Těžba kryptoměn je energeticky náročná a často kritizovaná, kvůli neekologičnosti a zatěžování rozvodné sítě. Paradoxně však může za určitých podmínek zlepšit stabilitu energetických dodávek a zároveň i zlevnit ekologické zdroje jako jsou například větrné turbíny, solární panely a v neposlední řadě také úložiště v podobě bateriíí.

Tato myšlenka není žádnou novinkou, již dnes totiž existují společnosti a elektrárny, které se tímto směrem vydávají. Například firma Lancium se na tento způsob ekotěžby specializuje. I přes nepřízeň současného medvědího trhu je zřejmé, že kryptoměny a obnovitelné zdroje energie jsou dokonalí kandidáti k propojení.

 

Jak toto „manželství“ může fungovat?

Pojdme se tedy podívat, jak toto „manželství“ funguje. Nejčastějšími obnovitelnými zdroji elektrické energie jsou slunce a vítr, přesněji solární a větrné elektrárny. Ty ovšem mají své nevýhody, když totiž nesvítí (a to se děje každou noc) nebo nefouká, elektrárny nic nevyrobí a naopak, když vyrábějí na plné obrátky ale spotřeba této energie v daném momentě není tzv. na špici, pak je tato energie nevyužita. Jistě namítnete, že ji lze uložit do baterií a využít ji později, jenže bateriová úložiště jsou velmi drahá a jejich ekonomická návratnost je několik desítek let, mnohdy překračující jejich samotnou životnost.

Zde přicházejí na scénu kryptoměny a jejich těžba. Teoreticky lze přebytky využít pro náročné výpočetní úkony (tedy těžbu, nebo jiné operace) které ovšem přinášejí hodnotu, například v podobě již zmíněných kryptoměn. Jde prakticky o „finanční“ baterii, kdy energii směníme za peníze a ty pak můžeme využít pro snížení nákladů na získávání energie využitelné, nebo pro nákup baterií a jiných technologií. V masovém měřítku pak dochází nejen ke zlevnění získávání a ukládání obnovitelných zdrojů ale také k podpoře výzkumu a inovací. 

Výkonný ředitel divize Power společnosti Lancium, Shaun Connell řekl:

"Protože naše technologie umožňuje, aby se spotřeba energie v datových centrech pohybovala nahoru a dolů podle podmínek v síti, jsme schopni pomoci stabilizovat energetickou síť a podpořit rozvoj ještě větší výroby energie z obnovitelných zdrojů."

Je tedy nad slunce jasné, že o neekologičnosti, zbytečném zatěžování sítě, nebo dokonce odčerpávání potřebných zdrojů nemůže být řeč pokud jde o chytrá a logická řešení problémů obou stran. 

 

Kritici vidí jen před sebe

Pokud by se kritici těžby kryptoměn podrobně zaobírali problémy, jak výrobou elektřiny z obnovitelných zdrojů, tak těžbou samotnou, neměli by pak co kritizovat. Nevidí totiž komplexnost a provázanost energoprůmyslu, ekologie a ekonomiky. Někdo by dokonce mohl namítnout, že takový člověk si bohužel nevidí ani na špičku nosu.

Naštěstí ale existují lidé a společnosti, které přemýšlejí takzvaně „out of box“. Dalším příkladem je energetická společnost Broad Reach Power, která provozuje větrné a solární elektrárny společně s bateriovými úložišti a spolupracuje právě s již zmíněnou firmou Lancium.

Adaptace kryptoměn je očividně v plném proudu i když se mnozí z nás s tímto pojmem teprve začínají seznamovat, základy jsou již položeny a máme na čem stavět.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x