí akumulačních rozsahů.

Zjednodušeno na kost řečí technické analýzy: Dokud lze předpokládat, že Realizovaná cena by mohla sloužit jako rezistence = signál k nákupům/akumulaci

2011 – 2012:

Medvědí trh 2011 - 2012

‚nákupní okno‘: 114 dní
max. drawdown pod Realizovanou cenu: -60,61%
celkový čas na nákup ‚okolo‘ Realizované ceny: 304 dní

Doposud byl toto jediný medvědí trh, jež po prvotním částečném zotavení ‚velkoryse‘ umožňoval i po opuštění ‚nákupního okna‘ akumulaci na relativně k Realizované ceně příznivých úrovních.

(tučná červená horizontála ukazuje logickou strukturu z hlediska TA, na základě níž by teoreticky mohl spekulant dojít k závěru, že ‚na realizovanou už se nepodíváme‘ – čistě ‚akademické‘ cvičení, težko říct, zda-li někdo v té době měl vůbec ukazatel Realizované ceny k dispozici, neboť on-chain analýza začala nabývat na popularitě teprve ve druhé polovině minulého medvědího trhu)

Pozn.: Cena vyjádřena čárovým grafem z důvodu extrémních ‚stínů‘ svíček v daném období – dáno tím, že z důvodu historické spolehlivosti dat v tomto období společnost CryptoQuant zahrnuje do cenových dat mj. i historická data od těžařů (burzy tehdy prakticky nebyly, s výjimkou Mt.Gox, jež na svém vrcholu před kolapsem v roce 2014 obsluhovala cca. 90% trhu)

2013 – 2015:

Medvědí trh 2013 - 2015, zazoomováno na akumulaci pod realizovanou cenou, krásná konfluence s rezistencí akumulačního rozsahu na ceně okolo tří set dolarů za Bitcoin.

‚nákupní okono‘: 299 dní
max. drawdown pod Realizovanou cenu: -46,63%

V tomto medvědím trhu Bitcoin strávil pod Realizovanou cenou cca 9 měsíců (s pomocí rezistence akumulační zóny okolo úrovně 300 jsem určil, kde by hypoteticky spekulanti mohli docházet k závěru, že ‚opuštění nákupní zóny je zřejmě definitivní‘). Doposud zdaleka nejdelší boční konsolidace v rámci cyklického dna.

2018 – 2020:

Tento medvědí trh měl v podstatě ‚dvojité dno‘ s jednotlivými minimy zhruba rok daleko od sebe:
Klíčové tržní struktury minulého medvědího trhu. Čistě z hlediska TA jsme 'býčí trh potvzen' mohli hýkat nejdříve v červenci 2020...

Dnový akt první – Q1 2019:

Medvědí trh 2018 - 2020, dnový akt první, Q1 2019, povšimněte si perfektního re-testu Realizované ceny cca tři týdny po dubnovém break outu.

‚nákupní okno‘: 133 dní
max. drawdown pod Realizovanou cenu: -32,12%

Tady to z hlediska technické analýzy s využitím Realizované ceny bylo jednoduché – čistý průstřel hybnou denní svící pod, akumulace pod Realizovanou cenou bez nějakých složitostí či fakeoutů, čistý průstřel zpět nad. Zeleně je zakroužkován perfektní re-test hodnot okolo Realizované ceny, ovšem tento spike dolů nebyl ani zdaleka sdílen skrz naskrz celým trhem – museli jste mít zřejmě štěstí na nějakou méně likvidní burzu, neboť TradingView All Time History BTC Index má pro ten den minimum na hodnotě 4821,91, tedy o cca. 420 dolarů výše:

Medvědí trh 2018 - 2020, dnový akt první - TV ATH BTC index low ve srovnání s perfetkním re-testem na grafu výše

Dnový akt druhý – březnový výplach 2020:

Medvědí trh 2018 - 2020, dnový akt druhý - (ne)slavný panický výplach z března 2020 - tady jste na životní nákupy podle Realizované ceny měli sotva týden...

‚nákupní okno‘: 7 dní
max. drawdown pod Realizovanou cenu: -31,02%

A právě březen 2020 byl až do nedávna poslední dosavadní příležitostí pro nákupy Bitcoinu na těchto relativně naprosto luxusních cenách.

Na úplný závěr dodávám graf aktuální k datu předcházejícímu dni publikace tohoto článku (CryptoQuant data na grafech s denním rozlišením aktualizuje každých 24 hodin):

Zase příště někdy u představení/popisu některého z myriády on-chainových ukazatelů nashledanou 🙂

5 1 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x