Britské ministerstvo financí ustupuje od požadavku, aby kryptografické společnosti shromažďovaly osobní údaje uživatelů nehostovaných peněženek. 

Nehostované peněženky pro „legitimní účely“

Ve své červnové zprávě ministerstvo financí uznalo, že „mnoho osob, které drží kryptoaktiva pro legitimní účely, používá nehostované peněženky“. Žádné „dobré důkazy“ neukazují, že by tyto peněženky byly nepřiměřeně využívány k trestné činnosti. Bude proto počítat s tím, že kryptografické podniky budou shromažďovat osobní údaje pouze v případě „transakcí, u nichž bylo zjištěno, že představují zvýšené riziko nezákonného financování“.

Rozhodnutí bylo přijato na základě zpětné vazby, kterou ministerstvo financí obdrželo v rámci konzultací na téma aktualizace předpisů o praní špinavých peněz. Do diskuse se zapojili regulační orgány, lídři kryptoprůmyslu, akademici, občanská společnost a vládní orgány.

Ministerstvo financí již dříve uvedlo, že převody kryptoměn budou spadat pod standardy Financial Action Task Force (FATF). To znamená, že kryptografické firmy budou muset identifikovat jak původce, tak příjemce převáděných prostředků

Od tohoto opatření se ale nakonec upustilo kvůli obavám ohledně ochrany soukromí, proveditelnosti a krátkodobých i dlouhodobých nákladů. Někteří z oslovených navrhovali využít technologii Zero-Knowledge Proof, která by „prokázala, že zákazník byl patřičně prověřen“, a zároveň se vyhnula sdílení osobních údajů.

Doporučení uvedená ve zprávě ministerstva financí budou po schválení parlamentem zavedena v září 2022.

Zákony proti anonymitě byly letos přijaty v několika parlamentech, přičemž Evropský parlament v březnu hlasoval o zákazu anonymních kryptografických transakcí. Také litevská vláda nedávno zavedla plošný zákaz „anonymních peněženek“. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x