V Rusku se uvažuje o používání kryptoměn jako platebního prostředku pro mezinárodní transakce u malých soukromých obchodních kontraktů. Na dodávky ropy to zřejmě nebude mít vliv. S médii se o tuto zprávu podělil ředitel Odboru finanční politiky Ministerstva financí Ivan Chebeskov.

Podle Chebeskova ministerstvo financí plánuje využívat kryptoměny nikoli jako platební metodu, ale spíše jako aktivum. Transakce pak bude provádět formou barteru. K tomu by docházelo, když by kupující oficiálně vyměnil bitcoiny (nebo jinou kryptoměnu) za výrobek nebo službu. 
„Úkolem je poskytnout alternativu, ne říct, že teď Rusko za všechno platí kryptoměnami. Nejde o státní kalkulace, ale pouze o soukromý byznys,“ zdůraznil úředník.

Dodal, že ropa se pravděpodobně nebude prodávat „za bitcoiny“ kvůli velkým objemům vývozu.  
„Je stále obtížnější provádět zúčtování v dolarech a eurech. Někdo nebude chtít přejít na národní měny – u všech zemí to není možné.“ 

Kryptotransakce se spřátelenými zeměmi

Bitcoin, FIRA a další kryptoměny mohou být podle úředníka použity se spřátelenými národy, které jsou vstřícné k přijímání kryptoměn.

Upozornil, že centrální banka a většina bankéřů nemá námitky proti tomu, aby se mezinárodní zúčtování provádělo v kryptoměnách. V květnu byla předložena revidovaná verze návrhu zákona ministerstva financí nazvaného „O digitálních měnách“. 

Součástí této verze bylo ustanovení, které umožňuje platbu v kryptoměně při vývozu a dovozu právnických osob a fyzických osob podnikatelů.

K tomu, aby bylo možné tuto možnost využít, je zapotřebí také uznání kryptoměn jako majetku v občanském zákoníku a změna části právních předpisů upravujících mezinárodní hospodářskou činnost, která se zabývá směnným obchodem.

Sankce vůči Rusku

Spojené státy oznámily, že zkoumají opatření, která by Rusku zabránila obcházet sankce pomocí kryptoměn. Globální burzy, včetně Binance a Coinbase, zablokovaly přístup ruským účtům.

„Proč Američané říkají, že se budou snažit blokovat? Protože ve skutečnosti jsou všechny veřejné kryptoměny poměrně snadno sledovatelné. Je to mýtus, že jsou velmi neprůhledné,“ komentoval to Chebeskov.

Pozoruhodné je, že před zpřísněním sankcí zastávaly ruská centrální banka a ministerstvo financí ke kryptoměnám diametrálně odlišné názory. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x