Navzdory skeptickému přístupu k digitálním měnám, který ještě zhoršil nedávný krach na trhu kryptoměn, se zdá, že Banka pro mezinárodní platby ( BIS) hodlá této nové třídě aktiv podat pomocnou ruku a povolit bankám držet až 1% rezerv v kryptoměnách, jako je Bitcoin.

Basilejský výbor pro bankovní dohled ( BCBS) BIS totiž ve svém konzultačním dokumentu nazvaném „Druhá konzultace o obezřetném zacházení s kryptoaktivy“, zveřejněném 30. června, předložil návrh na omezení celkové expozice bank vůči „kryptoměnám skupiny 2 na 1% z celkového kapitálu.

Aktiva skupiny 1 vs. aktiva skupiny 2

Konkrétně se skupina 2 týká aktiv, která nesplňují podmínky klasifikace a zahrnuje specifická tokenizovaná tradiční aktiva a stablecoiny, jakož i ničím nekrytá kryptoaktiva. Na rozdíl od skupiny 2 zahrnuje skupina 1 tokenizovaná tradiční aktiva a stablecoiny, které splňují podmínky klasifikace.

Expozice bank vůči kryptoaktivům skupiny 2 budou podléhat limitu expozice. Banky musí uplatňovat limit expozice na své celkové expozice vůči kryptoaktivům skupiny 2, včetně přímého držení ( hotovost a deriváty) i nepřímého držení ( tj. držení prostřednictvím investičních fondů, ETF/ETN, účelových společností)."

Dokument rovněž upřesňuje, že „celková expozice banky vůči kryptoaktivům skupiny 2 nesmí být nikdy vyšší než 1% vlastního kapitálu banky“ v souladu s Basilejským rámcem, který zahrnuje všechny standardy BCBS.

V původním dokumentu pravidel velké expozice podle Basilejského rámce nejsou určena k zohlednění velké expozice vůči typu aktiv, ale vůči jednotlivým protistranám nebo skupinám propojených protistran. To by například znamenalo, že neexistují limity velké expozice vůči kryptoaktivům, kde není žádná protistrana, jako je třeba Bitcoin.

S ohledem na to „výbor proto navrhuje zavést nový limit expozice pro všechna kryptoaktiva skupiny 2 mimo pravidla velké expozice.“ Zatím by tento prozatímní limit stanovený na 1% kapitálu byl pravidelně přezkoumáván.

Skeptický postoj ke kryptoměnám

Pozoruhodné je, že Finbold již dříve informoval o tom, že BIS využila nedávného kolapsu krypto trhu k potvrzení svého skeptického postoje vůči této třídě aktiv a varovala před zhmotněním svých předpovědí o nebezpečí decentralizovaných financí.

Kromě toho tento orgán globální centrální banky vydal počátkem června bulletin ( pravidelně vydávaná úřední zpráva),  v němž prezentoval svůj názor, že „krypto nemůže plnit společenskou roli peněz„, k tomu vyjmenoval řadu problémů, které v odvětví kryptoměn a blockchainu spatřuje, včetně vysokých poplatků a přetížení sítě, které vedou k fragmentaci v tomto odvětví.

 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x