Cílem modelu nazvaného „Gov 2“ je nahradit současnou council-led správu otevřenější a decentralizovanější strukturou.

Zakladatel společnosti Polkadot Gavin Wood oznámil novou podobu správy v rámci konference Polkadot Decoded 2022.

 

Společnost Polkadot aktualizuje

Osmý největší kryptoměnový blockchain se chystá změnit svou strukturu řízení.

Zakladatel Polkadotu Gavin Wood ve středu oznámil, že blockchain „Layer 0“ přejde od své řídicí struktury vedené radou a technickým výborem k decentralizovanějšímu a inkluzivnějšímu modelu. Ve streamované prezentaci na hlavním pódiu konference Polkadot Decoded 2022 Wood představil nový model „Gov2“ a vysvětlil, jak má zlepšit rozhodovací proces Polkadotu.

Hlavním cílem nového modelu správy je zvýšit počet kolektivních rozhodnutí, které je systém správy Polkadot schopen přijímat. Zatímco současný systém využívá frontu veřejných návrhů, nový model správy umožní komukoli kdykoli a jak často bude chtít zahájit referendum. To znamená, že v rámci nové struktury Gov2 může současně probíhat více referend týkajících se široké škály otázek a počet referend, o nichž lze kdykoli hlasovat, není omezen.

Nový model navíc zruší zapojení správní rady a technického výboru do hlasování a jejich roli nahradí nové stipendium Polkadot. Fellowship zajistí, že názory technických odborníků budou ve správě Polkadotu stále slyšeny a brány v úvahu, aniž by tato skupina zúčastněných stran získala nadměrnou kontrolu. Držitelé Polkadot, kteří si přejí delegovat své hlasovací právo na vedoucí představitele komunity, tak však budou moci učinit i nadále prostřednictvím nového a vylepšeného systému delegování více rolí.

 

Lepší Ochrana

Nový systém sice poskytuje větší volnost a flexibilitu, ale zároveň byla zavedena nová opatření, která mají protokol chránit před útoky. Systém Origin and Tracks (Původ a stopy) pomůže organizovat správu Polkadotu a ochránit systém před záškodníky. Při vytváření návrhů musí navrhovatelé uvést „původ“, který nejvhodněji pokrývá to, čeho chtějí dosáhnout. Návrhy s Původy, které mohou změnit významnější aspekty ekosystému Polkadot, budou mít přísnější ochranná opatření, vyšší prahové hodnoty a delší lhůty pro posouzení. Naopak Původy, které přenášejí relativně malou moc (např. původ Tip, který může utratit maximálně 10 DOT z pokladny), mají kratší období pro zvažování a nižší prahové hodnoty pro schválení.

Polkadot je považován za blockchain vrstvy 0, což označuje základní úroveň infrastruktury, na které lze budovat další blockchainy. Polkadot tak činí pomocí svého řetězce Relay Chain, který v konečném důsledku vyřizuje transakce na své základní vrstvě, než předá informace dalším řetězcům na ní postavených.

Nový model správy společnosti Polkadot není první významnou aktualizací blockchainu Layer 0 v posledních měsících. V květnu Polkadot spustil XCM, formát „Cross-Consensus Messaging„, který umožňuje komunikaci mezi různými parachainy sítě. Tato aktualizace přiblížila síť k realizaci jejího cíle stát se plně interoperabilním multi-chainovým ekosystémem.

Nově oznámený model správy Polkadot má být na Kusamu spuštěn v nejbližší době, po závěrečném odborném auditu jeho kódu. Po otestování na Kusamě plánuje tým Polkadot předložit návrh na spuštění nové struktury v síti Polkadot.

 

Zdroj:

https://cryptobriefing.com/polkadot-unveils-new-on-chain-governance-model/?utm_source=feed&utm_medium=rss

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x