Omán v současné době pracuje na své první digitální měně. Ještě nedávno však byli obyvatelé důrazně varováni, aby se vyhýbali kryptoměnám obecně.
Oman Taher bin Salem al-Omari je generálním ředitelem Ománské centrální banky (CBO). Při zahájení konference New Age of Banking v Maskatu oznámil, že práce na ománské digitální měně pokračují.
Al-Omari vyjádřil odhodlání centrální banky podporovat služby, které zmodernizují finanční sektor, souběžně se zajištěním finanční stability.
V Ománu vyvolávají kryptoměny obavy a podezření. Jako důvod se uvádí, že je provází vysoká volatilita a také strach z jejich využití při pirátství a kybernetických podvodech. Reputace kryptoměn v očích Ománců roste spolu s adopcí kryptoměn v Perském zálivu.
Investice do technologií je pro Omán nutnost
Generální ředitel CBO poukázal na význam investic do inovativních technologií a lidského kapitálu pro řešení problémů kybernetické bezpečnosti.
Al-Omari uvedl, že technologický pokrok přispěl k dramatické změně finančních služeb, a to jak z hlediska produktů a designu, tak i služeb. Digitální transformace se během pandemie COVID-19 urychlila, konkrétně v oblasti platebních a vypořádacích systémů.
Digitální měna
K emisi vlastních kryptoměn přechází čím dál více světových centrálních bank. Podle průzkumu Banky pro mezinárodní platby (BIS) pracuje 73 z 81 centrálních bank na zavedení vlastní digitální měny (CBDC).
Zatímco ománské úřady nabádají lidi, aby byli vůči kryptoměnám opatrní, v zemi je používání technologie blockchainu vítáno.
Dhofar Bank, jedna z největších ománských bank, již experimentovala s využitím technologie RippleNet společnosti Ripple. Cílem bylo umožnit rychlejší a levnější přeshraniční platby do Indie.
Centrální banky v zemích s rozvíjejícími se trhy mají motivaci zavedení CBDCs jasnou. CBDCs poskytují příležitost zapojit do finančního systému komunity s nedostatečným bankovnictvím. Dále můžou snížit náklady a zvýšit rychlost plateb.