Navzdory rychlému rozvoji kryptoměnového průmyslu se na digitální aktiva, jako je Bitcoin (BTC), a jejich propagaci nehledí všude příznivě, ruská vláda dokonce zablokovala některé mediální stránky kvůli údajné podpoře praní špinavých peněz.

Roskomnadzor (RKN) – ruská Federální služba pro dohled nad komunikacemi, informačními technologiemi a hromadnými sdělovacími prostředky – totiž 30. června zablokovala uživatelům většinu hlavních ruských poskytovatelů stránky ruského kryptozpravodajského webu Bits.media, potvrdil tento úřad.

Redakce portálu zjistila, že důvodem zablokování bylo rozhodnutí Volžského okresního soudu města Saratov, že pět internetových adres obsahuje „informace podporující praní špinavých peněz“.

Rozsudky bez možnosti obhajoby

Podle prohlášení bylo rozhodnutí soudu reakcí na žalobu podanou státním zastupitelstvím 31. března, přičemž rozhodnutí bylo přijato 24. dubna. Médium rovněž uvedlo, že na internetových stránkách soudu je uvedeno, že soudkyně Alla Danilenko projednávala případ bez přítomnosti některého z majitelů blokovaných adres.

Zablokované adresy nebyly v dokumentu konkrétně jmenovány, ale v úředním rozhodnutí se uvádí, že obsahovaly „informace zaměřené na podporu trestné činnosti v oblasti legalizace (praní) výnosů z trestné činnosti“.

Společnost Bits.media hodlá rozhodnutí zpochybnit a její zakladatel Ivan Tichonov prohlásil:

"Jsme zainteresovanou stranou v případu, ale nikdo nás o řízení neinformoval. Nebyla nám dána žádná možnost odstranit materiály, na které se saratovská prokuratura ptala. S rozsudkem rozhodně nesouhlasíme."

 

Ruská tradice blokování kryptozpravodajských webů

Podle prohlášení to není poprvé, co se vláda pokusila zablokovat Bits.media (a další webové stránky související s kryptoměnami), stejná situace nastala v lednu 2015, kdy se regulátor odvolával na rozhodnutí Něvjanského městského soudu Sverdovské oblasti.

I tehdy redakce rozhodnutí soudu napadla a po čtyřech měsících spor vyhrála, načež Roskomnadzor web odblokoval. V současné době je web Bits.media přístupný v Rusku přes VPN nebo proxy servery, stejně jako ze zahraničí.

 

Právní vakuum kolem kryptoměn v Rusku

Rusko má ke kryptoměnám komplikovaný vztah, dokonce i prezident země Vladimir Putin požadoval, aby se vláda a centrální banka dohodly na tomto expandujícím odvětví.

Jak Finbold informoval v polovině dubna, národní ministerstvo financí připravuje přísný regulační rámec, který by se poprvé podrobně zabýval těžbou kryptoměn, poté, co náměstek ministra energetiky vyzval k její co nejrychlejší legalizaci.

Koncem června ruský parlament zvažoval nový návrh zákona, který by pokutoval nelegální vydávání nebo výměnu kryptoměn částkou až 5 000 ruských rublů (86 USD) pro jednotlivce a 30 000 rublů (516 USD) pro úředníky.

Ruská centrální banka zároveň testovala digitální měnu centrální banky (CBDC) – digitální rubl – s 12 různými bankami s tím, že ji plně spustí do roku 2023.

 

Zdroj: https://finbold.com/russian-government-blocks-crypto-news-site-for-promoting-money-laundering/

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x