Cosmos Hub je centrální blockchain v ekosystému Cosmos, poskytující stabilní „on rampu“ a koordinační centrum pro projekty fungující v tomto ekosystému. Cosmos dělá spoustu věcí správně i proto je jedním z hlavních kandidátů na krále blockchainů poskytující interoperabilitu.

Ekosystém blockchainu Cosmos využívající standardu SDK

Upgrade sítě „Proposal 72“

Do teď znamenalo stakování na Cosmosu uzamknutí tokenů po dobu minimálně 21 dnů. To Vám zároveň znemožnilo s těmito tokeny hospodařit. První částí upgradu je likvidní stakování, to umožní uživatelům, kteří zabezpečují síť uzamknutím tokenů nakládat s jejich aktivy i při době uzamčení. Toto řešení je nutné z důvodu nespokojenosti investorů. Ti totiž stále méně stojí o výhody, které stakování přináší a to je ve většině případů pouze inflační odměna.

Není tomu tak dávno, co mnoho investorů ztratilo velké sumy prostředků v projektu Terra Luna, kde investoři, kteří stakovali jejich tokeny (21 dní pro odemknutí tokenů) LUNA neměli šanci tyto tokeny prodat.

Je důležité zmínit, že díky likvidnímu stakování se projekt Lido Staked Ether (stETH) dostal mezi 20 nejhodnotnějších kryptoměn na trhu. Díky upgradu a kooperaci s projektem Lido bude každý projekt v ekosystému Cosmos schopen nabídnout tento druh likvidního stakování.

V současné době návrh 72 financuje projekty s celkovou částkou 150 000 tokenů ATOM.

  • 50 000 tokenů půjde validátoru P2P. Jedná se o validátora, který je v ekosystému Cosmos od počátku. Ten spouští DeFi Hub s chytrými kontrakty na CosmWasm. Jméno tohoto hubu je Neutron.
  • Další dva projekty budou mít možnost získat financování, pokud vybudují: Aplikaci pro chytré smlouvy na Neutronu nebo nezávislý spotřebitelský řetězec.

Druhým upgradem je Interchain security, služba, která bude spuštěna letos v létě, zlepší zabezpečení celého ekosystému Cosmos. Před zavedením Interchain Security měl každý projekt v ekosystému své vlastní validátory. Po spuštění bude možno podpořit bezpečnost jednotlivých projektů i ze strany stávajících validátoru Cosmosu. Design je podobný parachainům Polkadotu, kde parachain znamená paralelní operační řetězec.

Podle často kladených otázek zveřejněných na webu HackMD mají společnosti Lido a Quicksilver v úmyslu vybudovat paralelní řetězce na Cosmosu. Validátor P2P spolupracuje s projektem Lido. Lido je známé především díky svému stETH, jak už jsem zmiňoval výše, sází také ale na Polygon ( MATIC) a Solanu ( SOL).

V odpovědích na otázky se také uvádí, že se očekává více řetězců využívajících Interchain Security hlavního projektu Cosmos Hub. Cosmos Hub tedy může pronajímat své zabezpečení i ostatním projektům, které o to stojí. Tento přístup je opět podobný takzvaným parathreadům na blockchainu Polkadot.

Poplatky za všechny tyto služby, jako je pronájem Interchain Security a poplatky ze stakování se platí v tokenu ATOM.

V současné době je projekt Cosmos Hub ( ATOM) na 28. příčce z pohledu tržní kapitalizace a obchoduje se na hodnotě okolo $7.99.

Závěr

Podle mého názoru má tento upgrade potenciál zvýšit využití tokenu ATOM, což může být přínosné pro investory. Taky se mi líbí možnost likvidního stakování, tím pádem větší flexibility, potencionální využitelnosti a možnosti „zdrhnout“ tak jak to ti, kteří stakovali tokeny LUNA udělat nemohli. Jestli mě to ale přesvědčilo vůči ne příliš vysoké využitelnosti tokenu ATOM se říct úplně nedá. Je to krok dopředu a Cosmos ekosystém i přes to patří mezi mé favority.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x