Prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová ve svém novém příspěvku na blogu opět prosazuje vytvoření digitální měny centrální banky (CBDC) v Evropě.

Christine Lagardeová ve svém novém příspěvku na blogu opět prosazuje vytvoření digitální měny centrální banky (CBDC) v Evropě. Tvrdí však, že digitální euro by chránilo soukromí svých uživatelů. Na kryptoměnovou komunitu to dojem ale neudělalo.

Digitální euro

Nový článek, který Lagardeová napsala společně s členem Výkonné rady ECB Fabiem Panettou a který byl zveřejněn na internetových stránkách ECB, zdůrazňuje, že je důležité zajistit, aby veřejnost měla při platbách přístup k penězům centrální banky, tedy k hotovosti nebo k digitální měně emitované centrální bankou.

Alternativou podle nich je, že tuto díru na trhu zaplní soukromý sektor a že ji převezmou nová platební řešení – která jsou závislá na vkladech soukromých bank a často je ovládají mimoevropské společnosti.

To by mohlo způsobit „zmatek v tom, co se považuje za peníze“

Další potenciální hrozbu vidí dvojice v kryptoměnách, které podle nich „nemohou zaručit konvertibilitu jedna ku jedné s penězi centrální banky“.

V článku dodali, že krypto, a zejména takzvaná nezajištěná kryptoaktiva, „nejsou efektivním platebním prostředkem“. Rovněž poznamenal, že takzvané kryptoaktiva s podporou – známé jako stablecoiny – „jsou náchylné k runům“.

Článek dále zdůraznil, že digitální euro by „doplňovalo hotovost“, a „nenahrazovalo by ji“.

"Digitální euro "by rozšířilo dostupnost digitálních peněz centrální banky nad rámec jejich současného využití - pro transakce mezi bankami - a zahrnovalo by také každodenní platby každého člověka," uvedla Komise a dodala, že digitální euro "zajistí, že občané budou moci i nadále důvěřovat měnové kotvě, která stojí za jejich digitálními platbami"."

Lagardeová a Panetta mezitím připustili, že digitální euro bude úspěšné pouze tehdy, „pokud se stane součástí každodenního života Evropanů“.

Aby toho bylo dosaženo, musí CBDC „přinášet přidanou hodnotu ve srovnání se stávajícími řešeními,“ napsali autoři a dodali, že na rozhodnutí o podrobnostech návrhu je ještě příliš brzy, i když některé klíčové body jsou již jasné:

  • musí reagovat na „potřeby uživatelů“
  • měla by podporovat finanční začlenění osob s omezeným přístupem k digitálním platbám
  • ochrana soukromí „musí být na nejvyšší úrovni“, přičemž lidé si mohou zvolit, kolik informací chtějí zveřejnit, „pokud dodržují platné zákony“

„Digitální euro, pokud bude pečlivě navrženo a zavedeno, by v tomto úsilí mohlo hrát rozhodující a prospěšnou roli a sloužit jako veřejný statek pro přechod naší společnosti a hospodářství do digitálního věku,“ uvádí příspěvek na blogu.

Kryptokomunita není příliš nadšena

Soudě podle reakcí kryptografické komunity na Twitteru však digitální euro není to, co je v tuto chvíli potřeba, a někteří se domnívají, že euro „selhává“.

Od začátku roku 2021 euro vůči americkému dolaru ztratilo přibližně 18 % a tento týden poprvé od roku 2002, kdy se euro dostalo do oběhu ve fyzické podobě, dosáhlo parity s touto světovou rezervní měnou.

Mezi komentátory byl i Lawrence Lepard, řídící partner společnosti Equity Management Associates.

Mnoho dalších se také vyjádřilo, přičemž častým argumentem bylo, že řešení problému, který se ECB snaží vyřešit, již existuje – Bitcoin (BTC).

Zdroj: https://cryptonews.com/news/crypto-community-unimpressed-as-ecb-president-pushes-for-digital-euro-with-privacy-of-the-highest-standard.htm

4 1 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x