Ruská skupina Rostec je vládní organizace, která zahrnuje řadu technologických společností. Oznámila, že vyvinula blockchainovou platformu, která má spustit digitální systém pro mezinárodní platby schopný nahradit globální systém Swift.

Ruské banky byly ze systému SWIFT vyloučeny v rámci sankcí, které západní země zavedly v reakci na rusko-ukrajinskou válku. Od té doby se Moskva snaží hledat alternativu k systému SWIFT, aby ochránila své zahraničně-obchodní transakce.

Digitální systém mezinárodních plateb umožní Rusku platit za své dovozy ve své národní měně, rublu, namísto dolaru. Podle skupiny Rostec umožní nový systém také ostatním zemím platit za své dovozy z Ruska v jejich národních měnách. 

Blockchain a ukládání kryptoměn

V prohlášení Rostecu se uvádí, že nový mezinárodní platební systém stojí na blockchainové platformě zvané CELLS. CELLS vyvinul Novosibirský institut softwarových systémů (NIPS), který je ke skupině Rostec přidružen. 

Platforma je navržena tak, aby byla schopna poskytovat integrovaný systém založený na technologii distribuované účetní knihy (DLT). DLT obecně jsou narozdíl od tradičních platforem decentralizované – transakce jsou autorizovány a zaznamenávány pomocí nodů (uzlů). Blockchain je jedním z typů DLT. 

Mezi ústřední prvky platformy patří digitální systém pro provádění plateb v národních měnách zemí, které jsou k nim přidruženy. Kromě toho poskytuje CELLS svým uživatelům možnost vytvářet peněženky pro ukládání digitálních měn. 

Společnost tvrdí, že její nový systém „by mohl představovat skutečnou alternativu k mezinárodním platebním službám poskytovaným systémem SWIFT“.

Rychlost a bezpečnost

Oleg Jevtušenko, generální ředitel skupiny Rostec, přislíbil, že nový mezinárodní platební systém zajistí „vysokou rychlost a bezpečnost transakcí“. Dále uvedl, že nový digitální systém může provést přibližně 100 000 transakcí za sekundu, s možností toto číslo až zdvojnásobit.

Jevtušenko rovněž vysvětlil, že funkce plateb v místních národních měnách, kterou nový systém nabízí, umožní uživatelům obejít západní sankce uvalené na Rusko.

Skupina Rostec se zaměřuje na velké společnosti, které mají obchodní vztahy s Ruskem. Spolupracuje se zahraničními vládními orgány, které obchodují s Moskvou, dále s finančními institucemi a bankami.

Změna postoje ke kryptoměnám

Oznámení nového systému přišlo několik dní poté, co ruská vláda uvedla, že zvažuje přijetí kryptoměn v mezinárodních platbách.

V rámci ruské vlády probíhají diskuse o myšlence využití kryptoměn při vypořádání mezinárodního obchodu. To svědčí o posunu v pohledu na kryptoměny, neboť ještě v lednu Ruská centrální banka navrhovala totální zákaz zavedení a používání kryptoměn. Centrální banka ještě začátkem tohoto roku varovala před hrozbami pro finanční systém země vyplývající z používání kryptoměn. Tvrdila, že kryptoměny podkopávají suverenitu měnové politiky země.

Naopak právní status kryptoměn v Rusku zůstává na mrtvém bodě. Předchozí snahy o jejich legalizaci nepřinesly výsledky. Vláda tlačí na jejich povolení, aby přilákala zahraniční investice a dostala domácí obchod ze stínu západních sankcí. 

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Napište nám váš názor, okomentujte článek.x