Francouzská centrální banka by mohla v příštím roce vydat „životaschopný prototyp“ velkoobchodního CBDC. Technologie využije hlavní prvky blockchainu a protokolů DeFi, bude poté cílit na finanční instituce a centrální banky.

Francie tvoří svou CBDC

Francouzská centrální banka předpokládá, že v příštím roce zprovozní svou digitální měnu centrální banky (CBDC). François Villeroy de Galhau, guvernér francouzské centrální banky, tento cíl v pondělí oznámil na mezinárodním finančním fóru Paris Europlace 2022.

Ve svém projevu uvedl, že instituce hodlá otestovat „životaschopný prototyp“ velkoobchodní CBDC. Už příští rok by aktivum mohlo sloužit k vypořádání, tou dobou by totiž banka ráda pilotní program odstartovala.

Retail bude mít smůlu

De Galhau při svém projevu cítil nutnost poukázat na rozdíl mezi velkoobchodními a retailiovými CBDCs.

Retailová CBDC je digitální měna, která je podobně jako hotovost vydávána široké veřejnosti ke každodennímu použití. Naproti tomu velkoobchodní CBDC používají pouze finanční instituce, které mají u centrální banky rezervní vklady.

Podle de Galhaua byly maloobchodní CBDCs „předmětem pozdvižení veřejnosti a otázek jednotlivců“. Mezi komerčními bankami pak měly převládat „pochybnosti a dokonce obavy“.

Naopak velkoobchodní CBDCs byly méně kontroverzní a umožnily institucím poměrně snadno experimentovat.

Aktiva budou mít dva hlavní účely

Francouzská centrální banka identifikovala dva „kritické případy využití“ velkoobchodních CBDC. Prvním případem má být tokenizace cenných papírů, druhým pak posílení přeshraničního a meziměnového vypořádání. Očekává se, že CBDC oba procesy zefektivní.

Experimenty vedly centrální banku také ke zrodu dvou „klíčových inovativních aktiv“. Prvním je vlastní distribuovanou decentralizovanou databázi (DLT) – blockchain s povolením. Pro srovnání, veřejné blockchainy jako Bitcoin a Ethereum jsou bez povolení.

Druhou inovací je automatizovaný market maker (AMM), který je podle Galhaua „přímo převzat ze světa DeFi“. AMM má sloužit jako platforma pro centrální banky k vypořádání transakcí napříč několika CBDCs.

Galhauovu opatrnost ohledně retailových CBDCs sdílí i ostatní centrální banky.

Místopředsedkyně amerického Federálního rezervního systému Brainardová minulý měsíc uvedla, že maloobchodní CBDC by musel schválit Kongres a prezident. I tak by vytvoření takové měny trvalo nejméně pět let.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x