Ačkoli se nejedná o první medvědí trh bitcoinu, je tento trh zatím nejlepší „zimou“, kterou toto odvětví zažilo.

Ve středu 15. června 2022 Federální rezervní systém oznámil zvýšení úrokových sazeb o 75 bazických bodů a pravděpodobně další zvýšení o 75 bazických bodů v červenci. V pátek 17. června zaznamenal bitcoin spolu s ostatními kryptotrhy masivní výprodej, při kterém přišel o miliardy v celkové tržní kapitalizaci. U bitcoinu došlo také k první události – ponořili jsme se pod historické maximum předchozího cyklu, které činilo 19 756 dolarů. Bitcoin se ponořil na ~17 000 USD, a to ne jednou, ale hned dvakrát, než se do neděle odrazil na úroveň 20 000 USD. To přimělo mnoho lidí mluvit o slově „R“ pro ekonomiku a další „kryptozimě“, jaká nastala od ledna 2018 do prosince 2020.

 

Ne všechny medvědí trhy jsou však stejné.

Říkám, že ne všechny medvědí trhy jsou stejné, protože se nám naskýtá jedinečná příležitost. Během poslední kryptozimy jsem v případě Bitcoinu zvolil jiný přístup – vydal jsem se do „králičí nory“. Pokud jste nyní pouze investorem do bitcoinu a chcete vydělat peníze, pak ano, tyto časy nemáte rádi. Mám podezření, že je zde spíše větší procento investorů, než těch, kteří se vydávají do „zemí dříve nenavštívených“. Pro ty, kteří nakukují přes okraj a dívají se do hloubky nory, pokud nás skutečně čeká další „krypto zima“, pak je tento medvědí trh dobou, kdy do králičí nory spadnout.

 

Pád do říše divů

Před více než čtyřmi lety jsem do té tajemné králičí nory spadl. Můj bože, jak hrbolatý, kamenitý a nerovný byl ten sestup do projektů Bitcoinu. Projekty, o kterých slyšíte a které vidíte dnes, jsou daleko jiné než ty, které jsme měli v letech 2017 a 2018. Pokud teď stejně jako já nejste programátoři a při pohledu na blikající kurzor v terminálu se vám klíží oči, pak byste se nejspíš otočili, vylezli ven a všechnu hlínu nakopali zpátky do té díry. Přestože nejsem kodér, rozhodl jsem se to stejně vydržet; asi jsem nenasytný, ale jsem vděčný, že jsem se rozhodl pokračovat a uhladit ty nerovnosti do hladších, schůdnějších cestiček.

Poprvé jsem se rozhodl, že začnu tím, že si vytvořím vlastní uzel Lightning Network (LN). Stručný přehled několika projektů jsem uvedl v článku „DIY Bitcoin Nodes“, který jsem napsal dříve. Jako svůj uzel jsem si vybral RaspiBlitz, a to bez konkrétního důvodu oproti jiným projektům – prostě jsem si jeden vybral a rozhodl se stavět. Díky nepřebernému množství možností uvnitř sady RaspiBlitz jsem se dozvěděl spoustu informací o Electrumu, o tom, jak ho správně provozovat připojený k vlastnímu uzlu oproti veřejným uzlům, a o JoinMarketu, který zvyšuje mé soukromí při přesouvání prostředků UTXO mezi peněženkami.

Pak přišla posedlost soukromím, zejména chytrými telefony. Na začátku roku 2010 jsem rootoval své mobilní telefony, spouštěl jsem spoustu vlastních ROM – opět nejsem žádný programátor, takže jsem při tom několik telefonů bricknul. To vedlo k tomu, že jsem se dozvěděl o projektu de-Google phone s názvem GrapheneOS, takže nyní mám záložní telefon, který nemá simku, nikdy nebyl registrován a byl de-Googlován. Co je však klíčové, je to, že jsem schopen do tohoto zařízení stáhnout mnoho APK souborů projektu Bitcoin a zároveň se mi daří mít funkční uživatelské rozhraní, které se připojuje k mému LN uzlu přes Tor. Představte si to jako telefon pro odposlech, bez špionážního softwaru a se všemi schopnostmi komunikovat s uzlem LN a sítí Bitcoin.

Nyní se dostáváme k tomu, kde jsem dnes, snažím se pomoci onboard obchodníků přijímat Bitcoin jako platby, což je jiný typ boje. Představte si, že po posledních dvou letech stresu, s nímž jste se museli vypořádat, vstoupíte ledově klidní do kamenného obchodu a promluvíte si s majitelem o možnosti přijímat bitcoinové platby. Obrázek si udělejte sami. Opět jsem se tím prokousal, což vedlo k tomu, že se v lednu 2022 uskutečnilo toto: První úspěšná akce CryptoBeerKings LN.

 

Ztlumte ten hluk a naslouchejte étosu Bitcoinu

I když nás čeká recese a/nebo další „krypto zima“, naučil jsem se jednu věc, která se nezastaví: vývoj. Vývojáři budou pokračovat ve vývoji pro síť Bitcoin bez ohledu na to, co se stane. Pokud se nezastavili v roce 2018, určitě se nezastaví ani v roce 2022. Pokud jste sami začínající vývojáři, pak je pro vás tato doba ještě lepší než minulý cyklus, protože kódování a nástroje se zdokonalily. Pokud se nacházíte na druhé straně mince jako já, pak jsou aplikace tou správnou cestou. Udělejte si čas a seznamte se s některými projekty a s tím, jak je využít ve svém každodenním životě v bitcoinové „králičí noře“. Je to vhodný čas na zdokonalení svého řemesla, bez ohledu na úroveň vašich dovedností nebo na to, co vás nejvíce zajímá. Pokud dokážete „naslouchat étosu Bitcoinu a ztlumit hluk“, zaručuji, že v době, kdy přijde další cyklus, vyjdete ze své králičí nory s jasnýma očima a připraveni.

Tento příspěvek napsal Anthony Feliciano. Vyjádřené názory jsou výhradně jeho vlastní a nemusí nutně odrážet názory společnosti BTC Inc nebo časopisu Bitcoin.

Zdroj: https://bitcoinmagazine.com/culture/bitcoin-bear-markets-not-same

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x